KDK'ya başvurdular: 4 yanlış 1 doğruyu götürmesin

Açıköğretim fakültesinde öğrenim gören bazı öğrenciler, sınavlarda dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

KDK'ya başvurdular: 4 yanlış 1 doğruyu götürmesin
KDK'ya başvurdular: 4 yanlış 1 doğruyu götürmesin
GİRİŞ 09.02.2018 14:20 GÜNCELLEME 09.02.2018 14:21
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

KDK'den yapılan açıklamada, kuruma başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar doğrultusunda faaliyete geçen uygulamayı şikayet ettiği belirtildi. 

Öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini söyledikleri aktarıldı. 

Başvurucular, bu sistemin ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceğini, açıköğretim fakültesi öğrencilerinin ders geçmeye yönelik ara sınavlar ile final ve bütünleme sınavlarında uygulanmaması gerektiğini belirterek, uygulamanın kaldırılmasını talep etti. 

Toplantılar yapıldı 

Başvurular üzerine KDK, konunun taraflarının görüşlerini almak amacıyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yaptı. 

Toplantıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin yanı sıra konuyla ilgili bilirkişi olarak görevlendirilen ölçme ve değerlendirme alanında uzman akademisyenler katıldı. 
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK'nin 2012'de 6328 sayılı yasayla tüzel kişilik kazandığını ve 2013'te de şikayet dilekçelerini almaya başladığını aktararak, kurumun idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde denetlediğini ve hakkaniyet denetimi yapan tek kurum olduğunu ifade etti. 

Malkoç, şunları kaydetti: 
"Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor." 

Başvuranları temsil eden ilgili üniversitelerin öğrenci temsilcileri ile de bir toplantı yapan KDK, öğrencilerin, yetkililerin görüşleri ve bilirkişi raporunu göz önüne alarak karar verecek.

ETİKETLER
AÖF
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • canan 1 yıl önce Şikayet Et
  lütfen kdk yetkilileri bir an önce kararınızı açıklayın bizde arafta kalmaktan kurtulalım ona göre ders lerimizi seçelim.
  Cevapla
 • Gizemli 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar değişiklik yapılıyorsa üniversite kazanıp gitmeyenlerin okul puanı da düsürülmesin !
  Cevapla
 • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  sirf bu yuzden en sonunda kaydimi sildirecem saten calisamiyoz birde sacma sapan sistembgetriyolar resmen para tuzagi
  Cevapla
 • crm 1 yıl önce Şikayet Et
  neden, alıştınız sallayarak üniversite bitirmeye değil mi?oh ne güzel dünya....
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bende bu sistemden dolayı bıraktım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Venezuela'da sıcak saatler!
Sultanbeyli’de Açılış Coşkusu