AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?

Binlerce kişinin yoğun itirazda bulunduğu geçtiğimiz sene yürürlüğe giren AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kaldırılıyor mu? Açıköğretim fakültesinde okuyan bazı öğrenciler bu uygulamanın kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. İşte tüm detaylar...

AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?
AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?
GİRİŞ 16.02.2018 11:21 GÜNCELLEME 16.02.2018 11:21
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz dönem yürürlüğe giren açıktan üniversite okuyanları ilgilendiren 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Bununla birlikte binlerce kişi konuyla ilişkin itirazda bulundu. AÖF'te öğrenim gören bazı öğrenciler, sınavlarda dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. Peki 2018 yılı itibariyle AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi değişiyor mu? İşte tüm merak edilenler...

AÖF 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRME SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?

 

 

KDK'den yapılan açıklamada, kuruma başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar doğrultusunda faaliyete geçen uygulamayı şikayet ettiği belirtildi.

Öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini söyledikleri aktarıldı.

Başvurucular, bu sistemin ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceğini, açıköğretim fakültesi öğrencilerinin ders geçmeye yönelik ara sınavlar ile final ve bütünleme sınavlarında uygulanmaması gerektiğini belirterek, uygulamanın kaldırılmasını talep etti.

TOPLANTILAR YAPILDI

Başvurular üzerine KDK, konunun taraflarının görüşlerini almak amacıyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yaptı.

Toplantıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin yanı sıra konuyla ilgili bilirkişi olarak görevlendirilen ölçme ve değerlendirme alanında uzman akademisyenler katıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK'nin 2012'de 6328 sayılı yasayla tüzel kişilik kazandığını ve 2013'te de şikayet dilekçelerini almaya başladığını aktararak, kurumun idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde denetlediğini ve hakkaniyet denetimi yapan tek kurum olduğunu ifade etti.

Malkoç, şunları kaydetti:

"Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor."

Başvuranları temsil eden ilgili üniversitelerin öğrenci temsilcileri ile de bir toplantı yapan KDK, öğrencilerin, yetkililerin görüşleri ve bilirkişi raporunu göz önüne alarak karar verecek.

YORUMLAR 96
 • Sakine 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu durumdan sikayeti olan cok az kisiyiz sanirsam insanlar neden sessiz kaliyor anlamis degilim. Bu sistem degismiyor ben de sahsim adina kaydimi yenilemeyerek tepkimi gosteriyorum. Acik ogretime tek derse 275 tl verecek kadar zengin degilim artik.
  Cevapla
 • FİNANSCI 2 hafta önce Şikayet Et
  sırf bu saçma sistem yüzünden ilk defa aöf ye kayır olmuyorum. en azından param cebimde kalır.
  Cevapla
 • FİNANSCI 1 hafta önce Şikayet Et
  aynen baskan bende bu sene kayt olmadım
  Cevapla
 • mehmetyüksel 1 ay önce Şikayet Et
  ingilizce bizde doğustan yok ne gereği var bu derse veremiyenler bari muafiyet göstersi sanki konusacagizda vallah bos dersler amerikaa zorunlu turkçe varmı ayı vallah boş işler ara tozagı
  Cevapla
 • mehmetyüksel 1 ay önce Şikayet Et
  kalkmalı bu sıstem sanki üniversite kazanacagı zaten o sürecten gectik daha yetmiyor .biraz firlandiyeyi örnek alın yoksa herkes birakacak. zaten disarıdan okumak zor dahada zorlastırmaya gerek yok.örgün öğrencilerin de bu uygulama yaılmıyor biz aöf öğrencileri üvey evlat muamelesi yeter isyaaaaaaaaaaaa
  Cevapla
 • SUAT 1 ay önce Şikayet Et
  Bu sistem yüzünde ara verdim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sürpriz gelişme! Türkiye'den kaçtı, bileti kesildi
Aziz Sancar en büyük hayalini açıkladı