Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları ne zaman başlayacak?

On binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınavı nihayet belli oldu. 2018 DGS sınavı ne zaman? DGS sınavı başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencileri ilgilendiren tüm detaylar haberimizde...

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları ne zaman başlayacak?
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları ne zaman başlayacak?
GİRİŞ 26.04.2018 10:56 GÜNCELLEME 26.04.2018 10:56

Dikey Geçiş Sınavı diye adlandırılan (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans programlarından mezun olan öğrencileri bir üst program olan 4 yıllık lisans programına geçiş hakkı sunmaktadır. Her yıl belli aralıklarla düzenli olarak yapılan DGS sınavı tarihleri belli oldu. ÖSYM tarafından açıklanmaya başlayan tarihler, sınava girerek lisans mezunu olmak isteyen öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Detaylar haberimizde…

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

 

DGS’nin başvuru tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri arasında olacak. DGS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler için sınav 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna göre ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav saat 09:30’da başlayacak ve süresi 140 dakika olacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olan öğrenciler, o yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler DGS’ye başvurabilirken, açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin kendi internet sitesinden sınav giriş belgelerini alabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

-Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Onaylı ders içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)

-6 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir)

-Askerlik Durum Belgesi (1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için, askerlik şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı görülmek koşulu ile)

-2017-DGS sonuç belgesinin internet çıktısı

YORUMLAR 22
 • gencay 1 gün önce Şikayet Et
  Askerken DKS sınavına katılabilirmiyim bilgisi olan yasın
  Cevapla
 • Sema 4 gün önce Şikayet Et
  iktisat mezunuyum ve 2.unv iki yillik dgs sinavina girebiliyor muyum? Yardimci olur musunuz?
  Cevapla
 • ramazan 3 gün önce Şikayet Et
  evet
  Cevapla
 • Uğur 1 hafta önce Şikayet Et
  Dgsde Açık öğretimi nasıl tercihlere yazıyoruz bilen varmı ?
  Cevapla
 • Sezin 4 gün önce Şikayet Et
  DGS sınavından sonra sonuç aciklanip tercih yapıyorsun diyelim ki 220 puan veya altında aldın örgün öğretim gelmezse her hâl ve kâr da AÖİF ne bağlı 5 bölüm var Maliye, Isletme, iktisat gibi her hangi birini örgün üniversite tercihlerinden sonra ilk sıraya yazarsan onu okursun... Başarılar.
  Cevapla
 • TÜRKİYE 2 hafta önce Şikayet Et
  Yabancı ülkedeki öğrencileri el üsttünde tutarlar bizim ülkemizde nerden vururuz bunları diye alğılar içinde olduğu müddetçe bu ülke kalkınmıcaktır. Boşa girip paranızı harcamayın şunuda belirtim şimdi aranızda ki bazı arkadaşlar git o zaman yabancı ülkede oku diyecektir. Evet kendi ülkemi bırakma nedenim de eğitim sistemi Meslek lisesi makine mezunuyum 2 yıllık MYO üniverstesi makine mezunu oldum. Mühendislik hakkı tanımayan ülkemiz neden o zaman meslek lisesi açıpta 4 yıldır Lisede uygulama dersi gösteripde Mühendislik için bizlere 120 Matematik Türkçe sorusu soruyor sonra ülke niye kalkınmıyor. Yabancı devletler ögrencilerini magdur etmedikleri için bu kadar yukarda saygılar.
  Cevapla
 • Emre Demir 1 hafta önce Şikayet Et
  Öğrenci neden hangi sebepten ötürü mağdur olsun ki... Neden sınav var bilir misin... İnsan bi şeyi elde etmek için uğraşmazsa ulaştığı şeyin değerini bilmez... Söylenilmek istenen şudur... "Madem çok istiyorsun memleketin adına faydalı olmak için en üst seviyeleri ve sorumluluğu, bi bakalım senin beynin ve kişiliğin bu sorumluluğun üstesinden gelebilecek mi, acayip şekilde ugraştırıcı olan DGS sonucu devam ettiğin 3. Ve 4. Sınıflarını alttan ders bırakmadan bitirebilme yeteneğin var mı, ben seninle mi uğraşacağım düzinelerce altın gibi pırıl pırıl adam varken, hadi çalış çalış ne var ki 60 mat 60 Türkçe sorusunda...." falan filen......
  Cevapla
 • misilleme 2 hafta önce Şikayet Et
  umarım iyi olur. Herkese başarılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li senatörler: Türkiye'ye F-35 verilmesin
İbrahim Tatlıses 4. kez aday oluyor