ÖSYM, son 10 yılın tüm sınavlarını incelemeye aldı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detaylı incelemeler yapmak üzere Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurduklarını bildirdi

ÖSYM, son 10 yılın tüm sınavlarını incelemeye aldı
ÖSYM, son 10 yılın tüm sınavlarını incelemeye aldı
GİRİŞ 13.11.2017 11:32 GÜNCELLEME 13.11.2017 12:04
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, yeni kurdukları Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi'de ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavların masaya yatırılacağını açıkladı. Birimin her bir sınavla ilgili çok sayıda farklı analizi  gerçekleştireceğini belirten Özer, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda her bir sınav için tüm sınav merkezlerine yönelik derinlemesine olağan dışılık analizi yapılacak. Aynı zamanda biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğini tespit edebileceğiz. Söz konusu birim, ihbarları değerlendireceği gibi her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağan dışı bulguları tespit edecek. Birimde, her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlarda sınav sonuçları değerlendirilecek ve olağan dışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek."

"OLAĞAN DIŞI DURUMDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Özer, söz konusu birimin ilk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmalara konu sınavları analiz etmeye başladığını vurguladı.

Analizlerin kasım ayı sonu itibarıyla bitirileceğini açıklayan Özer, "Sonra soruşturma olup olmadığına bakmaksızın son 10 yılın tüm sınavlarının olağan dışılık raporlarını hazırlayacağız. Olağan dışı bir durum tespit edilmesi durumunda suç duyurularında bulunacağız." dedi.

"34 JOKER ADAY BELİRLENDİ"

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, süreçte elde edecekleri bulgulara bağlı olarak 10 yıllık inceleme süresini de genişletebileceklerine işaret etti.

Birime bağlı komisyonların çalışmaları sonucunda şu ana kadar 34 joker aday belirlediklerini ifade eden Özer, "43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik ve toplam 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca 21 adayı eşdeğer sınava çağırdık. Eşdeğer sınava katılan 6 adaydan 3'ünün sınavı geçersiz sayıldı. Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor." bilgisini verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Mehtap 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçin artik bunlar gemiyi alan üskadarı geçmiş haklar yenmiş,neyin araştırması,onu vaktinde yapacaktınız.
  Cevapla
 • 2010 kpss mağduru 1 yıl önce Şikayet Et
  2010 yılı kpss sınavı özellikle incelenmeli hakkı yenenler magdur edilmesin artik hakkımızı istiyoruz
  Cevapla
 • Gudor 1 yıl önce Şikayet Et
  Buradan ÖSYM yetkililerine sesleniyorum, lütfen son 10 yılın YDS, KPDS, ÜDS sonuçları detaylı incelensin. Millet İngilizcenin İ'sini bilmeden 87 alıyor. Adayların peş peşe iki sınavında aşırı yükselme varsa şüpheli olsun. Ben 5 senedir sınava giriyorum, 65'i geçemedim. Geri zekalımıyız biz. Elin oğlu kızı sınava girmiş 45 almış , 4 ay sonra allame-i cihan olmuş 87 almış, yemezler. Lütfen bu gibi durumlar araştırılsın...
  Cevapla
 • Fatih Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  1995 den sonrası incelenmeli. O zaman da başka bir cunta vardı. Sonra bu hainler geldi. Hepsi hak yediler. Artık mağdurların hakları iade edilmeli
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  10 yıl değil , 1999 DMS yle başlayan süreçle fetönün kadrolaşması başladı , bu tarihten itibaren araştırılmalı....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pitbull dehşeti kamerada!
Belçika polisinden göstericilere ters kelepçe