AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?

Binlerce kişinin yoğun itirazda bulunduğu geçtiğimiz sene yürürlüğe giren AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kaldırılıyor mu? Açıköğretim fakültesinde okuyan bazı öğrenciler bu uygulamanın kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. İşte tüm detaylar...

AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?
AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?
GİRİŞ 16.02.2018 11:21 GÜNCELLEME 16.02.2018 11:21

Geçtiğimiz dönem yürürlüğe giren açıktan üniversite okuyanları ilgilendiren 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Bununla birlikte binlerce kişi konuyla ilişkin itirazda bulundu. AÖF'te öğrenim gören bazı öğrenciler, sınavlarda dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. Peki 2018 yılı itibariyle AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi değişiyor mu? İşte tüm merak edilenler...

AÖF 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRME SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?

 

 

KDK'den yapılan açıklamada, kuruma başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar doğrultusunda faaliyete geçen uygulamayı şikayet ettiği belirtildi.

Öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini söyledikleri aktarıldı.

Başvurucular, bu sistemin ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceğini, açıköğretim fakültesi öğrencilerinin ders geçmeye yönelik ara sınavlar ile final ve bütünleme sınavlarında uygulanmaması gerektiğini belirterek, uygulamanın kaldırılmasını talep etti.

TOPLANTILAR YAPILDI

Başvurular üzerine KDK, konunun taraflarının görüşlerini almak amacıyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yaptı.

Toplantıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin yanı sıra konuyla ilgili bilirkişi olarak görevlendirilen ölçme ve değerlendirme alanında uzman akademisyenler katıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK'nin 2012'de 6328 sayılı yasayla tüzel kişilik kazandığını ve 2013'te de şikayet dilekçelerini almaya başladığını aktararak, kurumun idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde denetlediğini ve hakkaniyet denetimi yapan tek kurum olduğunu ifade etti.

Malkoç, şunları kaydetti:

"Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor."

Başvuranları temsil eden ilgili üniversitelerin öğrenci temsilcileri ile de bir toplantı yapan KDK, öğrencilerin, yetkililerin görüşleri ve bilirkişi raporunu göz önüne alarak karar verecek.

YORUMLAR 79
 • HÜLYA 1 ay önce Şikayet Et
  Bizler zaten çok zor çalışıyoruz hem evin işleri hem çocuklar buna rağmen bizlerde her Türk vatandaşı gibi Ülkemiz çocuklarımız gençlerimiz ve ailemiz için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz
  Cevapla
 • Sakine 1 ay önce Şikayet Et
  41yasimda universite okumak istedim ve hayat sartlarindan dolayi acik ogretimi tercih ettim. Bir dersim kaldi ingilizce ve iki senedir bu dersi gecemiyorum. Sevmedigim bir ders ve bu sistemlede butun umutlarim tukendi. Sevgili yetkililer bize yapilan bu ayrimciligi genele yayin o zamam orgun ve uzaktan egitim gorenlere neden uygulanmiyor bu sistem sorarim sizlere.
  Cevapla
 • Çalışkan öğrnci 1 ay önce Şikayet Et
  Ben Çalışıyorum derslerimi geçiyorum• siz de çalışın siz de geçin :)
  Cevapla
 • çalışan kadın 2 hafta önce Şikayet Et
  sizin öyle demeniz kolay bizler çalışan insanlarız üstelik hem ev işi hemde çocuklarla uğraşarak okumaya çalışıyoruz kusura bakmayın bu yorum saçma
  Cevapla
 • Ferhat Yılmaz 3 hafta önce Şikayet Et
  Kardeşim bence yanlış düşünüyorsun hakkın neyse o olmalı bence mesala sana örnek veriyorum 20 tane test oluyorsun çok çalıştın sınavdan 100 almak istiyorsun ama 4 sorun yanlış emin değilsin doğru biliyorsundur yanlış olmuştur. bu nedenle senin hakkın 80 puan. Ama yeni sistemden dolayı 75 oluyor sence bu senin için adaletmi. senin doğru bildiğin soru diğer yanlışlardan dolayı yok oluyor.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  öyle kolay değil hem çalış hem oku.
  Cevapla
 • MURAD HAN 1 ay önce Şikayet Et
  Bu sistem sayesinde 1 DERSİ OLANLAR DAHİ GÜME GİTTİ! BU SİSTEM SAYESİNDE 1 DERSİ OLANLAR BİLE 1 YIL BEKLİYOR. DAHA NİCE SAÇMALIKLAR... ÇOK DÜŞÜNCELİSİNİZ YÖK ve AÖF!!! TİCARETHANE OLMUŞSUNUZ!!! YAZIKTIR BU KADAR İNSANA YAZIK!!! ARTIK SORULAR ZATEN KAZIK EEE BİRDE BU SİSTEM NASIL GEÇECEK BUNCA MİLLET!? BURADAN HÜKÜMETEDE SESLENELİM; BU SAÇMA KURALIN KALDIRILMASI İÇİN YÖK ve AÖF'e TEZ ZAMANDA ÇALIŞMA BAŞLATILSIN!!! YETER ARTIK AÖF OKUYAN İNSANLARADA DEĞER VERİLSİN!!! HEM SORULAR ÇOK ZORLAŞTI HEM DERS ÜCRETLERİ BAYA ARTTI HEMDE BU SİSTEM...YAZIK BU KADAR İNSANA YAZIK...
  Cevapla
 • Sakine 1 ay önce Şikayet Et
  Tek ders icin 275 lira alirken birde bu zor sistemi uyguluyorsunuz. Amac nedir bilmiyorum ama kayit yenilemeyerek bu sistemi protesto ediyorum
  Cevapla
 • ülkü 3 hafta önce Şikayet Et
  Buna çok ihtiyacımız var umarım yalnis doğru sistemi kalkar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BDDK'dan döviz mevduatları için açıklama
Teröre karşı ‘Kayı’ güvenliği