KYK Kredi borçları silinecek mi? Geri ödemeli burs alanları borçları...

Binlerce mezunu yakından ilgilendiren KYK kredi borçlarının tamamı silinecek mi? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) üniversite öğrencilerinin geri ödemeli burs borçlarının silinmesi teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye sunuldu. İşte tüm detaylar...

KYK Kredi borçları silinecek mi? Geri ödemeli burs alanları borçları...
KYK Kredi borçları silinecek mi? Geri ödemeli burs alanları borçları...
GİRİŞ 19.04.2018 09:02 GÜNCELLEME 19.04.2018 09:03

2018 yılı itibariyle binlerce üniversite öğrencisi ve mezunların gözü bu haberde. Özellikle son günlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK'dan alınan kredi ücretlerinin silinip silinmemesi durumu konuşulurken son durum büyük merak konusu oldu. Peki KYK kredi borçlarının tamamı silinecek mi? Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) üniversite öğrencilerinin geri ödemeli burs borçlarının silinmesi teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye sunuldu. Teklif kabul edilirse öğrencilerin KYK borçları tamamen silinecek.

KYK BORÇLARI TAMAMEN SİLİNECEK Mİ?

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Milletvekilleri arasında yapılacak olan görüşmenin sonucunda oylamalar yapılacak ve oylamada ilgili kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinecek.

Peki hangi KYK borçları silinecek?

Maddi durumu kötü olan öğrencilere karşılıksız ödeme burs imkanı verilirken maddi durumu normal ya da iyi olan öğrencilere kredi verilmektedir. Kredi alan öğrenciler aldıkları ücreti aynı şekilde iki sene sonra ödemekte ve krediyi aldığı süre boyunca geri ödemek ile yükümlüdür. Eğer teklif kabul edilirse geri ödemeli burs alan öğrencilerin borçları tamamen silinmiş olacak.

Bundan sonraki süreçte ise öğrencilere kredi değil sadece burs verilmesi beklenmektedir. TBMM'de yapılacak görüşmeleri ayrıntıları gelmesi halinde haberimizden takip edebilirsiniz.

2018 KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 425 Türk Lirası alacak.

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 850 Türk Lirası alacak.

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1.275 Türk Lirası Alacak.

YORUMLAR 49
 • Uğur 3 gün önce Şikayet Et
  Demek ki borcunu ödeyen dürüst vatandaş enayi, uyanıklık edip nasılsa af gelir diye sallamayanlar da akıllı mı olmuş oluyor böylece ? Vergi affı, ceza affı cart affı curt affı çıkıp durursa millet ödemeye gerek duyar mı hiç ? Hangi zekanın ürünü bunlar anlamak güç..
  Cevapla
 • yakup 3 gün önce Şikayet Et
  aynen ödeyenleri suçu ne böyle saçmalıkmı olur
  Cevapla
 • Ödemiş Pişman 4 gün önce Şikayet Et
  Ödeyenlerin suçu ne
  Cevapla
 • REİSE GÜVENİYORUZ 4 gün önce Şikayet Et
  silinirse gerçekten helal olsun derim resie güveniyoruz
  Cevapla
 • Poyraz 5 gün önce Şikayet Et
  Emekli maaşlarına zam balonu bitti şimdi de bu mu başladı. Takvim gazetesi 2 senedir emekliye intibak diye yazıyor ilk sayfada.sonuç sıfır .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray zirveyi bırakmadı!
Türkiye'ye gelecekti! MOSSAD öldürdü