ÖSS 1.'sinin çok ilginç ders çalışma sırrı

Bugün açıklanan ÖSS sonuçlarında ÖSS Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Mustafa Öztürk'ün ilginç ders çalışma metotu şaşkınlık verdi.

ÖSS 1.'sinin çok ilginç ders çalışma sırrı
ÖSS 1.'sinin çok ilginç ders çalışma sırrı
GİRİŞ 12.07.2009 14:32 GÜNCELLEME 12.07.2009 14:32

ÖSS Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye birincisi olan Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi öğrencisi Mustafa Öztürk'e birincilik getiren sınav hazırlığı ailesinin anlatımına göre kolay olmamış. Mustafa genelde geceleri ders çalışırken, aşırı derecede sınav hazırlığı ailesini korkutmuş. Baba ve anne, Mustafa'nın odasında sabaha kadar ders çalıştığını, duvarlara yazdığı ders notlarının halen yerinde durduğunu anlattı.

ÖSS sınavı Sözel ve Eşit Ağırlık bölümlerinde ayrı ayrı Türkiye birincisi olan Mustafa Öztürk'ün evinde büyük mutluluk yaşandı. Sınav sonuçlarının açıklandığı sırada heyecanın durakta olduğu Öztürk ailesi, çocuklarının birincilik sevincini telefonla kutlayabildi. Dershane tarafından 3 gün önce gezi için İstanbul'a götürülen Mustafa Öztürk, ÖSS sonuçlarının açıklandığı basın toplantısına katıldı ve birinci olduğunu burada öğrendi. Oğlunu telefonla arayarak birinci olmasını kutlayan ev hanımı anne Firdevs Öztürk, gözyaşlarını tutamadı. Çok heyecanlı olduğunu anlatan anne, çocuklarının bu başarısını beklediklerini hatırlattı. Firdevs Öztürk, birçok anne ve babanın çocuklarına ders çalışması için baskı uygularken kendilerinin de çocuklarına aşırı ders çalıştığı ve biraz ara vermesi için birçok kez uyarı yaptıklarını anlattı. Anne, Mustafa'nın, 'Ben kendime göre program yaptım. Siz korkmayın' ifadeleri kullanarak kendilerini rahatlattığını belirterek, "Okuldan gelir yemeğini yer ve dinlenirdi. Uyurdu. Gece kalkar ve sabaha kadar ders çalışırdı. Ben sürekli yanına gider ona bir şeyler hazırlardım. Sabaha kadar ders çalıştığını ve hiç taviz vermediğini gördüm. Tabi hem seviniyor hem de üzülüyordum. Çünkü bu yoğunlukta sınavda istediğini alamazsa psikolojik sorun yaşar endişemiz vardı. Ama hep o bizi rahatlattı ve öyle olmayacağını söyledi. Sınavdan çıktığında kucaklaştık ve iyi geçtiğini söyleyince mutlu olmuştuk" dedi.

Anne Firdevs Öztürk, Mustafa'nın çalışma odasını göstererek, odanın derli toplu olduğunu, ama çok sayıda kitap bulunduğunu belirterek, "Mustafa ders çalışırken ders notlarını da duvarlara yazdığını gördüm. Bir şey söylemedik. Bu şekilde derslerine çalıştı" dedi. Anne, Mustafa'nın duvarda yazılı olan ders notlarını silmediklerini ve o şekilde durduğunu ifade ederek, "Temennimiz her ailenin de çocuklarının böyle başarılarıyla mutlu olmaları" diye konuştu.
Mali müşavir olan baba Mehmet Öztürk, televizyondan haberi aldıklarında büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Mustafa gezi için İstanbul'a gitti. Biz de telefonla görüşerek bu sevinci paylaştık" dedi. Mustafa'nın ders çalışma saatinin fazla olması, geceden başlayarak sabaha kadar ders çalışmasının kendilerini korkuttuğunu anlatan Mehmet Öztürk, "Birçok kez fazla ders çalıştığı konusunda Mustafa'yı ikaz ettik. Ara vermesini bile istedim. Ama bizden daha sakin hareket ederek, 'baba ben program yaptım. Buna uyacağım. Endişe etmeyin' diyordu. Buna rağmen psikolojik olarak sorun yaşayacağını düşünüyorduk. Ama öyle olmadı. Allah korktuğumuzu bize yaşatmadı ve büyük bir sevinç yaşamamıza vesile olduk. Her ailenin bu tür sevinç yaşamasını isteriz" diye konuştu.

Aynı evde yaşayan babaanne Güfer Öztürk, her gece kalktığında Mustafa'nın ders çalıştığını gördüğünü anlatarak, "Ben okumadım. Ders çalışmak nedir bilmem. Ama her gece kalktığımda Mustafam ders çalışırdı. Uyku nedir bilmezdi. Seviniyoruz. Onunla gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Mustafa'nın çalışma odasını açan anne Firdevs Öztürk, duvar üzerindeki ders notlarını gösterirken de gözyaşlarını tutamadı. Mustafa'nın odada çalıştığı ders kitaplarının fazla olması ve bilgisayarın kendi isteği üzerine bulunmaması da dikkat çekti.

Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'ni birinci olarak bitiren Mustafa Öztürk, ÖSS Sözel-1 puan türünde ve eşit ağırlık-1 puan türünde Türkiye birincisi. ÖSS Sayısal-1 puan türünde ise Türkiye ikincisi oldu.

SAYISAL-1 PUAN TÜRÜNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ YÜCEL: DOKTOR OLMAK İSTİYORUM

ÖSS Sayısal-1 puan türünde Türkiye birincisi Aydın Fen Lisesi mezunu Gülşen Yücel, doktor olmak istediğini belirterek, ''Manevi tarafı daha çok. Her türlü para kazanırız ama insanların 'Sağolsun doktor hanım iyi etti' demesi daha önemli'' dedi.

Ailesi İzmir'in Buca ilçesinde yaşayan, Aydın Fen Lisesinde yatılı olarak okuyan Yücel, İzmir'de sınava hazırlandığı dershanede düzenlenen basın toplantısında duygularını anlattı.

Yücel, ailesi, okul ve dershanesinin başarısında önemli rolü olduğunu, fen lisesi öğrencisi olarak böyle bir başarı elde edememesi halinde üzüleceğini söyledi.

Dershanede dereceye girmesi beklenen 14 arkadaşı ile sınava yönelik özel çalışma programı yürüttüklerini bildiren Gülşen Yücel, şöyle devam etti:

''Puanımı hesapladım, ilk 100'e girerim diye düşündüm. Doktor olmak istiyorum. Hacettepe İngilizce Tıp ya da Ege Üniversitesi olabilir. Sınava girecek arkadaşlara tavsiyem, eğer dershane ile hazırlanıyorlarsa konuları dershaneye göre götürsünler. İlerden ya da geriden konu çalışmasınlar.''

Gazetecilerin ''Neden doktor olmak istiyorsunuz?'' diye sorması üzerine Yücel, ''Daha önceki isteğim  mühendislikti. Sonra doktor olmaya karar verdim. Manevi tarafı daha çok. Her türlü para kazanırız ama insanların 'Sağolsun doktor hanım iyi etti' demesi daha önemli'' diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğrencilerin eğitim imkanlarının sorulması üzerine de Yücel, ''Sistem en başta eleştirilecek şey. Önemli olan, var olan imkanları sonuna kadar kullanmak. Doğuda da olanaklar sınırlı ama onu da kullanmak gerek. Oradan Türkiye birincileri çıktı daha önce'' yanıtını verdi.

-KENDİSİNE DE ZAMAN AYIRIYOR

Gülşen Yücel, ÖSS'ye hazırlanırken ders dışında kendine de zaman ayırdığını, ders çalışırken yorulduğu anda dinlendiğini söyledi.

Mali müşavir baba Mustafa Yücel de Gülşen'in ilkokuldan bu yana başarılı olduğunu, derece beklediklerini belirtti.

Gülşen'in sistemli çalıştığını belirten Mustafa Yücel, kızlarına internet, TV gibi yasaklar koymadıklarını, hangi alanda eğitim alması kararını da kendisine bıraktıklarını ifade etti.

Gülşen Yücel'in annesi Sevcan Yücel ile 9. sınıf öğrencisi kardeşi İlayda Yücel de toplantıya katıldı.

YDS ALMANCA BİRİNCİSİ MERTCAN İPEK: HUKUK EĞİTİMİ ALMAK İSTİYORUM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Yabancı Dil Sınavı (YDS) Almanca birincisi Mertcan İpek, hukuk eğitimi almak istediğini söyledi.

Özel Alman Lisesi mezunu olan İpek'in annesi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nurcan İpek Çekmeköy'deki evlerinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oğlunun Kıbrıs'ta tatilde olduğunu belirtti.

Çocuklarının çok disiplinli olduğunu ve programlı bir şekilde ders çalıştığını anlatan anne İpek, ''Mertcan için çok yoğun bir seneydi, ÖSS'nin yanında okuduğu lisenin yaptığı Abitur sınavına da çalıştı. Almanya'da yüksek okul veya üniversite eğitimini mümkün kılan Abitur sınavında da dereceye girdi. Ben 'istersen ÖSS'ye ağırlık ver' dedim. Ama o ikisini de bırakmadı. Liseyi de birincilikle bitirdi. Çok mutluyuz'' dedi.

Baba Avukat Mehmet İpek de Mertcan'ın özellikle Hukuk Fakültesi'nde okumak istediğini söyledi.

İpek, ''Eşim de ben de avukat olduğumuz için Mertcan hukuk eğitimi almak istiyor. Çok düzenli ve programlı çalıştı. Galatasaray Üniversitesi'nin Türkiye'de ilk 100'e giren öğrencileri aldığını öğrendi. Kendisi eşit ağırlıkta da Türkiye 16'ncısı oldu. O nedenle hedeflerinin arasına girdi. Ama Almanya Düsseldorf University'de de eğitim almak istiyor. Bundan sonrası onun tercihi'' diye konuştu.

Almanya'da bir üniversitenin 4 yıllık eğitim bursu verdiğini kaydeden baba İpek, ''Mertcan sosyal yönü çok ağır basan bir çocuktu. Gitar çalıyordu, ayrıca dans etmeyi çok seviyordu. Ama bir sene bunları bıraktı ve derslerine odaklandı. Sonunda da tahmin ettiğimizden çok daha fazla başarılı oldu'' dedi.

Kıbrıs'ta tatilde olduğu için telefonda düşüncelerini dile getiren Mertcan İpek ise ''Hukuk eğitimi almak istiyorum. Almanca sınavı beklediğim bir sonuçtu. Galatasaray Üniversitesi için ilk 100'e girmeyi hedefliyordum. Türkiye 16'ncısı oldum. Bu benim için sürpriz oldu. Bundan sonrasını ailemle bir araya geldiğimde hep birlikte karar vermek istiyorum. Çok mutluyum'' diye konuştu.

SÖZEL-1 VE EŞİT AĞIRLIK-1 TÜRKİYE İKİNCİSİ UÇARI: BU KADAR BÜYÜK BİR BAŞARIYI AÇIKÇASI BEKLEMİYORDUM

Öğrenci Seçme Sınavında  (ÖSS) sözel-1 ve eşit ağırlık-1 türünde Türkiye ikincisi olan Semih Uçarı, bu kadar büyük bir başarıyı beklemediğini söyledi.

Uçarı, bir dershanede gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun süreli ve disiplinli bir çalışma sonucunda başarıya ulaştığını belirterek, başarıyı elde etmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Okuldaki sınavlarda da başarılı olduğunu ifade eden Uçarı, ''Nasip meselesi işte. Kazandım. Bu kadar büyük bir başarıyı açıkçası beklemiyordum. Bilkent veya Fatih üniversitelerinden birini düşünmekteyim. Bölüm olarak da elektrik elektronik veya bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum'' dedi.

-BİRİNCİNİN AİLESİNDE SEVİNÇ-

Sözel-1 ve Eşit Ağırlık-1 türünde Türkiye birincisi ve Sayısal-1'de de ikinci olan Mustafa Öztürk'ün babası Mehmet Öztürk, AA muhabirine, oğlunun insanlığa, topluma ve milletine hayırlı bir evlat olarak yeniden mücadelesine devam etmesini dilediğini söyledi.

Böyle bir başarıyı kendisinden beklediklerini ifade eden Öztürk, ''Oldukça mutlu olduk ve sevindik. Herkese hayırlı, uğurlu olsun. Tüm çocuklar başarılı olsun isteriz'' dedi.

Başarılı öğrencinin annesi Firdevs Öztürk de oğluyla gurur duyduğunu belirterek, ''Ben şu anda oğlumdan daha heyecanlıyım. Oğlum derslerine çok çalışıyordu. Gece 11'de kalkar, sabaha kadar ders çalışırdı. Emeğinin karşılığını aldı'' diye konuştu.

Ağabey Abdullah Öztürk ise ''Hak ettiği bir başarıydı. Disiplinli ve düzenli çalıştı. Başarısında bunun katkısı olduğuna inanıyorum. Bir gün olsun, 'artık yeter, buraya kadar' dediğine şahit olmadım. Sürekli istekli ve heyecanlıydı'' dedi.

EŞİT AĞIRLIK-2 PUAN TÜRÜ'NDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLAN CEMRE POLAT: HUKUK FAKÜLTESİNİ DÜŞÜNÜYORDUM, AMA HENÜZ KARARIMI VERMEDİM

 Seçme Sınavı (ÖSS) Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye 3'üncüsü olan, İzmir Atatürk Anadolu Lisesi mezunu Cemre Polat, hukuk fakültesini düşündüğünü, ancak tercihini henüz kesinleştirmediğini söyledi.

Polat, İzmir Özel Batı Dershaneleri'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, sonuçları sabah televizyondan kendisinin uyuduğu bir sırada ailesinin öğrendiğini bildirdi.

Dört yıl boyunca dershaneye devam ettiğini, her gün yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Torbalı'dan okuluna ve dershaneye geldiğini anlatan Cemre Polat, annesi Nursel'in ev kadını, babası Hakkı'nın öğretmen olduğunu, Hasan Polat adlı bir ağabeyi bulunduğunu kaydetti.

Planlı bir ders programı uyguladığını ifade eden Cemre Polat, şöyle dedi:

''Sabah uyuyordum, ailem televizyon izliyormuş, birden evde aşırı sevinç yükselince kazandığını hissettim ve hemen yanlarına gittim. Sonucu ailemden öğrendim. Beni ilk kutlayan ailem oldu. Torbalı'da oturuyoruz, her gün İzmir'e gidip geldim, zor oldu, sıkıntısını çektim, ama bitti. Hukuk fakültesini düşünüyordum, ama kararımı henüz vermedim. Sonucu hocalarımla, ailemle oturup değerlendireceğiz. Henüz daha yeni yeni kendime geliyorum, çok heyecanlıyım. Ailemden sonra ilk tebrik eden yengem ve dershane yöneticilerimiz oldu.''

-''BAŞARI BEKLİYORDUK''-

Özel Batı Dershaneleri Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Ali Kılınç ise Cemre Polat'ın 4 yıllık öğrencileri olduğunu, başarısının sürpriz olmadığını açıkladı.

Öğretmenleri ve okul müdürünün böyle bir başarıyı Cemre'den beklediğini anımsatan Kılınç, kurum olarak 25 yıldır, her yıl bu tür başarılar elde ettiklerini hatırlattı.

Üst sıralardaki başarı kadar, öteki çocukların da başarısını yakından takip ettiklerini dile getiren Kılınç, ''Başarılı öğrencilerimiz her yıl bize güç, sinerji, enerji veriyor. Müdür yardımız, rehber öğretmenimiz Cemre'nin çok başarılı olduğunu söylüyorlardı. Arkadaşlarımız bu başarıyı bekliyorlardı. Cemre'nin çok düzenli, disiplinli, hoşgörülü, sevecen, başarılı ve sessiz bir öğrenci olduğunu söylüyorlardı. Sabah basın toplantısında İzmir'i duyunca, Cemre olabileceği aklıma geldi'' dedi.

EŞİT AĞIRLIK-2'DE BİRİNCİ OLAN MÜCAHİT ERDOĞAN: CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ'NDE ÖĞRENİMİME DEVAM ETMEK İSTİYORUM

Öğrenci Seçme Sınavı'nda Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye birincisi olan Mücahit Erdoğan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğrenimine devam etmek istediğini söyledi.

İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olan ve Eşit Ağırlık-2 puan türünde 300 puan alarak Türkiye birincisi olan Erdoğan, sonuçtan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, ''Öğretmenlerime, arkadaşlarıma ve aileme bana verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum'' dedi.

''İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğrenimime devam etmek istiyorum'' diyen Erdoğan, daha sonra da akademik kariyer yapmayı düşündüğünü bildirdi.

Mücahit Erdoğan'ın babası Suat Erdoğan ise 20 yıllık öğretmen olduğunu ve çocuğunun başarısından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, ''Bu bir tesadüf değil, yıllardır planlı, programlı bir çalışmanın neticesinde bu başarı geldi. Başarılarının devam edeceğini ümit ediyorum. Kendisinden çok daha büyük başarılar bekliyoruz'' diye konuştu.

Anne Emel Erdoğan da çocuğunun başarısında dolayı çok mutlu olduğunu ve çocuğuna ilköğretimden bugüne kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini söyledi.

SINAVDA EŞİT AĞIRLIK-2 PUAN TÜRÜNDE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLAN MUSTAFA LÜTFİ EKER, HUKUK FAKÜLTESİ OKUMAK İSTİYOR

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarına göre, Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan Mustafa Lütfi Eker, hukuk fakültesi okumak istediğini söyledi.

Sonuçların açıklanmasının ardından yaz tatilini geçirdiği Adana'nın Karaisalı ilçesinden, emekli polis memuru babası Hasan Eker ile öğrenim gördüğü dershaneye gelen Eker, sevincini öğretmenleriyle paylaştı.

Aldığı sonucu beklediğini belirten Eker, başarısını ise planlı ve disiplinli çalışmaya borçlu olduğunu dile getirdi. Eker, öğrenim gördüğü Özel Burç Özgören Fen ve Anadolu Lisesi ile Işık Dershanesi yetkililerine de teşekkür ederek, hukuk fakültesinde okumak istediğini söyledi.

Baba Eker ise oğlunun başarısı karşısında çok duygulandığını ifade ederek, ''Üniversiteyi de başarıyla bitireceğine eminin'' dedi.

Özel Burç Okulları Genel Müdürü Yılmaz Demir de hiç bir başarının tesadüf olmadığını dile getirerek, öğrencilerini kutladıklarını belirtti.

SAYISAL-1 PUAN TÜRÜNDE ÜÇÜNCÜSÜ OLAN ALİ GÖKÇE'NİN İSE ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNDE ÖĞRENİM GÖRDÜĞÜ BİLDİRİLDİ

Sayısal-1 puan türünde üçüncü olan Ali Gökçe ise 2007'de 872'nci olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandığını halen burada öğrenim gördüğünü belirtti.

Ali Gökçe, işçi emeklisi olan babası Nabi ve ev hanımı annesi Nilüfer Gökçe başarısını paylaştı.

Gökçe, bölüm değiştirmeyi düşünmediğini belirterek, sınava kendini denemek için girdiğini, çok büyük beklentilerinin bulunmadığını kaydetti.

İLK ONU BEKLİYORDU İKİNCİLİK SÜRPRİZ OLDU
 
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) SÖZ-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan İlyas Avcı, ''İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama ikinci olmak benim için de sürpriz oldu'' dedi.
 
Özel Nilüfer Lisesi öğrencisi İlyas Avcı, sonuçların açıklanmasının ardından kursa gittiği dershanenin Genel Müdürü Hicret Şen ile basın toplantısı düzenledi.

Babası cumhuriyet savcısı, annesi öğretmen olan Avcı, elde ettiği dereceden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, şunları söyledi:

''Üniversiteye, dershanemin verdiği çalışmalar doğrultusunda hazırlandım. Annem, dün, 'İyi bir şey geliyor mu?' diye sorunca, 'Gelebilir, yarını bekleyelim' dedim. İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama ikinci olmak benim için de sürpriz oldu.''

Avcı, Fatih Üniversitesi hukuk bölümünü tercih edeceğini kaydetti.

Dershane Genel Müdürü Hicret Şen ise eğitime katkı sağlamanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, ''Bursa'nın temsili noktasında, Türkiye'de böyle bir dereceyle yer almanın mutluluğunu duyuyoruz'' diye konuştu.

Şen, dereceye giren öğrencileri İlyas Avcı'ya, otomobil hediye edeceklerini bildirdi. 

ÖSS SAYISAL-2 TÜRKİYE İKİNCİSİ ANIL AKYEL: SINAVA DERECE YAPMAK İÇİN GİRMEDİM, TÜRKİYE İKİNCİSİ OLMAYI BEKLEMİYORDUM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sayısal-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan Özel Antalya Fen Lisesi Öğrencisi Anıl Akyel, sınava derece yapmak için girmediğini, Türkiye ikincisi olmayı beklemediğini söyledi.

Mersin'in Silifke ilçesinde tatilde bulunan Avni Akyel, AA muhabiri ile telefonla yaptığı görüşmede, sınava derece yapmak için girmediğini, Türkiye ikincisi olmayı beklemediğini belirtti. Akyel, Özel Antalya Fen Lisesi birincisi olduğunu, daha önce düzenlenen deneme sınavlarında Türkiye üçüncüsü ve iki kez Antalya birincisi olduğunu ifade etti.

Silifke'den bugün karayolu ile Antalya'ya dönerek sevincini okul yöneticileri ve arkadaşları ile kutlamak istediğini bildiren Akyel, hedefinin makine veya otomotiv konusunda bir okulda okumak olduğunu kaydetti.

Özel Antalya Koleji Liseler Müdürü Mustafa Çakır da Anıl Akyel'in okulun Fen Lisesi birincisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Anıl Akyel'in Türkiye'de ilk 10 arasına gireceğini umut ediyordum, ikincilik beklemiyordum. Çok mutlu olduk. Lise bölümünden 10 öğrencimiz ÖSS'de ilk bin arasında yer aldı. Türkiye'de ilk bin arasında sayısal puanda 7, eşit ağırlık puanında 2 ve yabancı dil puanında bir öğrencimiz yer aldı. Antalya'daki okullarımız eğitimde çok başarılı. Öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür ediyorum.''

SAYISAL-2 PUAN TÜRÜNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ ERMİŞ: ELİMDEN GELDİĞİNCE ÇALIŞTIM AMA HİÇBİR ZAMAN HIRS YAPMADIM

ÖSS Sayısal-2 puan türünde 300 tam puan alarak Türkiye birincisi olan İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi Çağatay Ermiş, sınava iyi hazırlandığını belirterek, ''Elimden geldiğince çalıştım ama hiçbir zaman hırs yapmadım'' dedi.

Ermiş, sınav sonucunun açıklanmasının ardından annesi Işık Ermiş, babası Dilaver Ermiş ile okulda düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Sınavda başarılı olmak için iyi hazırlandığını bildiren Çağatay Ermiş, sınav sonrası soru cevapları kontrol ettikten sonra 2 yanlışı olduğunu tahmin ettiğini, 10-15 sorudan da emin olmadığını, bu nedenle Türkiye birinciliği beklemediğini söyledi.

Ermiş, ''Elimden geldiğince çalıştım ama hiçbir zaman hırs yapmadım, çirkinleştirmedim. Yani sadece kendi yaptığıma baktım. Çok kişi çabalıyor ama sonuçta bir tane birinci var, o da bana denk geldi. Hayat devam ediyor, çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Çağatay Ermiş, ÖSS'ye hazırlanmak için son bir yıl bazı şeylerden ödün verdiğini, ancak ''asosyal bir yaşantısı olmadığını'' ifade etti.

-DOKTOR ANNE- BABANIN OĞLU, TIP OKUMAK İSTİYOR-

Annesi ve babasının doktor olduğunu belirten Ermiş, ''Şu andaki en büyük hedefim, tıp yönünde. Bilim yapmak, ülkeme faydalı olmak istiyorum. Üniversite adı veremem. Ama özel okulda okumak farklı, daha iyi imkanlar sunuluyor'' dedi.

Çağatay Ermiş, gazetecilerin Doğu ve Güneydoğu'daki illerin başarısının düşük olması ile ilgili soru üzerine, ''herkesin benzer imkanlardan faydalanması gerektiğini, bu konuda yorum yapmanın haddini aşacağını'' söyledi.

-''ALLAH VERGİSİ ZEKA, ÜZERİNE EĞİTİM''-

Çağatay Ermiş'in babası Dilaver Ermiş de mutluluğunu dile getirerek, ''Allah vergisi zeka, üzerine eğitim. Başarı, zeka artı çalışmaktır. Huzurlu ve düzenli aile ortamı da etkili'' diye konuştu.

Annesi Işık Ermiş ise Çağatay'ın hayatı boyunca planlı düzenli olduğunu, başarılara alışık olduklarını ifade etti.

ÖSS BİRİNCİLERİ DOKTOR OLMAK İSTİYOR

ÖSS'de sözel, eşit ağırlık, sayısal ve yabancı dil bölümlerinde birinciliği elde eden öğrencilerin ortak hedefi tıp fakültesi. Dereceye giren Kayserili Mustafa Öztürk, Şanlıurfalı Serhat Güzel, Mücahit Erdoğan ve Berkay Dertsiz doktor olmak istiyor.  
 
ÖSS'de Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 Türkiye birincisi, Sayısal-1 ikincisi Mustafa Öztürk ile Yabancı Dil İngilizce Türkiye birincisi, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1 puan türünde Türkiye üçüncüsü Berkay Dertsiz basın mensuplarına açıklama yaptı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın açıklamalarını televizyondan izleyen ve kendi isminin açıklanması ile büyük sevinç yaşayan Mustafa Öztürk, bu sevincini öğretmenleriyle paylaştı.

Öztürk yaptığı açıklamada, çok heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi. Öztürk, "Duygularım tarif edilemez. Kayseri'deki ailem ve hocalarım bu mutluluğu benimle paylaşıyor." dedi. İdealinin vatana, millete hayrı dokunacak bir doktor olmak olduğunu söyleyen Öztürk., "Bu ülkeye insanlığa bir faydımız olur inşallah" dedi. Sınava hazırlanmanın sihirli formülünün "Sadece ve sadece çalışmak" olduğunu anlatan Öztürk, sabrettiğini ve hedefe ulaştığını dile getirdi. Çok ders çalıştığını anlatan Öztürk, "Ders dışında yemek yerdim, tuvalete giderdim." dedi. Öztürk, Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğini açıkladı.

Yabancı Dil İngilizce Alanında Türkiye birincisi, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1 puan türünde Türkiye üçüncüsü Berkay Dertsiz, "Başarılı mıyım. Bilmiyorum .öyle gözüküyor. Bu bir araç. Benim hedefim tıp. Tıp okumak için araç. Yoluma devam edeceğim. Sıkı ve düzenli bir çalışmayla kazandım. Yan gelip yatmadım." dedi. Yabancı dilde birinciliği beklemediğini söyleyen Dertsiz, "Babamın gazıyla sınava girdim. Onu beklemiyordum." dedi. Dertsiz, ya Çapa ya Hacettepe Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmek istediğini söyledi.

Eşit Ağırlık-2 Türkiye birincisi Mücahit Erdoğan da yaptığı açıklama okuldaki arkadaşlarının çalışkanlığını görerek daha fazla çalışmaya başladığını ve arkadaş ortamınının önemini vurguladı. Rehberlik hocalarının düzenlediği programlarla derslerine çalıştığını belirten Erdoğan, "Sınavdan Türkiye birinciliğiyle çıkacağımı tahmin etmiyordum. Bu yolda hocalar uzman olduğu için onların tavsiyelerine uymak faydalı oldu. Hocalarımız tecrubeli olduğu için hedefe daha çok adapte oldum ve başarı bu şekilde kendiliğinden geldi" dedi. Bundan sonra ÖSS'ye girecek olan öğrencilerin başarılı olması için aile ve hocaların desteklerinin önemine dikkat çeken Türkiye birincisi Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğini ifade etti.

Çocuklarından böyle bir başarı beklediklerini ifade eden Anne Emel Erdoğan, Mücahit'in tüm okul hayatı boyunca başarılı olduğunu kaydetti. Kendisinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olduğunu dile getiren Baba Suat Erdoğan, "Mücahit'in önünde bundan sonra daha büyük aşamalar var. Her zaman onun kararlarına saygı duyduk" şeklinde konuştu.

ÖSS'de EA 2 Türkiye 1.'si olan Fatih Fen Lisesi öğrencisi Şanlıurfalı Serhat Güzel, kendisine emeği geçen hocalarına teşekkür etti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih etmeyi düşündüğünü belirten Güzel, Televizyon izlemeyi sınav sürecinde bıraktığını kaydetti. Güzel, "Sabah saat 8'de çalışmaya başlayıp, akşam saat 23.00'de bırakıyorduk. Televizyonu bile izlerken, yeni bir reklam çıkmış diye izliyorduk" diye konuştu.

YORUMLAR 64
 • HedefimizTıp 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsallah herkes dilediği bölüme ve üniversiteye gider. Çok calısma, azmin sonucunda çok iyi basarılar bekliyor bizi... :) Durmak yok calışmaya devam.. :) :)
  Cevapla
 • azim 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben urfa fen lisesi öğrencisiyim istanbul cerrahpaşa tıp fakültesini gerçekten çok istiyorum 10. Sınıfa geçmek üzereyim.sistemli ve programi çalıştığım düşünüyorum basarilar
  Cevapla
 • ekim 2 yıl önce Şikayet Et
  çalıştıktan sonra olmayacak hiçbir şey yok yeter ki inan ve çalış
  Cevapla
 • ahmet kavik 8 yıl önce Şikayet Et
  f.mehmet özcan'a. fatih mehmet özcan senden ne haber sonuç nasıl seninde durumun bayağı iyi olduğunu duyuyordum eniştemden kaç puan geldi?
  Cevapla
 • Fatih Mehmed Özcan 8 yıl önce Şikayet Et
  4 yıllık sınıf arkadasından. mustafa ilk gün sınıfta hacettepe üniv. tıp fakültesini okumak istediğini söylemişti sınava gireceğimiz günden 5 gün evvel yine hacettepe diyordu yani onu doktor olması konusunda eleştirenler yanılıyor birde mustafa oks de 2005 yılında türkiyede ilk 50 000 de yoktu azmi ve gayretiyle 1. oldu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Türkiye'ye çağ atlatan dev projeler
Erdoğan'dan ABD'ye F-35 mesajı