5 milyon kişinin KYK borcu silinecek mi? Geri ödemeli kredi affı için...

Yaklaşık 5 milyon borçlu için kanun teklifi hazırlandı. Peki üniversite eğitimi boyunca geri ödemeli KYK kredisi alan öğrencilerin borçları silinecek mi? Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK affı için düzenleme TBMM'ye sunulacak. Peki kanun teklifi içerisinde hangi maddeler yer alıyor? Kimler borçlar tamamen silinecek?

5 milyon kişinin KYK borcu silinecek mi? Geri ödemeli kredi affı için...
5 milyon kişinin KYK borcu silinecek mi? Geri ödemeli kredi affı için...
GİRİŞ 28.09.2019 09:20 GÜNCELLEME 28.09.2019 09:20
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Kredi Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'ndan açıklama geldi. Üniversiteyi bitirdikten iki yıl sonra geri ödemesi yapılması zorunlu olan ancak iş bulamayan üniversite mezunlarının ödemekte güçlük çektiği geri ödemeli KYK kredileri için sigortalı iş bulana kadar başvuru yaparak bu borcu erteleyebileceğini duyurmuştu. Bununa birlikte yaklaşık 5 milyon borçlu için kanun teklifi hazırlandı. Bu kanun teklifi üniversite öğrencilerini mezun olduktan sonra kara kara düşündüren öğrenim ve katkı kredisi borçlarının silinmesi için düzenlendi.

 

 

Türkiye’de son 10 yılda öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaştı. Borcunu ödeyemeyen 280 bin üniversite mezununa karşı yasal işlem yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildiği anlaşıldı. Kanun Teklifinde, iş kaygısı taşıyan, aile kurma telaşı yaşayan ve ağır ekonomik koşullarla mücadele etmek zorunda kalan üniversite mezunlarının KYK borçlarının silinerek, sorunun çözümüne yönelik olacak.

KANUN TEKLİFİ

 

 

Konu ile ilgili olarak hazırlanan kanun teklifi ise şöyle:

MADDE 1- 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 7- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte öğrenim ve katkı kredisi borcu olan kişilerin borçları silinir. Kredi borçlarına ilişkin daha önce yaptığı ödemeler iade edilmez.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

KYK KREDİ BORÇLARI NASIL ERTELETİLİR?

Kurumdan öğrenim ve/veya katkı kredisi alan borçlulardan borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabilirler.

Kuruma müracaatları esnasında; Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde borcun ödenmesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile birer yıllık sürelerle uzatılır.

YORUMLAR 44
 • Borçlu 2 hafta önce Şikayet Et
  Faizi silsinler bari lütfen
  Cevapla
 • Cimbom 2 hafta önce Şikayet Et
  Kardeşim borcumuz vergi dairesine verildiği için ertelenmiyor bu nasil iş yaa
  Cevapla
 • no name 2 hafta önce Şikayet Et
  Daha önce ödeyenlerin talepleri ilginç daha önce 15 ay askerlik yapanlar şu an askerlik 6 ay oldu giden 9 ayın maddi manevi kayıplarıda geri verilsin o zaman,
  Cevapla
 • iskndr 3 hafta önce Şikayet Et
  milyonlarca liralık işadamların vergi borcu siliniyor. neden gariban öğrencilerin 3-5 bini silinmiyor ? zaten iş bulamıyoruz...
  Cevapla
 • Adalet! 3 hafta önce Şikayet Et
  Hz. Ömer in bir lafı vardır: Zor olan iyi bir insan olmak değildir, zor olan adaletli olmaktır der! Şimdi o borçlar silinmesin biz nasıl ödedik diyen arkadaşlar istediğiniz oldu ve silinmedi diyelim. Peki sizin ödediğiniz zamanla son iki yıldaki Yİ-ÜFE oranları aynı mı? (size şöyle izah edeyim, bugün 55 bin tl kyk borcu olan biri ödeyemiyor ve erteletme istiyorsa bu borç 80 bin tl oluyor.) Ekonomi iyiyken oranlar çok düşükken ödeyenler ve şimdi silinmesin bu hak mı diyenlere sorum şu; madem bu kadar adaletlisiniz! Allah, hak, hukuk diye uçuyorsunuz biz az faiz ödedik bu insanlar fazla ödeyecek ve biz Allah korkusu olan insanlarız bu haksızlıktır bizden de bu farkı alın diyecek misiniz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'da Türkiye düşmanlığı
Rus isimden çarpıcı açıklama: Türkiye'ye karşı koyamaz