MEB Ortaokul ve liselerde devamsızlık hakkı kaç? Devamsızlık sınırı ve para cezası...

Ortaokul devamsızlık hakkı ve lise devamsızlık hakkı belli oldu. Eğitim hayatına devam eden öğrencilerin merak ettiği 2019 - 2020 devamsızlık sınırı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. Peki devamsızlık kaç gün oldu? Devamsızlık hakkını dolduranlar sınıfta mı kalıyor? Devamsızlık yapan öğrencinin velisine para cezası kesilecek mi?

MEB Ortaokul ve liselerde devamsızlık hakkı kaç? Devamsızlık sınırı ve para cezası...
MEB Ortaokul ve liselerde devamsızlık hakkı kaç? Devamsızlık sınırı ve para cezası...
GİRİŞ 22.11.2019 16:00 GÜNCELLEME 22.11.2019 16:00
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 - 2020 devamsızlık sınırını belirledi. Mazeretli, mazeretsiz okula gitmeyen öğrenciler belirli bir süreyi tamamlamaları halinde sınıfta kalıyor. MEB, geçtiğimiz sene 'Devamsızlık yapmayan öğrencilere başarı belgesi' projesi başlatmıştı. Fakat devamsızlıkların artması sebebiyle şimdi de il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri uyarıldı ve yeni bir proje başlatıldı. Yeni sisteme göre devamsızlığı olan öğrencinin ailesine para cezası kesilecek. Peki ortaokul ve liselerde devamsızlık hakkı kaç gün olacak?

 

 

Ortaokul Devamsızlık Hakkı;

Ortaokul yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıf öğrencileri için devamsızlık hakkı yoktur. 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Öğrenci kuruldaki karar göre devamsızlık hakkını dolduran öğrenci okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yapabilir.

 

 

Lisede Devamsızlık Hakkı;

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

DEVAMSIZLIK YAPAN ÖĞRENCİNİN VELİSİNE PARA CEZASI

Bakanlık, devamsızlığın azaltılamaması üzerine harekete geçti. İl ve İlçe milli eğitim müdürlükleri, sekiz maddeden oluşan, “Sürekli Devamsız Öğrenciler ile İlgili Yapılacak İşlemler” listesi ile uyarıldı. Okullara gönderilen "Yapılacak İşlemler Listesi"nde şunlar sıralandı:

- Öğrencilere ve velilere, devamsızlık konusunda toplantı yapılarak yazılı ve sözlü bilgi verilmesi, öğrenci bir gün bile gelmez ise velinin telefonla aranması,

- Devamsızlığın yedinci ve 12’nci günlerinde veliye devamsızlık mektubu gönderilmesi, sorun halen devam ediyorsa muhtarlık ile tebligat yoluna geçilmesi,

- Halen öğrenci okula gelmiyor ise kaymakamlık tebligatı yapılıp para cezası kesilmesinin sağlanması gerekmektedir.

DEVAMSIZLIK YAPMAYAN ÖĞRENCİYE BELGE

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70'ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden, 70 ile 84,99 arasındakileri teşekkür belgesi, 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi verecek.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • hrnpnr4595612 3 hafta önce Şikayet Et
  bilgilendirme için çok teşekkür ederm
  Cevapla
 • YUSUF KARA 1 ay önce Şikayet Et
  olum zaten 5 gündü 10 gün olmuş . ben bizim aileyi ve çevredeki bankaları iflas ettıtırım bune ne kadar kesiyorlar bari onuda söylesinler
  Cevapla
 • devlet is stupid 1 ay önce Şikayet Et
  neyse 5ken 10 yaptılar bari iyi olmuş
  Cevapla
 • saçma 1 ay önce Şikayet Et
  saçma
  Cevapla
 • Sahte Ülkücü 1 ay önce Şikayet Et
  Saçma
  Cevapla
 • boş şeyler 3 hafta önce Şikayet Et
  artık gerçekten elim den geleni yapıyorum geç kalmamak için bence 20 gün olması lazımdı iki dönem için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Aralık 2019 Günün Önemli Gelişmeleri
Son Dakika...Dünyaya duyurdular: Türk donanması İsrail gemisini engelledi