İstanbul Liseleri taban puanları nitelikli okullar yüzdelik dilimleri 2019

Liseye Geçiş Sınavı (LGS)'ye giren binlerce öğrenci geçtiğimiz gün MEB'in resmi sayfasından sınav sonuçlarını öğrendi. LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci merak konusu oldu. Peki İstanbul liseleri taban puanları kaç? Lise eğitimine geçiş yapacak binlerce öğrenci nitelikli okulların yüzdelik dilimlerini merak ediyor.

GİRİŞ 04.07.2019 11:37 GÜNCELLEME 04.07.2019 11:37

İstanbul lise taban ve tavan puanları için heyecan dorukta 1 Haziran'da gerçekleştirilen LGS'nin sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler tercih işlemlerini gerçekleştirecek. Öğrenciler, lise taban puanları, yüzdelik dilimleri ve kendi puanlarını karşılaştırıp tercih yapacaklar. Peki 2019 İstanbul liseleri taban puanları ne? Puanına göre iyi bir liseye gitmek isteyen öğrenciler İstanbul nitelikli okullar ve yüzdelik dilimlerini merak ediyor.

 

 

Lise tercihlerini belirlerken İstanbul kentindeki okulların tavan ve taban puanları kadar LGS yüzdelik dilimlerine dikkat edin. Zaten lise tercihlerinizde önemli olan puanınız değil yüzdelik diliminizdir. Öncelikle e-okul üzerinden yayınlanan İstanbul liseleri LGS yüzdelik dilimleri listesinden istediğiniz okulun EYP yüzdelik dilimine bakın.  Geçen yıl ilk yüzde 3'lük dilimden öğrenci alan okulların yüzdelik diliminde bu sene de fazla değişiklik olmayacaktır. Bu yüzdelik dilimi içindeyseniz 2.tercihinize yüzdelik diliminize en yakın okulu, 1.tercihinize istediğiniz okulu, 3. 4.v e 5. tercihlerinize geçen yıl yüzde 5'lik dilimden öğrenci alan okullara kadar inip yazabilirsiniz.

Şuan için 2019 İstanbul taban ve yüzdelik dilimleri MEB tarafından açıklanmadı. Fakat 2018-2019 dönemi İstanbul LGS yüzdelik dilimleri, okul kontenjanları ve liselerin EYP ve EDP yüzdelik dilimlerini aşağıda bulunan tablodan öğrenebilirsiniz...

 

 GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan: Revizyona gidebiliriz!
Gözyaşlarına boğan hikayeleriyle '15 temmuz şehitlerimiz'