DGS sınavında değişiklik! ÖSYM bundan sonra sınav yerlerini...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS'ye başvurmuştu. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS'yi 2018'de 81 ilde yapacağız" dedi.

DGS sınavında değişiklik! ÖSYM bundan sonra sınav yerlerini...
DGS sınavında değişiklik! ÖSYM bundan sonra sınav yerlerini...
GİRİŞ 08.02.2018 12:27 GÜNCELLEME 08.02.2018 12:28
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) bu yıl 81 ilde yapılacağını bildirdi.

Özer, DGS'nin ön lisans mezunları için oldukça kritik bir sınav olduğunu belirterek, sınavın meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına devam edebilmelerine imkan verdiğini anımsattı.

 

 

Amaçlarının yükseköğretimle ilgili yapılan sınavların erişimini Türkiye'nin her noktasına yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

"Bütün illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Bu bağlamda daha önce de ALES'i 2018'de 81 ilde uygulama kararı almıştık. Ön lisansta okuyan öğrenci oranı oldukça yüksek. DGS'ye başvuran aday sayısı da her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS'ye başvurmuştu. Ancak aday sayısı her yıl artmasına rağmen sınav sadece 17 ilde yapılabilmekteydi. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS'yi 2018'de 81 ilde yapacağız."

ETİKETLER
2018 dgs sınavı
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • can 11 ay önce Şikayet Et
  meslek Yüksek Okularını Teşvik edip Sonrada Bu Dikey Geçiş Denen Göstermelik Yöntemle İnsaları hayat Boyu Umutlandırıp Gelecekleriyle Oynuyorsunuz ÖnLisans Nedir Diploması veya hayata Verilen Değer nedir. Lisans Nedir Ustun kaliteli insan bu sekilde algılanan bir ülkede vede eğitim sisteminde 2 yılıklar lise mezunlarından daha değersiz 4 yılıklar iste insan ust seviyesinde görulmeket insanları küçümsetmek eğitim demek değil 1990 yılından beri aynı ömrünü verenler geleceğini bağlayanlar ve hayat boyu eksik insanlar nedir bu sitem nedir önlisans nedir lisans
  Cevapla
 • Usar Munzur 11 ay önce Şikayet Et
  Bu sınava girenler meslek lisesi cıkışlı öğrencilerdir . Bilim adamı mı yetiştiriyorsunuz ales daha zor soruyorsunuz.
  Cevapla
 • buse 11 ay önce Şikayet Et
  Kontenjanların artırılmasını ve 3.sınıftan başlayabilmeyi rica ediyormsaygılar
  Cevapla
 • Fakir Bayburt 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden önlisans öğrenimi ile lisans öğrenimi arasinda yıl kaybi olan öğrencilere ne burs nede öğrenim kredisi verilmiyor, ayrica sınavları neden bu kadar gec aciklaniyor ve geç yerlestiriliyor?
  Cevapla
 • Unal Büyüktaş 1 yıl önce Şikayet Et
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yurt dışında yaşayan biz önlisans mezunlarına da yurt dışında dgs basvuru ve sınav merkezi olsa çok güzel olur.yurt dışında önlisans mezunu ve lisan yapmak isteyen çok vatandaşımız var. Teşekkürler ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binali Yıldırım istifa etti
Dans grubu geçerken facia! Sahne çöktü: 34 yaralı!