İşte YKS soru ve cevap anahtarları

YKS'nin birinci oturumu TYT ile ikinci oturumu AYT'nin soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlandı. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan YKS sınavı AYT ve TYT oturumu soru ve cevapları

İşte YKS soru ve cevap anahtarları
İşte YKS soru ve cevap anahtarları
GİRİŞ 01.07.2018 20:06 GÜNCELLEME 01.07.2018 21:56
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

YKS'nin birinci oturumu TYT ile ikinci oturumu AYT'nin soru  kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlandı.

Kitapçıklara ve cevap anahtarlarına bu adreslerden sorunsuz ulaşabilirsiniz:

2018-YKS TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

2018-YKS ALAN YETERLİLİK TESTLERİ (AYT) SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

 

  

YKS SINAVLARI TYT- AYT PUAN HESAPLAMASI

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur. 

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir. TYT puanının, YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı % 40’dır.

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik yoktur. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. OBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır. 

ADAYLAR NASIL TERCİH YAPABİLECEK?

YGS-LYS sistemiyle adaylara 18 farklı puan türü hesaplaması getirilmişti. YÖK bu sistemi ilk açıkladığında puan türlerinin farklılığını lisans bölümlerinin ihtiyaçlarına göre düzenlendiğini ifade ederek 18 farklı puan türünü savunmuştu. YKS sisteminde ise puan türleri 5'e düşürülüyor. Yani MF-1/2/3 gibi puanlamalar yerini MF (adı Sayısal puanı da olabilir) puanına bırakacak. Aynısı Sözel ve Eşit Ağırlık bölümleri için de geçerli.

Önlisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı getiriliyor. 180'den fazla puan alan adaylar lisans programları için tercih yapabilecek.

YORUMLAR 16
 • ayla 7 ay önce Şikayet Et
  ogrenciler yapamasin die baya caba sarf etmisler allah cocuklarin yardimcisi olsun
  Cevapla
 • Aylin 7 ay önce Şikayet Et
  Tyt sorularının bu kadar zor beklemiyordum inşallah tyt yüzünden baraj altı kalmayız Ayt de emekleri miz boşuna qidet
  Cevapla
 • Sorular 7 ay önce Şikayet Et
  Sorular çok güzel bilen yapar bilemeyene elveda
  Cevapla
 • ömer 7 ay önce Şikayet Et
  cumartesi olan TYT sınavından barajı geçememe korkusu var süre yüzünden matematik yapamadım. Bügünkü AYT den 350 puan bekliyorum sistemin saçmalığına kurban gittim :(
  Cevapla
 • Hakan 7 ay önce Şikayet Et
  150 kardeşim tyt baraji
  Cevapla
 • himmet 7 ay önce Şikayet Et
  kardeşim tyt baraı kaç
  Cevapla
 • eray akalın 7 ay önce Şikayet Et
  Ösym ben alışılmışın dışına çıkıyım diye matematikte gerçekten saçmalamış bazı sorularda. Bu sorulara belirtilen sürede,ama belirtilen sürede,ful çeken arkadaşlar üniversite bittikten sonra yapılan yüksek lisans sınavlarını başarıyla geçip istedikleri bölümde yüksek lisansını yapabilirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Küstah çağrı! Türkiye kırmızı çizgileri aştı, askıya alın
Albayrak: Çok ağır cezalar kesildi, devamı gelecek!