Suriye'de fosfor dehşeti: 147 ölü

Suriye'de yönetime bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda 147 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye'de fosfor dehşeti: 147 ölü
Suriye'de fosfor dehşeti: 147 ölü
GİRİŞ 04.01.2013 01:44 GÜNCELLEME 04.01.2013 02:41

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejime bağlı ordu birliklerinin savaş uçaklarıyla Şam'ın Duma, Daeya, Kadem, Tadamun, Hacer Esved ve Duğu ile Batı Guta bölgesini bombalaması sonucu 59 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Şam'ın Berze semtinde bir benzin istayonu yakınında bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını kaydeden SNHR, ayrıca saldırılarda, İdlib'de 23, Halep'te 19, Dera'da 13, Humus'ta 12, Deyru'z Zor kentinde 10, Hama'da 7, Rakka'da 4 olmak üzere ülke genelinde 147 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu arada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Mecid Salah, AA muhabirine, Meniğ ve Taftanaz askeri havaalanları ile uluslararası Halep Havaalanı'nın çevresinin ÖSO tarafından kuşatıldığını belirterek, Taftanaz askeri havaalanının büyük bir bölümünde kontrolün sağlandığını ileri sürdü. 

Salah, ÖSO birliklerinin Rakka'daki Safiyha petrol kuyularını ele geçirmesinden sonra iki ordu birlikleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığını ve savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığını belirtti.

Savaş uçaklarının Humus'un Cobar bölgesine ''fosfor'' bombası attığını savunan Salah, halkın can güvenliği nedeniyle semti boşaltığını ve güvenli yerlere kaçtığını vurguladı.

Öte yandan Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), rejim güçlerinin ülke genelinde 123 noktaya saldırı düzenlediğini, savaş uçaklarının 4 noktaya misket, 3 noktaya ''varil'' bombası bıraktığını aktardı.

SRGC ayrıca, rejimin Halep'in Azez ve Minğ ilçeleri ile İdlib çevresini ''scud'' füzeleriyle vurduğunu ileri sürdü.

Bu arada Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenledikleri operasyonlarda onlarca silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve çok sayıda ''terörist''i tutukladığını duyurdu.

YORUMLAR 2
  • Sami YILMAZ 5 yıl önce Şikayet Et
    15 güne kadar gider. esad 15 güne kadar gider merak etmeyin. bekleyin biraz daha:)
    Cevapla
  • Mustafa Kemal 5 yıl önce Şikayet Et
    tiksiniyorum. güzelim dünyamızı bu hale getiren siyasilerden ve kartellerden.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Meral Akşener'den Abdullah Gül çıkışı
Araç sahipleri dikkat! Yüzde 17 ucuzladı!