AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?

Binlerce kişinin yoğun itirazda bulunduğu geçtiğimiz sene yürürlüğe giren AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kaldırılıyor mu? Açıköğretim fakültesinde okuyan bazı öğrenciler bu uygulamanın kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. İşte tüm detaylar...

 • GİRİŞ16.02.2018 11:21
 • GÜNCELLEME16.02.2018 11:21
AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi kalkacak mı?

Geçtiğimiz dönem yürürlüğe giren açıktan üniversite okuyanları ilgilendiren 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Bununla birlikte binlerce kişi konuyla ilişkin itirazda bulundu. AÖF'te öğrenim gören bazı öğrenciler, sınavlarda dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu. Peki 2018 yılı itibariyle AÖF 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi değişiyor mu? İşte tüm merak edilenler...

AÖF 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRME SİSTEMİ DEĞİŞİYOR MU?

 

 

KDK'den yapılan açıklamada, kuruma başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar doğrultusunda faaliyete geçen uygulamayı şikayet ettiği belirtildi.

Öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının, başarı seviyesini düşürdüğünü ve sınavlara hazırlanmada motivasyonu olumsuz etkilediğini söyledikleri aktarıldı.

Başvurucular, bu sistemin ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceğini, açıköğretim fakültesi öğrencilerinin ders geçmeye yönelik ara sınavlar ile final ve bütünleme sınavlarında uygulanmaması gerektiğini belirterek, uygulamanın kaldırılmasını talep etti.

TOPLANTILAR YAPILDI

Başvurular üzerine KDK, konunun taraflarının görüşlerini almak amacıyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yaptı.

Toplantıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin yanı sıra konuyla ilgili bilirkişi olarak görevlendirilen ölçme ve değerlendirme alanında uzman akademisyenler katıldı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, KDK'nin 2012'de 6328 sayılı yasayla tüzel kişilik kazandığını ve 2013'te de şikayet dilekçelerini almaya başladığını aktararak, kurumun idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde denetlediğini ve hakkaniyet denetimi yapan tek kurum olduğunu ifade etti.

Malkoç, şunları kaydetti:

"Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor."

Başvuranları temsil eden ilgili üniversitelerin öğrenci temsilcileri ile de bir toplantı yapan KDK, öğrencilerin, yetkililerin görüşleri ve bilirkişi raporunu göz önüne alarak karar verecek.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar64

 • osman 4 saat önce Şikayet Et
  Bu sistem yüzünden bu sene kayıt yeniletmedim.ne zaman kaldırlarsa o zaman okula devam çok da tın.imkanı olanlar yenilemesin aöf şirketi batsın
  Cevapla
 • melis 2 gün önce Şikayet Et
  Bakın lütfen birazcık bizide düşünün biz bu derslerin masraflarını ödeyebilmek için ne sıkıntılar çekiyoruz tamda son senemde bu sistem çıktı ve dönemim uzadı bütün yetkililere sesleniyorum lütfen karar verirken vicdanınızın sesini dinleyin sizinde çocuklarınız var yakarışlarımızı duyun lütfen lütfen
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Sivaslı 2 gün önce Şikayet Et
  Kalkacaksa hemen simdiden kalksın gireceğimiz sınavda seneye falan kalmasın zaten son sınıftayken çıktı bu 1 senem boşa gitti uzattik okulu bu senede kalmak istemiyorum
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • barış 2 gün önce Şikayet Et
  bir an önce bu sistem kalkmalı yoksa ders geçemeyip okulu bırakacağız okumaktan soğuyacağız zaten zar zor bir şekilde okumaya çalışıyorduk üstüne bir de bu geldi bunun kalkmaması halinde okumayı hayal olarak göreceğim ...
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • sedat 3 gün önce Şikayet Et
  sistemi çıkardınız bari soruları kolay sorun..2 dönemdir tek bir ders geçemedim sayenizde..aldığımız asgari ücret onunda yarısını devlete ders parası ödedik..dünyanın neresinde var 4 yanlış 1 doğru bizimi loparıyorsunuz anlamadımki..saygılar..
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat