Çam sakızı doğal diş macunu

Şeyma ÖNDER ve Fatma Banu EMİR, Biyoloji öğretmenleri Duygu KILIÇ danışmanlığında hazırladıkları projeyle , çam sakızının boğaz, yanak ve diş üzerindeki mikropları öldürdüğünü tespit ettiler…

Çam sakızı doğal diş macunu
Çam sakızı doğal diş macunu
GİRİŞ 09.03.2009 15:50 GÜNCELLEME 09.03.2009 15:50

 

Çam sakızının bilinen yararları şöyle; Çam sakızı mide öz suyu için stabilizatör görevi görür, ph değerini düzenler, mide hastalığı çeken kişilere tavsiye edilir. Çam sakızı çiğnendikçe sertleşen bir sakızdır, yüz felci geçiren kişilerin konuşma yetilerini yeniden kazanabilmeleri için rehabilitasyon sürecinde yüz kaslarını geliştirmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda kuvvetli bir antiseptiktir. Bugün bile Arhavi' den Batum' a kadar olan sahil şeridinde coğrafyanın elverişsizliğinden dolayı hastaneye gidilemediğinden dövülüp toz haline getirilerek yanık ve yaraların tedavisinde kullanılıyor. Çamlık yerler çiçek hastalığı ve vereme tutulmuş hastalara çok iyi gelir. 5 gr. çam filizi akşamdan 1 litre suya konulur, sabahleyin kaynatılıp, 10 dakika demlendirilip balla tatlandırılarak günde 2 kahve fincanı içilirse astım, boğmaca hastalıklarına şifa verir. Solunum ve idrar yolları mikrobik hastalıklarında çam sakızı veya çam terementi esansı günde 1 -2 gr. içilir. Çam reçinesi haricen kullanılır. 

 

Amasya Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri çam sakızının  bilinen bu faydalarına ilave olarak, yeni bir özelliğini keşfettiler. Yaptıkları deneyler sonucunda , boğaz, yanak ve dişlerin üzerindeki mikropları öldürerek hastalıklara engel olduğunu tespit ettiler…

Bu projeyle birlikte 114 proje daha  , hafta sonu 17.INEPO Çevre Proje Olimpiyatında madalya için yarışacak.

Genç mucitler ufkumuzu açmaya devam ediyor…

INEPO Çevre Derneği’nin öncülüğünde , Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı , Fatih Koleji ve Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen 17. INEPO Uluslar arası Çevre Proje Olimpiyatı  Ulusal Aşaması  14-15 Mart tarihlerinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’in katılımıyla Fatih Koleji Beykent Kampusünde yapılacak.

Bank Asya’nın ana sponsorluğunda gerçekleşen 17. INEPO’ da birbirinden ilginç 115 finalist proje yarışacak.

 13-19 yaş gurubu gençlerin çevre sorunlarının çözümüne yönelik ürettiği projelerin yarışacağı 17. INEPO’ yu  UNESCO da destekliyor. 17.INEPO’nun ulusal aşamasında,  27 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak olan  17.Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatında Türkiye’yi temsil edecek proje belirlenecek. Ayrıca bir proje de Mayıs ayında ABD’de yapılacak olan 60.INTEL-ISEF Uluslar arası Bilim ve Mühendislik olimpiyatı için seçilecek.

Bu arada 17.INEPO kapsamında dağıtılacak olan 2009 ÇEVRE BASIN ÖDÜLLERİ için başvurular başladı. Haber Yarışması ve Çevre Özel Ödülü kategorilerinde dağıtılacak olan Çevre Basın Ödüllerinin Haber yarışmasında dereceye girenler PARA ÖDÜLÜ VE PLAKET ile ödüllendirilecek.  

PROGRAM:

YER: Fatih Koleji Beykent Kampusü/ Büyükçekmece-İST.

14 Mart 2009 Cumartesi

Saat: 11.00                           Açılış -  MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK’İN KATILIMIYLA

Saat: 13.30-18.00 arası      Sergi ve Jüri Değerlendirmeleri

15 Mart 2009 Pazar

Saat: 15.00                          Ödül Töreni

Saat: 16.30                          Madalya Alan Öğrencilerle Röportaj

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Akdeniz’de ABD’ye Çin darbesi
Türkiye'nin adımı İngiltere'yi rahatsız etti!