Zor durumda olan Türk öğrencilerden Aliyev’e çağrı

Azerbaycan’da öğrenim gören Türk öğrenciler eğitimlerini tamamlayamama tehlikesiyle karşı karşıya.

Zor durumda olan Türk öğrencilerden Aliyev’e çağrı
Zor durumda olan Türk öğrencilerden Aliyev’e çağrı
GİRİŞ 21.08.2018 00:27 GÜNCELLEME 21.08.2018 00:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yeni Çağ Azerbaycan’ın haberine göre, yaklaşık 2000 Türk öğrenci Azerbaycan’da eğitim alıyor. 2 yıl önce verilen kararname uyarınca öğrenciler yıllık öğrenim ücretlerini manatla değil, dolarla ödüyorlar. Liranın hızla değer kaybetmesi sonucu ekonomik açıdan ciddi sıkıntılar yaşayan öğrenciler eğitimlerini tamamlamadan ülkelerine döneceklerini söylüyorlar.

Sosyal medya üzerinden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e çağrıda bulunan Türkiyeli gençler öğrenim ücretlerinin manatla alınmasını istiyorlar.

Yeni Çağ Azerbaycan, o öğrencilerden birkaçıyla bağlantı kurarak sorunlarını dinledi.

Türk Öğrenciler Konseyi’nin üyesi Mehmet Bilen, öğrenim ücretinin dolarla alınacağı taktirde okullarını bırakacaklarını söyledi:

“Sosyal medya üzerinden bir kampanyaya başladık. Birçok kişiden de destek aldık. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde öğrenim görüyorum. Burada eğitim alan Türk öğrenciler yıllık 4 bin dolar ödüyor. Diğer üniversitelerdeki öğrencilerimiz de ortalama 1200, 1300 veya 2500 dolar ödüyorlar. Azerbaycan’da yaklaşık 2000 Türk öğrenci var. Biz kardeş ülkeyiz. ABD’nin oyunlarına boyun eğmek istemiyoruz. Bunun için de Azerbaycan’da öğrenim ücretini dolarla değil, manatla ödemek istiyoruz. Konuyla ilgili olarak dekana başvurduk, yapacak bir şeylerinin olmadığını söylediler. O yüzden de Azerbaycan yönetimine çağrıda bulunarak öğrenim ücretlerimizi eskisi gibi manatla ödememizi sağlamalarını istiyoruz.

Bizl okumak istiyoruz, ama dolarla ödeme yapma imkanımız yok. Bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den yardım istiyoruz. Geçen sene 1 dolar 3,50 liraydı, şimdiyse 6 lirayı geçti. Bu yüzden Azerbaycan’da eğitim almak isteyenlerin büyük bir kısmı gelmekten vazgeçti.”

Not: Öğrenim ücretlerinin belirlenmesi Eğitim Bakanlığı’nın değil, Bakanlar Kurulu’nun yetkilerine dahil. Bakalım konuyla ilgili Bakanlar Kurulu nasıl bir karar verecek.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Gökhan 5 ay önce Şikayet Et
    4000 dolar normal bence de. Boşuna ağlıyorlar.
    Cevapla
  • TC Vatandasi 5 ay önce Şikayet Et
    doktorluk okuyupta 4 bin dolar vermiyorsan soylenecek birsey yok Turkiye de bile yabanci ogrenciler 20 25 bin ytl para oduyor.Sen yurtdisin da sinavsiz ozel okuyorsun vermek zorundasin.bu para normal.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Guaido çağrı yaptı: Ülkenin her yerinden harekete geçiyoruz!
Balat'ta 3 katlı binanın çökme anı kamerada!