Mısır'ın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçları açıklandı. Seçimi Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi kazandı.

 • GİRİŞ24.06.2012 17:32
 • GÜNCELLEME24.06.2012 18:40
Mısır'ın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Muhammed Mursi'nin kazandığı açıklandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu Başkanı Faruk Sultan, toplam 25 milyon 577 bin 511 oyun geçerli olduğu seçime katılım oranın yüzde 51,85 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Sultan, Muhammed Mursi'nin geçerli oyların yüzde 51,3'ünü alarak cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı. Eski rejimin son başbakanı Ahmet Şefik ise yüzde 48,7 oranında oy alabildi.

Mursi'nin cumhurbaşkanı olduğunun ilan edilmesinin ardından Tahrir Meydanı'nda sevinç gösterileri başladı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasından önce AA'ya konuşan Mısırlı yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu'nun önünde iki seçenek bulunduğunu belirterek, ya Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi'nin galibiyetinin ilan edileceğini ya da üç bölgede seçimin tekrarına karar verileceğini öne sürmüştü. Yetkililer, Mursi'nin zaferinin ilan edilmesinin daha muhtemel göründüğünü de söylemişti.

Öte yandan Kurul'un, seçmen sayısının yoğun olduğu Minya, Garbiyye ve Feyyum vilayetlerinde seçimin tekrarına karar vermesinin de ihtimal dahilinde olduğu belirtilmişti.

Mısırlı yetkililer, dün akşam geç saatlere kadar toplantıya devam eden YSK üyelerinin Mursi'nin zaferinin ilanı konusunda mutabık kaldığını, ancak 'üst makamlarla' yapılan temasların ardından, seçimin tekrarı ihtimalinin de dışlanmadığını ifade emişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda bu vilayetlerin ikisinde Mursi, birinde ise diğer aday Ahmed Şefik yarışı önde tamamlamıştı.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • darbeleredurde 5 yıl önce Şikayet Et
  sn metin yazar a. bir selam göndermek vacip oldu ! solcu olsaydın aldırma gönül aldırmayı dinlemeni tavsiye ederdim ama :)
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • darbeleredurde 5 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı olsun. laikçi,darbeci,liberal ve hristiyan kesimler bir başarı elde edemedi ! şimdi bu duruma üzülen,dövünen nice adı müslim vatandaşımız var bir bilseniz .. hasan el benna,seyyid kutup,emine kutup,muhammed kutup,abdulkadir udeh (allah onlardan razı olsun) ektikleri tohumlar yeşerdi sıra hasadda ! kahrolsun fravn ve yandaşları ..
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • mustafa bulut 5 yıl önce Şikayet Et
  dünyada. tüm devletlerin başına islamiyeti bilen uygulayan yaşayan insanlar gelir inşallah.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • pusula 5 yıl önce Şikayet Et
  hade goreyim sizi. aynen ak parti gibi yavas ve usulca karincanin belini incitmeden tereyagindan kil ceker gibi yavas yavas ordada tr deki gibi bir devlet anlayisi olusturun. ardindan bolge barisa daha cok yaklasir.
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • üsküdarlı ARİF 5 yıl önce Şikayet Et
  inşaallah mısır için hayılı olur vede dünyada ! örnek müslüman ülkelerden olur.. türkiye halkından kardeş mısır halkınının cumhurbaşkanlıklarını kutlar allahtan hayır getirmesi dileği ile selamünayküm.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun