2 yıllık üniversite mezunları (Önlisans) kısa dönem askerlik yapacak mı?

Önlisans mezunları kısa dönem askerlik mi yapacak? Binlerce mezun gözünü bu habere çevirdi. 2 yıllık MYO mezunları için kritik gelişme gündemde!

 • GİRİŞ16.01.2018 15:54
 • GÜNCELLEME16.01.2018 15:54
2 yıllık üniversite mezunları (Önlisans) kısa dönem askerlik yapacak mı?

2 yıllık üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik mi geliyor? Binlerce mezun bu sorunun yanıtını ararken bakanlığın gündeminde olduğu açıklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik" konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milat gazetesinden Serdar Arseven'e konuşan Bakan Özlü, MYO mezunlarının kısa dönem askerlik taleplerinin gündemde olduğunu belirtti.

Arseven'in aktardığına göre, Özlü'nün kısa dönem askerlik konusundaki açıklamaları şu şekilde:

"Bunu biz birkaç defa görüştük. Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Hastanelerin doktordan fazla hemşire ihtiyacı var. Bana bir iş adamı geldi, 'Ben bir mühendise 4 bin, bir teknisyene 6 bin lira ödüyorum' dedi. Almanya’da mesleki eğitime giden 7.8 milyon genç var. Türkiye’de ise 1.7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla, sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz... Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim."

MYO MEZUNLARINA KISA DÖNEM GÜNDEMDE

"Bu konuşulan bir konu. Milli Eğitim Bakanımızla Sivas’ta yapılan bir toplantıda bu konu konuşuldu ve Sayın Bakanımız not aldı, 'Bu şekilde bir düzenleme yapalım' diye. Gündemde olan bir konu..."

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ DUYURDU!

MYO mezunlarının kısa dönem askerlik yapacağı haberlerinin yayılması üzerine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından kamuoyuna duyuru yapıldı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapması ile ilgili hükümette her hangi bir çalışmanın olmadığı ve Bakan Faruk Özlü'nün yaptığı açıklama da ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapacakmış gibi algılandığı belirtildi.

İlerleyen dönemlerde ön lisans mezunu adaylar kısa dönem askerlik yapacak mı bilinmiyor ancak şu anda hükümetin bu konu hakkında her hangi bir çalışması bulunmuyor.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar15

 • çağrı 2 gün önce Şikayet Et
  lisans mezunları 6 ay yapıyor normal ilk okul mezunları ise 12 ay en azından ön lisans mezunlarına 9 aylık bir sürecin yolu açılabilir ve yedek astsubay yolu açılabilir asteğmen de olduğu gibi
  Cevapla
 • Danyal Kutluk 2 gün önce Şikayet Et
  Bence de kisa dönem olmali sonuçta önlisansda üniversite menzunu
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • serdar 3 gün önce Şikayet Et
  bekliyoruz kısa dönem askerlik myolara da gelsin
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • aLİ 5 gün önce Şikayet Et
  Sürekli aynı şey oluyor birşey ortaya atılıyor insanlar ümitleniyor heyecanla beklenti içerisine giriyor sonra yalanlanıyor gayet mantıklı bence bir an önce gerçekleştirilmeli.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • aytaç 5 gün önce Şikayet Et
  önlisans mezunlarıda üniversite mezunudur.bu haksızlığın askerlik sürelerinde yapılacak bir düzenlemeyle düzeltilmesini istiyoruz. #MyoKısaDönem
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat