MSÜ tercihleri başladı mı? Milli Savunma Üniversitesi tercih işlemleri...

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercihleri ne zaman? Sınava giren binlerce öğrenci tarafından MSÜ tercih işlemleri nasıl yapılır? sorusu sorulmaya başlandı. Milli Savunma Üniversitesi'nde eğitim alacak öğrenciler için girdikleri sınavın ardından şimdi sırada tercihler var. Peki, MSÜ tercih işlemleri ne zaman yapılacak? MSÜ tercih işlemleri nasıl yapılır? İşte yanıtları...

MSÜ tercihleri başladı mı? Milli Savunma Üniversitesi tercih işlemleri...
MSÜ tercihleri başladı mı? Milli Savunma Üniversitesi tercih işlemleri...
GİRİŞ 17.04.2018 09:47 GÜNCELLEME 17.04.2018 09:47

ÖSYM, MSÜ sınav sonuçlarını açıkladı. Sınav sonucunu öğrenen adaylar MSÜ tercihleri ne zaman yapılacak merak ediyor. Milli Savunma Üniversite'sinde eğitim görmek isteyen adaylar sınav sonucunu ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek. Peki MSÜ tercihleri ne zaman yapılacak? İşte tercih tarihi...

MSÜ TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Günlerdir heyecanla beklenen Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının (2018-MSÜ) sonuçlarının, ÖSYM tarafından adayların erişimine açılmasının ardından,  MSÜ tercihlerinin ne zaman yapılacağı da netleşmeye başladı. Kurum yaptığı açıklamayla kafalardaki soru işaretlerini gidererek, tercih işlemleri hakkında sınava giren adayları bilgilendirdi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 18 Mart 2018 tarihinde icra edilen ve sonuçları 12 Nisan 2018 tarihinde açıklanan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na katılan tüm adaylar, tercih işlemlerini 24 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Millî Savunma Bakanlığı’nın (MSB) resmi internet sitesi www.msb.gov.tr üzerinden yapabilecek. Yapılacak değerlendirme sonrası ikinci seçim aşamalarına katılmaya hak kazanan aday kimlikleri, 11 Haziran 2018 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’nın (MSB) resmi internet sitesinden www.msb.gov.tr ilan edilecek.

MSÜ SEÇİM AŞAMALARI NASIL YAPILACAK?

İkinci seçim aşamaları ise 11 Haziran tarihinde başvuruların değerlendirilmesi ve 23-24 Haziran tarihlerinde YKS sınavlarının tamamlanmasının ardından 26 Haziran tarihinde başlayacak. İkinci seçim aşamaları kapsamında Fiziki Yeterlilik Testi-HHO için Psikomotor Testi-Bando Asb. MYO için Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı-Mülakat yapılacak.

Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında (1997 ve sonrası doğumlu olması gerekmektedir. Ayrıca, Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin EK-A bölümünde gösterilmiştir.

Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Motosiklete inek çarptı! Sürücü hayatını kaybetti
Kartal Dr. Lütfü Kırdar hastanesinin adı değişti