Papua Yeni Gine'de orta çağ vahşeti: Diri diri yaktılar

Papua Yeni Gine'de cadılıkla suçlanan 20 yaşındaki bir kadın, güpegündüz yüzlerce kişinin gözü önünde yakılarak öldürüldü.

Papua Yeni Gine'de orta çağ vahşeti: Diri diri yaktılar
Papua Yeni Gine'de orta çağ vahşeti: Diri diri yaktılar
GİRİŞ 08.02.2013 11:56 GÜNCELLEME 08.02.2013 13:46

Olaya şahit olan çoğu çocuk görgü tanıklarınca çekilen dehşet anının fotoğrafları, ülkedeki yüksek tirajli gazetelerin baş sayfalarında yeralırken, olay Başbakan Pete O'Neill, polis ve yabancı ülkelerin diplomatlarınca şiddetle kınandı.

Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Mount Hagen kentinde meydana gelen olayda, cadılıkla suçlanan 20 yaşındaki Kepari Leniata, bir grup saldırgan tarafından yakalanmasının ardından araç ve çöp yığınlarının bulunduğu bir yere götürülerek bağlandı. Evli ve çocuk sahibi olduğu belirlenen Leniata'ya kızgın demir bir çubukla işkence eden saldırganlar daha sonra olayı korku içinde seyreden, çoğu çocuk yüzlerce kişinin önünde genç annenin üzerine benzin döktükten ateşe verdi.

Yetkililer, olaydan bir gün önce hastanede hayatını kaybeden 6 yaşındaki bir çocuğun ailesi tarafından büyücülükle suçlanan evli kadının öldürülmesi olayına 50 kadar kişinin karıştığının sanıldığını bildirdi. Olay esnasında bölgede polislerin de bulunduğunu belirten yetkililer, ancak sayılarının az olması nedeniyle polislerin bu korkunç olaya mani olamadıklarını anlattı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ulusal Polis Sözcüsü Dominic Kakas, Polis Komiser Yardımcısı Simon Kauba'nın olayın ardından Mount Hagen'deki soruşturmayı yürüten yetkilileri telefonla aradığını, olayla ilgili hiçbir tutuklama yapılmadığını öğrenmesi üzerine soruşturmayı yürüten yetkilileri azarladığını aktardı.

Olayı soruşturan polis teşkilatıyla ilgili de bir iç soruşturma başlatıldığını bildiren Kakas, vahşete şahit olan polislerin kadını kurtarmak için bir şey yapıp yapmadıklarının araştırıldığını belirtti.

Leniata'nın eşinin olayın ardından Mount Hagen'ın bağlı bulunduğu Wester Hihgland eyaletini terk ettiğini ve şu an baş şüpheli konumunda olduğuna işaret eden Kakas, sözkonusu kişinin Leniata'yı büyücülükle suçlayan aile ile bağlantısının bulunup bulunmadığının bilinmediğini söyledi.

AA

Papua Yeni Gine'de ortaçağ vahşeti!
GALERİYE GİT
YORUMLAR 4
 • mehmet akif 5 yıl önce Şikayet Et
  suriye de bunun daha modern hali yaşanıyor... . bizim mezhepçi kılıçdaroğlu da esed e sahip çıkıp bırakın adam haklı niye tepki veriyorsunuz deyip katliamlara dünyanın sessiz kalmasını açıkça tarafını belli ederek o korkunç yüzünü gösteriyor....insanlık canavarlaşıyor, tek yol kuran ve islam...
  Cevapla
 • Mehmet ünsal 5 yıl önce Şikayet Et
  şimdi tadını çıkarsınlar. haksız yere can almanın hele birde yakarak öldürmenin cezasını ALLAH c.c. elbet hem bu dünyada hem ahirette verecektir. işte islam yokluğu böyle birşey, ALLAH' tan korkmayanlardan herşey beklenir. sizkimsinizde cezasını veriyorsunuz? suçlu bile olsa. böyle acı çektire çektire yaktınız cehennemde hepberaber olursunuz inşALLAH...
  Cevapla
 • ct 5 yıl önce Şikayet Et
  insanlık ayıbı.. şiddetle kınıyorum. bu zamanda hala cadılık gibi bir suçtan insanların yakılması, insanlık suçudur. aynı şey bir islam ülkesinde yaşanmış olsaydı günlerce gündemde kalırdı. dünyanın vereceği tepkiyi merak ediyorum.
  Cevapla
 • kamil karabulut 5 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH ALLAH. ALLAH ALLAH kafayı yemiş herhalde insanlık...........
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Lucescu'ya o ismi sordular! "Çağırdık gelmedi..."
Lazer güdümlü insansız tank prototipi geliştirdi