15.11.17 Son öğretmen ataması haberleri! 20 bin kişi için...

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı itibariyle kaç bin öğretmen atayacak. Binlerce öğretmen adayı gözünü MEB'ten gelecek açıklamaya çevirirken bir yandanda son dakika öğretmen ataması haberlerini merak ediyor. İşte 15 Kasım öğretmen atamalarıyla ilgili tüm gelişmeler...

15.11.17 Son öğretmen ataması haberleri! 20 bin kişi için...
15.11.17 Son öğretmen ataması haberleri! 20 bin kişi için...
GİRİŞ 15.11.2017 08:56 GÜNCELLEME 15.11.2017 08:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Öğretmen atamasında son durum ne? Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama yaptı mı? 2018 yılı itibariyle atama bekleyen öğrenciler MEB'ten gelen son açıklamalara gözünü çevirdi. Öğretmen atamaları için bekleyişini sürdüren binlerce öğretmen adayı, büyük heyecanla yapılan açıklamaları ve gelişmeleri takip ediyor. İşte 15 Kasım öğretmen atamalarıyla ilgili tüm detaylar...

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN?

Geçtiğimiz günlerde yeni liseye geçiş sistemi için açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen alımıyla ilgili sorulan bir soru üzerine atama bekleyen öğretmenleri heyecanlandıran bir açıklama yaptı.

Bakan Yılmaz, öğretmen ataması ile ilgili yaptığı açıklamada; "20 bine yakın öğretmenin alımı için Şubat'ta bir duyuru yapıyoruz. Muhtemelen Mayıs'ta sınavlarını yaparız, Haziran - Temmuz'da da atamasını gerçekleştiririz. Öğrenci sayısını indiremezsiniz, o halde öğretmen sayısını artırmamız lazım. Öğretmen yaş ortalamamız 40 yaşın altında. Genç olan öğretmenin hizmet içi eğitim ihtiyacı da biraz daha fazla deniyor. Buna da dikkat etmek gerekiyor. Biz önümüzdeki yıl 20 bine yakın öğretmen alacağız. Son rakamı Maliye Bakanımız ve Çalışma Bakanımız ile bir araya geleceğiz. 20 bin öğretmen alımı için Şubat'ta duyuru yapacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz'ın yaptığı açıklamanın ardından binlerce öğretmen adayı yapılacak atamaların tarihini beklemeye başladı. Şubat ayında yapılacak duyuruyla birlikte 20 bin öğretmen alımı resmen başlamış olacak.

MEB'TEN ÖĞRETMEN ADAYLARINA ÖNEMLİ DUYURU

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğretmen ataması başvuruları için herhangi bir ücret alınmadığı hatırlatılarak, öğretmen adaylarından, ücret talep eden şahıslara itibar etmemeleri istendi. 

Bakanlığın sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, son günlerde, kendilerini MEB personeli olarak tanıtanlar tarafından öğretmen adaylarına atama vaadi yapıldığı, eğitim fakültelerinden öğretmen adaylarının kişisel bilgilerinin talep edildiği ve "dosya masrafı" adı altında ücret istenerek dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu yönünde şikayetlerin, Bakanlığa ulaştığı ifade edildi.

Öğretmen atamaları öncesinde MEB'in gerekli duyuruları yaparak kamuoyuyla paylaştığına dikkat çekilen açıklamada, "Bakanlığımız veya il milli eğitim müdürlüklerimiz tarafından öğretmen olarak atanmak üzere başvuran adaylardan herhangi bir ücret alınması söz konusu değildir. Öğretmen adaylarımızın herhangi bir şekilde ücret talep etmek üzere kendileriyle irtibata geçen şahıslara kesinlikle itibar etmemeleri gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

ATAMA SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Öğretmen adayları "http://atama.meb.gov.tr/" atama sonuçlarını öğrenmek istediklerinde; bu adrese gidin. Burada T.C Kimlik numaranızı yazarak sisteme girin. Böylece anında sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

ATANMAK İÇİN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

Adayların atama işlemleri, sözlü sınavda alınan puanlar esas alınarak öğretmenlerin tercihlerine göre yapılacak. Sözlü sınavdan en az 60 puan alan adaylar, öğretmen olarak atanabilecek.

ATANMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet)

2) Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir)

3) Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği

4) Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi

5) Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu

YORUMLAR 2
  • kim demiş 1 yıl önce Şikayet Et
    Bu gidişle öğretmen yaş ortalaması 40 olacak :((
    Cevapla
  • mülakatsız atama 1 yıl önce Şikayet Et
    Adalet için atamalar kpss ile olsun. Mülakata hayir, alinterine evet.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rize'deki saldırının sebebi belli oldu
Şehit Altuğ Verdi'den geriye bu görüntüler kaldı