Öğrencilere müjde! O kriter kaldırıldı

Lise yerleştirmelerinde nakil dönemi başladı. ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’nda öğrencilerin istemedikleri okullara yerleşmelerine neden olan, farklı okul türü seçme gibi bazı kriterler kaldırıldı. Nakillerde en fazla 3 okul olan tercih sayısı 5’e çıkarıldı.

Öğrencilere müjde! O kriter kaldırıldı
Öğrencilere müjde! O kriter kaldırıldı
GİRİŞ 06.08.2018 08:25 GÜNCELLEME 06.08.2018 08:25
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) görevden almalar sürerken, nakil dönemi bugün başlıyor. Liseyerleştirmelerinde 91 bin 687 öğrenci tercih yaptığı halde açıkta kaldı, birçok öğrenci de istediği okula yerleşememekten şikâyet etti. Ardından yeni liseye giriş sisteminin mimarı, MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt görevden alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. İki genel müdür de görevden alındı. Bakanlık dün yayımladığı ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’yla sorunlara çözüm bulmaya çalıştı. İşte en çok tartışılan konular ve Bakanlığın dün yayınladığı kılavuzla getirmeye çalıştığı çözümler:

TERCİH SAYISI ARTTIRILDI

 

 

Nakil tercihlerinde öğrencilere, yerel yerleştirme ve merkezi sınavla alan okullar olmak üzere 3’er okul tercih hakkı verilmişti. Ancak bazı eğitimciler ve veliler bu sayıyı yetersiz bulmuştu. Yapılan düzenlenmeyle tercih sayısı 3’ten 5’e çıkarıldı.

Yeni sistemde en çok tartışılan konulardan biri de ‘kayıt alanı’nda istediği okul türü az olan öğrencilerin komşu bölgeden okul seçebilmek için istemediği okul türünü de tercih listelerine yazmak zorunda kalmasıydı. Çünkü öğrencinin, ‘kayıt alanı’ndan en az 3 okul yazma zorunluluğu vardı. Kayıt alanında bir Anadolu lisesi bulunan öğrenci, komşu kayıt alanından tercih yapabilmek için meslek ya da imam hatip lisesi yazmak zorunda kalıyordu. Yerleştirme kılavuzunda açıklanan nakil sürecinde adrese dayalı okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede girenlerin, kayıt alanından okul ve farklı lise türü yazma zorunluluğu bulunmuyordu. Yeni kılavuzda da bu değişmedi. Ancak tercihlerine yerleşemeyenler, nakillerde ilk ikisini ‘kayıt alanı’ndan seçmek koşuluyla en fazla üç okul tercihinde bulunabilecekti. Aynı okul türünden ise (Anadolu, mesleki ve teknik Anadolu, Anadolu imam hatip) en fazla iki lise yazabilecekti. Yapılan değişiklikle bir kolaylık getirildi. Yerleşemeyenler, ilki kayıt alanından olmak kaydıyla en fazla 5 okul tercih edebilecek. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü seçme zorunluluğu olmayacak.

Bir başka önemli değişiklik ise yerel yerleştirmede eşitlik durumunda bakılan kriterlerde oldu. Yerel yerleştirmede eşitlik halinde sırasıyla adres, ortaokullarda bulunuşluk, tercih önceliği, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), devam-devamsızlık gibi kriterlere bakılıyordu. Yeni kılavuzda, ‘ortaokullarda bulunuşluk’ ve ‘tercih önceliği’ kriterine yer verilmedi. 30 Temmuz’da yerleştirme sonuçları açıklandığında bazı öğrencilerin, okullarının ismi değiştiği ya da birleştiği için yeni öğrenci gibi sayıldığı, ‘ortaokullarda bulunuşluk’ kriteri nedeniyle mağdur olduğu ortaya çıkmıştı.

Yerel yerleştirmede okul başarısının (OBP) dördüncü kriter olması çok eleştirilmişti. Okul puanı yüksek öğrenciler açıkta kalarak, daha düşük puanlı öğrenciler yerleşmişti. 90’ların üzerinde okul puanı olanların hatta okul birincilerinin açıkta kalması üzerine aileler tepki göstermişti. Nakil kılavuzunda ‘ortaokullarda bulunuşluk’ ve ‘tercih önceliği’ kriterinin çıkarılmasıyla OBP ikinci kriter oldu. Yerleştirmelerde adresin ardından okul puanına bakılacak.

4 DÖNEMDE YAPILACAK

TOPLAM 4 dönemde yapılacak nakil başvuruları 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Sonuçları sırasıyla 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül’de açıklanacak. Her dönemde öğrenciler yerel yerleştirme ve merkezi sınavla alan okullar için en fazla 5’er okul seçebilecek. Tercihler, boş kontenjana bakılmaksızın bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek. Merkezi sınavla bir okula yerleşenler nakil süresinde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etmeyecek. Ancak yerleşemeyen öğrencilerin, sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu olacak. Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne yapılabilecek. İşlemler, okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak.

10-14 Eylül’de ise hiçbir yere yerleşemeyenler için il ve ilçe komisyonlarında nakiller olacak. Bir tercihine giren öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

 

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • YUSUF 6 ay önce Şikayet Et
  meslek liselerini kapatın herkes anadolu istiyor.
  Cevapla
 • deli esnaf 6 ay önce Şikayet Et
  Sınav harici yerleştirme adaletsizdir. BUna bir son verin. Kimse ders falan çalışmaz artık. Başarısının getiri sağlamayacağını düşünen aile ve öğrenciler tembel ve beceriksiz insanlara dönüşecekler. Zenginse, iyi semtteki iyi okula sırf oraya yakın diye yerleşecekse, sınav hiç bir işe yaramayacaksa, sırf şişirilmiş puanlarla okullara yerleşilecekse, çocuğun elinde olmayan küçük yaş, adres gibi nedenlerle yerleşilecekse, o çocuk ders falan çalışmaz arkadaş.
  Cevapla
 • Kaos 6 ay önce Şikayet Et
  İşin içinde olan herkes, sayın cumhurbaşkanımızın teog kaldırılacak sınav olmayacak demesinden sonra bizi bir kaosun beklediğini biliyor ve dillendiriyordu.Ama bürokrasi de hiç kimse çıkıpta sayın reis bu olmayacak bir iştir, bunu yapmaya kalkarsanız ihl ler mtal ler boşalır millet anadolu liselerine yönelir.gelin adil olan teogu kaldırmayalım demedi. Bunu diyemeyen herkes ahirette nasıl hesap verecek bir düşünsün bakalım.şimdi bile geç değil.kaldırdık diye övünülen sınava %98 girdi.buna göre yerleştirin kalan kısmı da mtal ve ihl lere dağıtın olsun bitsin.
  Cevapla
 • madur 6 ay önce Şikayet Et
  bu gidişle ilk okuluda sınavla alacaklar bu nasıl iştir
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Eski sistem tamam herşeyi çözmüyordu ama bundan iyiydi şimdi vah vah diyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pence ve Merkel arasında sert atışma
Balat'ta 3 katlı binanın çökme anı kamerada!