YÖK Başkanı açıkladı: İşte yeni sınav sistemi

YÖK Başkan Yekta Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini söyledi. Saraç, sınavın bir hafta sonu başlayıp bitirileceğini belirtti.

 • GİRİŞ26.09.2017 11:59
 • GÜNCELLEME26.09.2017 12:05
YÖK Başkanından flaş üniversite sınavı açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç akademik yıl açılış töreninde konuştu. Saraç üniversiteye girişte yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu.  Saraç, "Sınavların  daha yalın olması için çalışacağız. Üniversite sınavları bir hafta sonunda bitirilecek.Sınavlar Türkçe ve matematik merkezinde olacak.Puan türleri azaltılacak.Sorular MEB müfredatından sorulacak" dedi.

Saraç'ın açıklamasından satır başları;

Külliyemizde sizlerle bir arada olmak, üniversitelerimize güç katmaktadır. YÖK olarak önümüze somut hedefler koyduk. İhtisaslaşma, mühendislik ve temel bilim alanlarına yönelik YÖK planlamaları, YÖKDİL, ALES sınavlarındaki köklü değişiklikler.Ülkenin geleceği açısından temel bilimler eğitiminde bu yıl doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. 

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

YÖK olarak TBMM komisyonları ile etkin çalışma gerçekleştirdik. 2017-2018 hedeflerimizde öne çıkan başlığımız Araştırma Üniversiteleri başlığıdır. Akademinin genç kuşakları kazandırması sürecinde bilimsel kazanımların daha ileriye taşınması tezinin temel fazıdır. Sistemli ve kararlı adımlar atıyoruz. Bu üniversiteler ülkemizin dünyada bağımsız duruşunun mihenk taşı olacaktır. Araştırma üniversitelerinin belirleme sürecinde 58 devlet üniversitesi niyet beyanında bulundu. Sonunda 25 üniversite belirlendi. 

YENİ SINAV SİSTEMİ

Üniversite giriş sınavlarına da temas etmek istiyorum. Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir. Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. 

 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar51

 • azize 4 ay önce Şikayet Et
  ne yapacaz
  Cevapla
 • ezocan 4 ay önce Şikayet Et
  şimdi tarih ve felsefe kalktı mı anlamadım ne yapacağımızı bilen varsa bizi yöneltsinler
  Cevapla
 • Rabia 4 ay önce Şikayet Et
  ya bu nasıl sistem . madem sistemi değiştirecek tiniz niye şimdi sınava 7 kala değiştiriyor sunuz
  Cevapla
 • Demet 4 ay önce Şikayet Et
  Bu nekadar berbat bir sistem ya biz meslek liseleri ne yapacağızs ozelciler ne yapacak saçmalıktan başka hicbir sedegil
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • sedA KK 4 ay önce Şikayet Et
  sınav zor olurmu acaba
  Cevapla
 • ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  basit olacak eminimmm
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat