Ücretli öğretmenlik yapanlar için öğretmen atamaları gelişmeleri...

Ücretli öğretmenlik son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Ücretli öğretmenlere kadro mu verilecek, mülakat nasıl olacak? Sözleşmeli öğretmenlik, geçici öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik hakkında açıklamalar yapan Milli Eğitim akanı İsmet Yılmaz, ücretli öğretmenlerin öğretmen olarak atanabilmesi ile ilgili çalışma yapılacağını ifade etti. Detaylara haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

 • GİRİŞ06.12.2017 11:17
 • GÜNCELLEME06.12.2017 11:17
Ücretli öğretmenlik yapanlar için öğretmen atamaları gelişmeleri...

Canlı yayında eğitim gündemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli öğretmenlerle ilgili yeni bir çalışma yapıldığını da belirtti: “Bizde beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere, üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı konusunda bir imtiyaz tanıyacağız.” Bakan Yılmaz'ın açıklaması ücretli öğretmenleri sevindirse de eğitimciler tepki gösterdi. Nedeni ise, beş yıl ücretli öğretmenlik yapmış ancak öğretmenlik mezunu olmayanlara atanma yolunun açılması. Eğitimciler aslında mülakatın kaldırılmasını istedi. Atanamayan öğretmenler de Twitter üzerinden Bakan Yılmaz'ın açıklamalarını eleştirdi.

DÖRT YIL SONRA KADRO

Sözleşmeli öğretmenlikle, kadrolu öğretmen arasında hiç fark yok. Sadece kimlik kartında yazıyor. Dört yıl sonra kadroya geçireceğiz. Ücretli öğretmenlerin mağdur olduğuna ben de inanıyorum. Şöyle bir kanuni değişiklik yapacağız. Bizde beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere, üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı konusunda bir imtiyaz tanıyacağız. Bu da onların uğradığı kaybı biraz giderecektir.

KADRO ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

20 bin öğretmen atamak için duyuruya çıkacağız Şubat'ta. En son Başbakanımız Öğretmenler Günü'nde Çankaya Köşkü'ndeki konuşmasında 500'e yakın engelli öğretmenin atamasının yapılacağını duyurdu. Biz de çalışmamızı yapıyoruz. Milli sporculardan öğretmen atamaları için kadro talebimiz var, karşılandığında atayacağız.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar58

 • Evet 2 gün önce Şikayet Et
  450 bin den fazla atama bekleyen öğretmen var, hepsi ücretli yapabiliyor mu sayın bakanım ? O yüzden eğitim dışında özel sektörde çalışmak zorunda kalanlara öğretmenlere de aynı hak tanınmalı
  Cevapla
 • Öğret 2 gün önce Şikayet Et
  Aslında öğretmen atama sorununu ve yığılmayı en kısa sürede çözecek sorun bellidir. Öğretmenler mezun olduğu tarih sırası ile atanmalıdır, (kpss puanı da doğu batı arası ilk atama puanı olarak baz alınmalı zorunlu bölgelere düşük puanlıdan başlayarak) bu şekilde önüne gelen öğretmen olacağım da demez ve boşuna üniversite okumaz, a b ya da c cemaat ya da örgütlerinin sisteme girmesi de engellenir. Kpss sınavı baz alınarak mezuniyet tarihi tabanlı atama yararlı olur. Ayrıca bu insanlar kpss sınavı ile değil üniversitelerinden mezun olarak öğretmen olmuşlardır, kpss sınavı bu hali ile devletin üniversitelerine ve hocalarına güvenmediğini göstermektedir
  Cevapla
 • Bulut 2 gün önce Şikayet Et
  Aynı şartlarda ya da sürede özel sektörde çalışmak zorunda kalanlara da sayın bakanımızın ücretlilere verelim dediği hakkı tanınması yararlı olur. Herkese ücretli öğretmenlik yapma şansı verilmiyor ve özel sektörde öğretmenlik dışında çalışmak zorunda olup da kendi işini yapmak isteyen öğretmenler de mevcut. En azından yan gelip yatmayan sgk primini (örneğin 2000 ve üstü günü dolduran) özel sektör vasıtası ile devletine katkı veren özel sektör öğretmenlik dışı çalışanlara da ücretlilere verilecek hak tanınmalıdır.
  Cevapla
 • Yıldırım 4 gün önce Şikayet Et
  Herhangi bir bölümden mezun olan polis, asker veya mezuniyeti dışı kadrolarda çalışıyor da eğitim fakültesi ve fen edebiyat mezunu dışındakiler niçin kadrolu öğretmen olmasın! O halde ayrım yapılmaksızın 5 yıl ve fazla çalışan her bölüm mezunu kadro mülakatına çağrılmalıdır. Saygılarımla.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • mur 1 hafta önce Şikayet Et
  Devlet iyiyi yaparda bazı insanlar ücretli maaşını az bulup zor günlerde devleti yalnız bıraktılar şimdi de niye böyle yapıyolar diye boş konuşuyorlar.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun