İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?

Bugün karnelerini alarak sömestr (yarıyıl) tatiline giren öğrenciler, hak ettikleri takdir ve teşekkür belgelerini almalarının yanı sıra iftihar belgesi alan kimi öğrenciler de oldu. Bunun hemen ardından iftihar belgesinin ne olduğu ve kimlerin iftihar belgesi alabileceği konusu büyük bir merak konusu haline geldi. Peki, İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?

İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?
İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?
GİRİŞ 22.01.2018 12:11 GÜNCELLEME 22.01.2018 12:11
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bugün itibariyle öğrenci ve veliler karneleri almanın coşkusunu yaşayarak heyecanla bekledikleri sömestr (yarıyıl) tatiline girdiler. Öğrenciler sınavlardan aldıkları puanlar doğrultusunda elde ettikleri ortalamalarla bu dönem takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazandılar. Ancak bugün takdir ve teşekkür belgesi alan öğrencilerle birlikte bazı öğrencilerin de iftihar belgesi almaya hak kazandığı görüldü. Tüm bu gelişmeler sonrasında öğrenci ve veliler tarafından iftihar belgesiyle ilgili detaylı bilgi almak üzere sorgulamalara başlandı. Öğrenci ve velilerin bugün içerisinde en çok merak ettikleri ve sorguladıkları, ''İftihar (Üstün Başarı) belgesi nedir? İftihar belgesini kimler alabilir?'' gibi öğrenmek istedikleri sorulara yanıt aradılar. İşte, İftihar (Üstün Başarı) belgesi ile ilgili tüm detaylar...

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ NEDİR?

İlkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve  çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi”  ile ödüllendirilir.ilkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8.  sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve  çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi”  ile ödüllendirilir.

sömestr ile ilgili görsel sonucu

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ NASIL ALINIR?

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca,örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;1. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 2. 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür,”3. 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname,”4. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı”,5. Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar “Başarı” belgesi ile ödüllendirilir.

KARNE ALAN ÖĞRENCİLER ile ilgili görsel sonucu

İFTİHAR (ÜSTÜN BAŞARI) BELGESİ KİMLERE VERİLİR?

İftihar Belgesi alabilmek için ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılmanız ve bu yarışmalarda ilk beş dereceye girmeniz gerekir. Ya da çeşitli sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılıp bu etkinliklerde üstün başarı göstermeniz gerekir.

Ayrıca, ilköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın;

1. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren,

2. Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “Onur Belgesi” ile ödüllendirilir.

Bu ödüller, e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası ödül belgesinin tarih ve numarası olarak kabul edilir.

YORUMLAR 16
 • Batuhann 1 ay önce Şikayet Et
  Ben 5'e gidiyorum şu an alıyorum öyle bir şey yok
  Cevapla
 • Afra Nur 1 ay önce Şikayet Et
  4.sınıftan beri hiç teşekkür almadım şu an 7.sınıf 1.dönemini bitiriyorum, ortalamam 97,381523..... umarım iftihar belgesi alırım
  Cevapla
 • tahsin 1 ay önce Şikayet Et
  Sen taktir alırsın
  Cevapla
 • ddddd 1 ay önce Şikayet Et
  dört yıldır aralıksız taktir alıyorum ama üstün başarı belgesi vermediler iftiharda vermediler taktiri sıkıştırıp gönderiyorlar
  Cevapla
 • Nisanurrrr 1 ay önce Şikayet Et
  Puanın çok çok düşük 67.21 ilk kez böyle oldu
  Cevapla
 • ece sultan 1 ay önce Şikayet Et
  Be n taktir aliyorum 86 not ortalamam alabilirmiyim acaba
  Cevapla
 • ahmetsaboooooooooo 2 ay önce Şikayet Et
  5. sınıfta hem onur belgesi hemde iftihar belgesi almıştım iftihar belgesini teşekkür sanmıştım içim ferahladı
  Cevapla
 • ali nafir saaditin 1 ay önce Şikayet Et
  yav he he külahıma anlat babam milli eğitimde ve 5. sınıflara iftahar belgesi verilmiyor
  Cevapla
 • Ada 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl teşekkür sanıyorsun ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Venezuela'da sıcak saatler!
Şartlar olgunlaştı! Operasyon an meselesi