DGS sınavında değişiklik! ÖSYM bundan sonra sınav yerlerini...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS'ye başvurmuştu. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS'yi 2018'de 81 ilde yapacağız" dedi.

 • GİRİŞ08.02.2018 12:27
 • GÜNCELLEME08.02.2018 12:28
DGS sınavında değişiklik! ÖSYM bundan sonra sınav yerlerini...

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) bu yıl 81 ilde yapılacağını bildirdi.

Özer, DGS'nin ön lisans mezunları için oldukça kritik bir sınav olduğunu belirterek, sınavın meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına devam edebilmelerine imkan verdiğini anımsattı.

 

 

Amaçlarının yükseköğretimle ilgili yapılan sınavların erişimini Türkiye'nin her noktasına yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

"Bütün illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Bu bağlamda daha önce de ALES'i 2018'de 81 ilde uygulama kararı almıştık. Ön lisansta okuyan öğrenci oranı oldukça yüksek. DGS'ye başvuran aday sayısı da her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS'ye başvurmuştu. Ancak aday sayısı her yıl artmasına rağmen sınav sadece 17 ilde yapılabilmekteydi. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS'yi 2018'de 81 ilde yapacağız."

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar6

 • Fakir Bayburt 2 hafta önce Şikayet Et
  Neden önlisans öğrenimi ile lisans öğrenimi arasinda yıl kaybi olan öğrencilere ne burs nede öğrenim kredisi verilmiyor, ayrica sınavları neden bu kadar gec aciklaniyor ve geç yerlestiriliyor?
  Cevapla
 • Unal Büyüktaş 2 hafta önce Şikayet Et
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yurt dışında yaşayan biz önlisans mezunlarına da yurt dışında dgs basvuru ve sınav merkezi olsa çok güzel olur.yurt dışında önlisans mezunu ve lisan yapmak isteyen çok vatandaşımız var. Teşekkürler ediyorum
  Cevapla
 • Ali 2 hafta önce Şikayet Et
  Hic okumayin alim yok bos isler gidin paralı özelde olsa calsiin
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • sena 2 hafta önce Şikayet Et
  bosuna okuyup zmn harciyoz devvlet atama yapmiyor
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Buse 2 hafta önce Şikayet Et
  Sen birakabilirsin
  Toplam 1 beğeni
 • Işık 2 hafta önce Şikayet Et
  Inşallah kontenjanlar da artırılır
  Cevapla Toplam 13 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat