Başbakan açıkladı: Liseye geçişte yeni sistem!

Başbakan Binali Yıldırım, Liseye geçiş için yeni sistemi anlattı ve artık açık uçlu soru sorulacağını açıkladı.

GİRİŞ 29.09.2017 12:36 GÜNCELLEME 29.09.2017 12:36
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı töreninde TEOG'un kalkmasının ardından liseye girişte uygulanacak olan yeni sistemin detaylarını açıkladı. Test yerine açık uçlu soru sorulacağını söyleyen Yıldırım, "Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınacak" dedi.Başbakan Yıldırım şunları söyledi;

"Bugün mezun olanların sayısı ile üniversitelerimizin kontenjan miktarı aynı. Üniversiteye girişin sınav stresinin azaltılması lazım. Çünkü ihtiyaç yok. Mezun olan sayısı da aynı, üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. Sorun nerede? Herkes 18 Mart'a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu, 1 sınava kaderi bağlamak yerine, bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, başarısına göre hazırlanması. Bunu şimdi TEOG'da yapıyoruz.

TEOG NEDEN DEĞİŞİYOR

TEOG neden değişiyor? TEOG'un ne olduğunu bilmeden konuşuyor, koca koca unvanları var. TEOG 8. sınıfın ilk ve ikinci sömestrdeki sınavın sorumlu tutulmasıdır. Öğrencinin kaderini bir sınava bağlamayalım. Ortaokuldaki öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Nereye gidecekse ikinci dört yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5-6-7-8. sınıf. Ayrıca derslerdeki ilgisi ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları da soru bankasından geliyor. Burada elde edilen sonuç 4 yılın sonucu ile birleştiriliyor bir mezuniyet puanı ortaya çıkıyor, sonuca göre öğrenci yerleştiriliyor.

AÇIK UÇLU SORU SORULACAK

Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak. 

ÜNİVERSİTEDE DE SINAVLAR BASİTLEŞTİRİLECEK

Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak"

YAZDIR
YORUMLAR 90
 • teogçu 1 yıl önce Şikayet Et
  herşeyi eskiye çeviriyorlar. öğrencileri böyle açık uçlu sorularla dahada strese soktuklarının farkında değiller.kaderimiz tek şansa bağlı.işimizi çook ama çok zorlaştırdınız!!!
  Cevapla
 • lila 6 ay önce Şikayet Et
  Evet ya
  Cevapla
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  insallah bu hepimiz için en hayırlısıdır
  Cevapla
 • la.galibe.illallah 1 yıl önce Şikayet Et
  Araştır uyuyan masum Anadolu halkı Fullbright Antlaşması ni araştır.
  Cevapla
 • Mentalist 1 yıl önce Şikayet Et
  Adrese dayalı sistem ile köyden kasabadan kente göçün artacağı, konut fiyatlarının (kira veya mülk edinme) bundan olumsuz etkileneceğini; tarımsal sektör üretiminin düşeceği, kentte işsizlik artıp istihdam sorunlarının ortaya çıkacağını; kentte çarpık kentleşmeye hatta gettolaşmaya sebep olacağını; aile içi şiddet ve geçimsizlik sonucu boşanma oranının artacağını ve daha aklıma gelen onlarca sosyolojik olay ve olguları düşündük mü????
  Cevapla
 • MAĞDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Olmuyor, olmuuuyooor. Bu eğitim meselesi bir türkü olmuyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Cevaplanmayan PKK soruları ne olacak?'
Yerli İHA Bayraktar'a hayran kaldılar