Edirne

Yeni tip ehliyete başvuru için İstanbul'dan Edirne'ye geliyorlar

15:13 13 Ocak 2016
Yeni tip ehliyete başvuru için İstanbul'dan Edirne'ye geliyorlar

Yeni tip ehliyete başvuru için Edirne'ye çevre illerin yanı sıra İstanbul'dan da başvuruların olduğu öğrenildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliğindeki değişikliğe bağlı olarak ehliyetlerin değişimi için randevulu sistemle başvuruların kabulüne başlandı.

Edirne Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yaklaşık 10 günde 500'e yakın sürücü, eski tip ehliyetini değiştirmek üzere Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetim Şube Müdürlüğüne başvurdu. Başvuruların büyük bir kısmının yaşadıkları kentte randevu yoğunluğu nedeniyle İstanbul'dan yapıldığı öğrenildi.

Edirne'den başvuruların çoğunluğu ise Yunanistan'ı sık ziyaret eden sürücülerden oluştu.

Yeni tip ehliyetlerin uluslararası sürücü belgesi niteliğinde olması nedeniyle yeni tip ehliyete sahip olanların 'beynelmilel ehliyet' almasına gerek kalmıyor.

Yunanistan'ın ülkesine araçla girişte istediği belgeler arasında beynelmilel ehliyet de yer alıyor.

Beynelmilel ehliyet ücreti olan 415 lirayı (ilk kez alacaklar için) ödemek istemeyen pek çok sürücü, ehliyetini değiştirmek için başvurusunu yılın ilk günlerinde yapmayı seçti.

Sürücü belgesini değiştirmek isteyenler "surucurandevu.egm.gov.tr" adresinden başvurarak randevularına bağlı olarak geldikleri için emniyet müdürlüklerinde bir yoğunluk yaşanmıyor.

Başvuru sahibinin işlemleri sistemin yoğunluk durumuna göre 10 dakika içinde tamamlanabiliyor.

Eski ehliyeti alınan sürücüye yeni tip sürücü belgesi gelene kadar 15 gün geçerli ,sürücü olduğuna dair bir belge veriliyor.
YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.