Afganlılar Gümüşhane'de Türkçe öğreniyor

Van'da meydan gelen depremin ardından Gümüşhane'ye yerleştirilen Afganlılara Türkçe okuma yazma öğretiliyor.

Afganlılar Gümüşhane'de Türkçe öğreniyor
Afganlılar Gümüşhane'de Türkçe öğreniyor
GİRİŞ 16.03.2013 11:33 GÜNCELLEME 16.03.2013 11:33

Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, yaptığı açıklamada, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce organize edilen kursun Gümüşhane'de yaşayan Afganlı ailelerin sosyal hayatta daha iyi diyalog kurabilmeleri ve uyumlarını sağlamak amacıyla açıldığını belirtti.

Kursun 128 saat süreceğini ifade eden Aktaş, ''Hafta içi gerçekleştirilen kursumuz, Afgan vatandaşlarının ilimizdeki hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır'' dedi.

Kursa 31 kişinin katıldığını ifade eden Aktaş, ''Daha önce de bir kurs düzenlemiştik. Bu kursumuza 20 kişi katılmıştı. Böylece toplam 51 Afgan vatandaşına kurs vermiş olacağız. İlimizdeki Afgan ailelerin çocukları da örgün eğitim kurumlarımızda eğitimlerini sürdürüyor. Afgan uyruklu 23 öğrencimiz var'' diye konuştu.

Talep olması halinde yeni kurslar açabileceklerini kaydeden Aktaş, ''Misafirlerimizin talep ettikleri bu kursları, imkanlarımız ölçüsünde vermeye çalışacağız. Başlangıçta kurs biraz tereddütle karşılanmıştı ancak ilk kursla tereddütler giderilmiş oldu'' dedi.

Kursa katılanlardan Abdullah Hemidullah da Türkçe öğrenmekten mutluluk duyduklarını belirterek, ''Gümüşhane Valiliği'ne ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne çok teşekkür ederiz. Bize bu imkanın sağlanmasından dolayı mutluyuz'' diye konuştu.

ETİKETLER
afganlılar
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan, Eyüp Sultan Camii'nde Kuran okudu
Terör örgütünün beyin takımına ağır darbe...