Mısır'ın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçları açıklandı. Seçimi Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi kazandı.

Mısır'ın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi
Mısır'ın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi
GİRİŞ 24.06.2012 17:32 GÜNCELLEME 24.06.2012 18:40

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Muhammed Mursi'nin kazandığı açıklandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu Başkanı Faruk Sultan, toplam 25 milyon 577 bin 511 oyun geçerli olduğu seçime katılım oranın yüzde 51,85 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Sultan, Muhammed Mursi'nin geçerli oyların yüzde 51,3'ünü alarak cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı. Eski rejimin son başbakanı Ahmet Şefik ise yüzde 48,7 oranında oy alabildi.

Mursi'nin cumhurbaşkanı olduğunun ilan edilmesinin ardından Tahrir Meydanı'nda sevinç gösterileri başladı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından önce AA'ya konuşan Mısırlı yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu'nun önünde iki seçenek bulunduğunu belirterek, ya Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi'nin galibiyetinin ilan edileceğini ya da üç bölgede seçimin tekrarına karar verileceğini öne sürmüştü. Yetkililer, Mursi'nin zaferinin ilan edilmesinin daha muhtemel göründüğünü de söylemişti.

Öte yandan Kurul'un, seçmen sayısının yoğun olduğu Minya, Garbiyye ve Feyyum vilayetlerinde seçimin tekrarına karar vermesinin de ihtimal dahilinde olduğu belirtilmişti.

Mısırlı yetkililer, dün akşam geç saatlere kadar toplantıya devam eden YSK üyelerinin Mursi'nin zaferinin ilanı konusunda mutabık kaldığını, ancak 'üst makamlarla' yapılan temasların ardından, seçimin tekrarı ihtimalinin de dışlanmadığını ifade emişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda bu vilayetlerin ikisinde Mursi, birinde ise diğer aday Ahmed Şefik yarışı önde tamamlamıştı.

YORUMLAR 6
 • darbeleredurde 5 yıl önce Şikayet Et
  sn metin yazar a. bir selam göndermek vacip oldu ! solcu olsaydın aldırma gönül aldırmayı dinlemeni tavsiye ederdim ama :)
  Cevapla
 • darbeleredurde 5 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı olsun. laikçi,darbeci,liberal ve hristiyan kesimler bir başarı elde edemedi ! şimdi bu duruma üzülen,dövünen nice adı müslim vatandaşımız var bir bilseniz .. hasan el benna,seyyid kutup,emine kutup,muhammed kutup,abdulkadir udeh (allah onlardan razı olsun) ektikleri tohumlar yeşerdi sıra hasadda ! kahrolsun fravn ve yandaşları ..
  Cevapla
 • mustafa bulut 5 yıl önce Şikayet Et
  dünyada. tüm devletlerin başına islamiyeti bilen uygulayan yaşayan insanlar gelir inşallah.
  Cevapla
 • pusula 5 yıl önce Şikayet Et
  hade goreyim sizi. aynen ak parti gibi yavas ve usulca karincanin belini incitmeden tereyagindan kil ceker gibi yavas yavas ordada tr deki gibi bir devlet anlayisi olusturun. ardindan bolge barisa daha cok yaklasir.
  Cevapla
 • üsküdarlı ARİF 5 yıl önce Şikayet Et
  inşaallah mısır için hayılı olur vede dünyada ! örnek müslüman ülkelerden olur.. türkiye halkından kardeş mısır halkınının cumhurbaşkanlıklarını kutlar allahtan hayır getirmesi dileği ile selamünayküm.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dolarda 2.89'un üzeri çakal sırtlan operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan İBB'yi ziyaret etti