Arapça'dan KPDS'ye gireceklere kolaylık

Devlet memurlarının ve akademisyenlerin gelirlerine dil tazminatı olarak da yansıyan KPDS sınavlarına rağbet her geçen gün artıyor.

Arapça'dan KPDS'ye gireceklere kolaylık
Arapça'dan KPDS'ye gireceklere kolaylık
GİRİŞ 31.07.2009 15:50 GÜNCELLEME 31.07.2009 15:50

 KPDS sınav sonuçları artık birçok devlet kurumu ve özel sektör açısından dil seviyelerinin ölçüldüğü resmi bir değerlendirme olarak kabul ediliyor. Bu nedenle devlet memurlarının ve akademisyenlerin gelirlerine dil tazminatı olarak da yansıyan KPDS sınavlarına rağbet her geçen gün artıyor.

ÖSYM’nin yaptığı KPDS sınavı 23 dilde yapılıyor. En yoğun katılımın oldu diller sırasıyla İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça... 2009 İlkbahar dönemi itibariyle Arapça KPDS sınavına başvuran aday sayısı 1086 kişi. Uzmanlar aslında bu sayının çok daha yüksek olabileceğini belirtiyor. Ancak sınava girebilecek adayların kendilerini bu sınava hazır hissetmemeleri katılım sayısını düşürüyor.

Arapça KPDS sınav formatı 2003 yılı itibariyle değiştirildi. Artık KPDS sınavına Arapça’dan girecek adayların batı dillerinde olduğu gibi yönlü ve zengin bir hazırlık aşamasını tamamlamış olmaları gerekiyor. İşte sorun da tam burada başlıyor. Zira sınava hazırlanan adaylar yeni sınav formatına uygun bir eğitim materyali ve metodu bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu da adayların motivasyonunu etkilediği için Arapça sahasında sınava katılım beklenen sayıda gerçekleşmiyor. Buna rağmen sınava tabi tutulan diller arasında Arapça’nın 4. Sırada yer alması bile bu dile verilen önemi gösteriyor.

Daha önce de Arapça eğitimi sahasında internet üzerinden yürüttüğü faaliyetlerle adını duyuran Onlinearabic.net Arapça’dan KPDS’ye girmek isteyen adaylara yönelik bir ders programı başlattı. 6 aylık bir eğitim dönemini kapsayan bu programda yer alan dersler yeni sınav formatına uygun olarak işlenmiş. 11 farklı kategoride ele alınan soru tarzları tek tek izah edilerek çözümleri anlatılmış. Sorularda dikkat edilmesi gereken püf noktaları, cevap şıklarının doğru tahlil edilmesi, soru metnini okurken gözden kaçırılmaması gereken ipuçları gibi bir çok soru çözümleme tekniğine de ustaca değinilmiş.

İnternet üzerinden verilen bu dersleri evinizde, işyerinizde, tatilde kısaca internete bağlanabildiğiniz her yerde izleyebiliyorsunuz. Üstelik fiyatı da oldukça uygun. Aylık 30 TL karşılığında www.onlinedil.net sitesindeki KPDS’nin Arapça ile yüzlerce püf noktasını öğrenmeniz mümkün.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ankapark açılış töreninden dikkat çeken anlar
54 şut, 3 direkten dönen top, %80 topla oynama ve hüsran...