2018 LGS sınavı ne zaman? Başvuru tarihi belli oldu mu?

Yeni sınav sistemi olan YGS’nin ne zaman yapılacağı öğrenciler tarafından merak ediliyor. 2018 yılında ilk defa yapılacak olan Liseye Geçiş Sınavı LGS hangi tarihte yapılacak? İşte TEOG yerine gelen LGS hakkında tüm merak edilenler...

 • GİRİŞ17.02.2018 11:09
 • GÜNCELLEME17.02.2018 11:09
2018 LGS sınavı ne zaman? Başvuru tarihi belli oldu mu?

Bu sene ilk defa uygulanacak olan Liseye Geçiş Sınavı LGS, öğrenciler tarafından büyük merak konusu haline geldi. 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçiş için ilk kez katılacağı LGS sınavı için hazırlık içinde olan öğrenciler, sınav tarihini araştırmaya başladılar. Ezberi sistemi kaldırmak için yapılan yeni sınav sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sorularla alakalı açıklama yapan eğitimciler, okumayı seven çocukların zorlanmayacağını belirterek, “Sorular öğrencilerin bilgiyi kullanmasını, bilgiden bilgi üretmesini ve disiplinler arası ilişkilendirme yapmasını gerektiriyor. Kısaca bu sorular ezberleyen öğrencilerin çözeceği sorular değil” yorumunda bulundu. Peki LGS sınavı ne zaman olacak? LGS soruları nasıl olacak? İşte yeni sınav sistemi olan YGS’nin tüm detayları...

LGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

 

 

Liselere Giriş Sınavı (LGS) ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 29 Aralık 2017 tarihinde yayımladığı takvime göre LGS, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak.

LGS SORULARI NASIL OLACAK?

Yeni sistem olan (LGS) Liseye Geçiş Sınavından ilk örnek sorular geldi. Toplamda 90 soru yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, 40 sayısal ve 50 sözel soruyu erişime açtı.

LGS ÖRNEK SORULARI YAYINLANDI!

Öğrencilerin en çok merak ettikleri LGS sınavı nasıl olacak sorusu, MEB tarafından yayınlanan örnek sorulardan sonra yanıt buldu. Yayımlanan örnek sorularla birlikte, öğrenciler sınavda sorulacak olan soru tiplerini ve konularını görme imkanı buldu.

Bağlantıya tıklayarak sorulara ulaşabilirsiniz. (SÖZEL)

Bağlantıya tıklayarak sorulara ulaşabilirsiniz. (SAYISAL)

OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR İÇİN KOLAY OLACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı örnek LGS sorularını değerlendiren eğitimciler, okumayı seven çocukların zorlanmayacağınıbelirterek, “Sorular öğrencilerin bilgiyi kullanmasını, bilgiden bilgi üretmesini ve disiplinler arası ilişkilendirme yapmasını gerektiriyor. Kısaca bu sorular ezberleyen öğrencilerin çözeceği sorular değil” yorumunda bulundu.

SİSTEMDE MAHALLE VURGUSU

Yeni sınav sisteminde, liselerin tamamına yakını ikamet ettikleri mahalleden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak "Eğitim ve Kayıt Bölgeleri" oluşturuldu.

TOPLAM KAÇ ÖĞRENCİ SINAVIZ LİSEYE GİREBİLECEK?

Öğrencilerin bulunduğu her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile yerleştirilecek.

EĞİTİM BÖLGELERİ NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar17

 • emrullah 2 gün önce Şikayet Et
  zormu olacak sorular yaaaaaaa
  Cevapla
 • sema 3 gün önce Şikayet Et
  ales sorularına bakıldığı zaman örnek sorulara benzediği gözlemleniyor. MEB tabii ki öğrencileri düşünerek hareket etti ancak sınav kaygısından kurtarmak istediği öğrencileri "Ya bu ZORR sınavı kazanamazsam..." diye bir korku sardı. Anlamıyorum TEOG madem kaldırıldı. yerine (bu zor sistemin yerine) daha kolay bir sistem gelebilirdi. Bakın sorular 13 yaşında bir çocuk için fazla zor. Alese benzeyen bir sınav istemiyoruz, her gün yeni kaygılar ekleniyor sınavla beraber. Örnek sorular fazla zor. Soruyorum size başarılı bir öğrencinin meslek lisesine gitmesi hayat karartmak değil mi?
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • necat 3 gün önce Şikayet Et
  Senanur haklısın
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • necat 3 gün önce Şikayet Et
  Çok iyi sistem
  Cevapla
 • senanur 4 gün önce Şikayet Et
  ya pardon da bizim bunları yapmamız imkansız ya örnek sorular yayımladılar ales tim pisa soruları ya biz lgs ye mi giriyoruz pisaya mı ama lütfen birazda bizi düşünsünler lütfen ya
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat