MEB listesinden çıkarıldı! Öğretmen olacaklar dikkat karar açıklandı!

Danıştay tarafından alınan karar ile birlikte ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesini sağlayan işlem iptal edildi. Bununa birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Din Kültürü öğretmenliğine atanabilecekler listesinden ilahiyat mezunlarını çıkardı.

MEB listesinden çıkarıldı! Öğretmen olacaklar dikkat karar açıklandı!
MEB listesinden çıkarıldı! Öğretmen olacaklar dikkat karar açıklandı!
GİRİŞ 23.11.2017 11:23 GÜNCELLEME 23.11.2017 11:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

2017 - 2018 eğitim öğretim yılı kapsamında öğretmen olmak isteyen İlahiyat mezunları büyük şok yaşadı. MİLLİ Eğitim Bakanlığı, YÖK’ün geçen yıl aldığı kararla öğrencilerine bile mezun olur olmaz öğretmenlik yapabilmeleri için formasyon imkanı tanıdığı ilahiyat fakülteleri ile ilgili kritik bir adım atmak zorunda kaldı. Danıştay tarafından alınan karar ile birlikte ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesini sağlayan işlem iptal edildi. Peki İlahiyat okuyup öğretmen olmak isteyenler ne yapacak? İşte detaylar...

DANIŞTAY YÜRÜTMESİNİ DURDU

Dosyayı inceleyen Danıştay düzenlemenin hem hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağını belirterek ilgili atama ve söz konusu düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

MEB KARARA İTİRAZ ETTİ AMA!

MEB, karara itiraz etti, ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 9 Ekim 2017’de MEB’in itirazını reddetti. Böylece yürütmeyi durdurma kararı kesinleşirken, Talim terbiye Kurulu (TTK) ilgili düzenlemede değişikliğe gitmek durumunda kaldı.

İLAHİYAT MEZUNLARI ARTIK ATANAMAYACAK

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine atanabilecekler listesinden ilahiyat mezunları çıkarıldı. Artık ilahiyat mezunları din kültürü öğretmenliğine atanamayacak; yalnızca imam hatip okullarında meslek derslerinin öğretmeni olabilecek.

ÖĞRENCİLİKTE FORMASYON HAKKI TANINMIŞTI

Geçen yıl YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin lisans öğrenimi sırasında yeniden formasyon almalarının önü açılmıştı. Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinin sayısı son 15 yılda 20’den 60’a çıktı.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
ilahiyat mezunu
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Selami 10 ay önce Şikayet Et
  O zaman Bilgisayar mühendisliği mezunları da Bilişim Teknolojisi öğretmeni olamasın. Bu karar emsaldir. Bilgisayar mühendisleri öğretmen olmak için formasyon alıyorlar.
  Cevapla
 • İlahiyat 10 ay önce Şikayet Et
  İlahiyata formasyon gelmişken dikapta kapatılmışken alınabilecek en saçma karar olmuş!
  Cevapla
 • esra 10 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten yerinde bir karar olmuş
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Eski İstanbul'dan nostaljik fotoğraflar
İbretlik! Okul bahçesinde şoke eden manzara