ABD: Suriye Rus helikopterleri ile vuruyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nuland ''Suriye'nin helikopter filosu üssündeki Rusya ve Sovyet yapımı helikopterlerin ülke genelinde, Suriyeli sivillere karşı kullanıldığını görüyoruz'' dedi.

ABD: Suriye Rus helikopterleri ile vuruyor
ABD: Suriye Rus helikopterleri ile vuruyor
GİRİŞ 13.06.2012 22:20 GÜNCELLEME 13.06.2012 22:20

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Suriye'nin helikopter filosu üssündeki Rusya ve Sovyet yapımı helikopterlerin ülke genelinde, Suriyeli sivillere karşı kullanıldığını belirterek, ''Rusya'nın ocak ayı gibi yakın zaman öncesinde sattığı silahlara takviyeler yaptığını görüyoruz'' dedi. 

Nuland, günlük basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton'ın gündeme getirdiği, ''Rusya, Suriye'ye saldırı helikopteri satıyor'' yönündeki iddiayı reddetmesiyle ilgili soruları yanıtladı. 

Clinton'ın sözlerine ekleme yapmayacağını kaydeden Nuland, Suriye'nin helikopter filosu üssündeki Rusya ve Sovyet yapımı helikopterlerin ülke genelinde, Suriyeli sivillere karşı kullanıldığını savunarak, ''Rusya'nın ocak ayı gibi yakın zaman öncesinde sattığı silahlara takviyeler yaptığını görüyoruz. Dolayısıyla, Clinton'ın söylemek zorunda olduğu şeylerin arkasında duruyoruz'' dedi.

Nuland, Rusya'nın, ABD'nin Suriye'deki muhalifleri silahlandırdığına yönelik iddiasının sorulması üzerine de, ''ABD, Suriyeli muhaliflere hiçbir askeri ekipman göndermiyor. Biz, başta iletişim donanımları olmak üzere ölümcül olmayan destekler sağlıyoruz. Bunun yanında, Suriye halkına en büyük insani destek sağlayıcı donörlerden biriyiz'' diye konuştu.

-Bahreyn-Suriye karşılaştırması-

''ABD'nin geçenlerde Bahreyn'e silah satmasının, Rusya'yı da benzer şeyleri yapmakla eleştirmesini zorlaştırıp zorlaştırmadığına'' yönelik soru üzerine Nuland, ''Bu analojiyi (benzetmeyi) tamamen reddediyoruz. Çünkü, birincisi, Rusya ve Sovyet yapımı silahların gün gün Suriye genelindeki şehirlerde sivil halka karşı kullanıldığını görüyoruz. Bahreyn'de böyle bir durum yok'' dedi.

Nuland, bunun yanında, Bahreyn ile ilgili durumun tamamen dış savunma ile alakalı olduğunu, bunun Suriye'deki durumla karşılaştırılamayacağını ifade etti.

ABD'nin dünya genelindeki silah satışlarında ''nihai kullanıcı'' anlaşması olduğunu ve bunun bu silahların nasıl kullanılabileceğini tanımladığını belirten Nuland, Rusya'nın bu konudaki koşullarının ne olduğunu bilmediğini söyledi. 

Nuland, bir gazetecinin, ''Yani ABD sorumluluk sahibi bir silah satıcısı, Rusya değil mi demek istiyorsunuz?'' demesi üzerine de, ABD olarak bu konuda ''kontrol ve denge'' mekanizmalarının olduğunu ifade ederek, ''Bu diğerleri için de böyleyse, bu, bu olaya (Suriye) uygulanmış gibi görünmüyor'' dedi.

Nuland, Suriyeli muhaliflerin Körfez ülkelerinden silah desteği almasına yönelik soruyu da ''Haftalardır söylüyoruz, biz silah desteği vermiyoruz. Diğer ülkelerin başka kararları var. Suriye muhalefetini desteklemeye çalışmak için diğer ülkelerle koordinasyon içindeyiz ve bunu da devam edeceğiz'' diye yanıtladı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye kararını verdi! İşte seçim sonuçları
Muharrem İnce'den yeni açıklama!