Liseye girişte yeni sistem açıklandı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz liseye giriş sınavında soru sayının 90 sınav süresinin ise 135 dakika olacağın ve sadece 8. sınıftan soru sorulacağını açıkladı.

GİRİŞ 27.11.2017 10:09 GÜNCELLEME 27.11.2017 10:46
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte yeni sistemle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Yılmaz'ın açıklamaları şu şekilde:

Sadece 8. sınıftan soru sorulacak. Bir önceki açıklamamızda 60 soru soracağımızı söylemiştik ancak biz bunu yaparken bizim öğrencilerimiz, ortaokulu bitirecekler liseye geçecekler. Aynı şekilde liseyi bitirip üniversiteye gidecekler. Daha sonra soru sayısını 90'a çıkardık. 135 dakikalık bir süre içinde. 

SORU DAĞILIMI

20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak

AÇIK UÇLU SORU OLMAYACAK

Açık uçlu soru olmayacak. Noktayı koyduk. Açık uçlu sormamayı bu sınavlarda kararlaştırdık. Doğru eğitim açık uçluyu gerektirir ama tartışmaya açmamak adına açık uçlu soru olmayacak.

SINAVA İSTEYEN GİRECEK

Sınava isteyen öğrencilerin gireceğini dile getiren Bakan Yılmaz şunları söyledi:  "Bizim sistemimizde sınav zorunlu olmayacak, isteyen girecek. Sadece yüzde 10'luk bir bölümü girmiş olacak. Öğrenci sayısı yüzde 10'a tekabül eden bir okul kontenjanı sınava ayrılmış olacak. Proje okulları olan okullar bunlar. Bu okullar vardı zaten. Yüzde onluk kapsam içine iren okullar her yıl güncellenecek. Sınav sistemi dışında herkes kendi mahellesindeki istediği okul gidebilecek. Bundan sonra farklı akademik düzeydeki öğrenciler de başrı gösterebilecek. Bu sene bu seviyede 1 milyon 180 bin öğrencimiz var. Bu sayı ilk yıl biraz daha fazla olabilir.

Başarıyı yakaladığında çocuklar sistemin rahatlığı anlaşılmış olacak. İlkokuldan ortakula geçiş var mı? Yok. Aynı sistemi ortaokuldan liseye yapılacak dendiğinde herkes şüphede kalıyor.  Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi, gibi liseler var. Bunlar dikkate alıdığımızda kapasitemiz arzın üstünde kalıyor. 1 milyon 200 bin adayımız var onun üzerinde kapasitemiz var. Kimse açıkta kalmayacak. Bir veli evladını imam hatipe göndermiyorsa biz öyle bir kayıt yapmayacağız."

YAZDIR
YORUMLAR 37
 • yayın 10 ay önce Şikayet Et
  Benim partim oy kaybetmez. inşallah teog ta zorunluluğu kaldırsaydınız ,bu kadar hazırlıksız yapmasaydınız,kargaşaya yol açmazdınız.eğitim ,adalet gibi her zaman düzgün olması gereken şeyler.alınacak kararların sosyal sonuçları çok geniş ve etkili olur.
  Cevapla
 • spekoz 10 ay önce Şikayet Et
  Hani sinav kalkiyordu.A gitti B geldi .İnkilap tarihi neden 10 soru bu kadar önemsiz bir ders mi tarihimiz?????
  Cevapla
 • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Hani sınav kalkıyordu.oyalama ve birseyler yapıyormuş gibi görünme taktiği.gerçekte yine sınav var.
  Cevapla
 • Cenk 10 ay önce Şikayet Et
  Yani bu kadar sorun varken bi bumu rahatsız etti içindende çıkamıyorsunuz iyice Arap saçına döndü arkadaş ne iş yaparsınız siz ya bunlar daha çocuk 135 dk tek oturumda nasıl dayanacaklar kim verdi bu akılı size yahu kaç eğitimcinin fikrini aldınız
  Cevapla
 • hasan 10 ay önce Şikayet Et
  bu kafa ile hareket edenler eğitim fakültelerini kapatın nasıl olsa oradan öğrenci almıyorsunuz. onlar öğretmen olamıyorsa eğitim bu
  Cevapla
 • yorumsuz 10 ay önce Şikayet Et
  egitim fakultesi mezunu ogretmenlerin halini gel de gor once...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski İstanbul'dan nostaljik fotoğraflar
Türkiye'nin gurur günü! Tek kalemdeki en büyük ihracat