Çin köy kopyaladı / GALERİ

Avusturya'daki tarihi Hallstatt kasabasının, Çin'de yapılan bire bir kopyası kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Çin köy kopyaladı / GALERİ
Çin köy kopyaladı / GALERİ
GİRİŞ 06.06.2012 04:04 GÜNCELLEME 06.06.2012 04:37

Avusturya'nın 800 nüfuslu Hallstatt kasabası, doğal güzellikleri ve yüzyıllar öncesine ait mimarisi ile UNESCO'nun 'Dünya Kültür Misrası' listesinde yer alıyor. Ancak bu küçük kasaba asıl ününe Çinliler'e borçlu.

Çin'in en büyük metal şirketi Minmetals Land Inc., geçen yıl Hallstatt'ın bire bir kopyasını Çin'de inşa edeceğini duyurunca bu küçük Alp kasabası dünya gündemine gelmişti. Aradan bir yıl geçti ve Çin'in güneyinde kurulan Hallstatt'ın replikası kapılarını ziyaretçilere açtı.

Gerçek Hallstatt sakinleri ise kasabalarının kopyalanması konusunda karışık duygular besliyor. Bazıları Çinli firmanın yasaları ihlal ettiğini belirtirken, bazıları da bu proje sayesinde turistik kasabalarının dünya çapında reklamının yapılmasından ve her yıl artan sayıda Çinli turisti misafir etmekten memnun.

Hallstatt Belediye Başkanı Alexander Scheutz da bir delagasyonla hafta sonunda Çin'e giderek, kopya kasabanın açılışında bulundu ve Çinli yetkililerle bazı anlaşmalar imzaladı. 

Delagasyonda yer alan bazı Hallstatt sakinleri, kasabalarının kopyalanmasından gurur duyduklarını ancak, kasabadaki otel ve dükkan sahiplerinden izin alınması gerektiğini vurguladılar.

Guangdong eyaletindeki Huizhou kentine 60 kilometre mesafede kurulan kopya Hallstatt, bir milyon kilometrekarelik bir alana kuruldu. Bazı bölümlerinin inşaatının devam ettiği proje için şimdiye dek 930 milyon dolar harcandı.

Çin köy kopyaladı
GALERİYE GİT
YORUMLAR 2
 • halil ibrahim çayıroğlu 5 yıl önce Şikayet Et
  hatayı düzeltin lütfen. evet 1 milyon kilometrekare hatalı düzeltilsin lütfen
  Cevapla
 • nemelazim 5 yıl önce Şikayet Et
  1 milyon kilometrekare çok büyük bir alan. sayın editör, 1 milyon kilometrekare türkiye'nin yüzölçümünün 1.25 katıdır. bu kadar büyük bir alana bir şehir sadece 930 milyon dolara kurulamaz. sanırım bir düzeltme yapmanız lazım. iyi çalışmalar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Halk ona hayran: “Erdoğan’ı bize ödünç verin”
Almanya geri adım attı! HDP'ye konuşma yasağı