MEB, kadrosuz usta öğretici alamayacak

MEB, Danıştayın, ''okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilmesi'' konusundaki genelgenin yürütmesini durdurması üzerine, 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını iptal etti.

MEB, kadrosuz usta öğretici alamayacak
MEB, kadrosuz usta öğretici alamayacak
GİRİŞ 11.09.2009 12:19 GÜNCELLEME 11.09.2009 12:19

MEB, okul öncesi öğretmenlik alanında, elektronik ortamda 31 Ağustos-14 Eylül 2009 arasında, 17 bin kadrosuz usta öğretici başvurusu alacağını duyurmuştu.

Danıştay ise okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilemeyeceği gerekçesiyle MEB'in 2 Temmuz 2009 tarihli genelgesi ile bu genelgenin eklerinin yürütmesini durdurmuştu.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan MEB Okul Öncesi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesinde öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması için 2009 yılı ikinci atama döneminde 5 bin 356 kadrolu ve sözleşmeli öğretmen alınacağını hatırlattı.

Danıştayın kararı üzerine, okul öncesi öğretmenlik alanında alınacak 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını durdurduklarını bildiren İnanlı, ''Okullarda öğretmen olarak yararlanabileceğimiz usta öğretici kalmadı. Danıştayın iki kararı var: Öğretmen olarak iki atama şekli var; biri kadrolu, diğeri sözleşmeli. Bunun dışında atama yapamazsınız diyor. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sene merkezden yapacağımız usta öğretici atamalarını iptal ettik, sistemden kaldırdık. Böyle bir atama yapılmayacak'' diye konuştu.

Öğretmen ihtiyacını ücretli öğretmen alımı ile karşılamaya çalışacaklarını belirten İnanlı, eksik öğretmenlerin tamamlanması için illere ücretli öğretmen görevlendirilmesi talimatı verildiğini ifade etti.

İnanlı, bunun dışında Maliye Bakanlığı ile öğretmen ihtiyacına ilişkin görüşmelerinin devam ettiğini, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun bu konuda çok hassas davrandığını belirterek, 17 bin öğretmen ihtiyacının bulunduğunu Maliye Bakanlığına bildirdiklerini kaydetti..

YORUMLAR 3
 • Edip KIRAN 8 yıl önce Şikayet Et
  MEB DANIŞTAY KARARINI ANLAYAMAMIŞ. kararda diyorki sözleşmeli veya atanmış eğitimini almış diyor, öğretmen atanmışsa zaten öğretmendir yapıyordur mesleğini ücretli oalrak kimi atayacaksın yine atanmamış öğretmen adayı düşünüyorsan danıştay akrarı bununda önünü kapatmıştır,
  Cevapla
 • Mustafa ARIK 8 yıl önce Şikayet Et
  Ücretli öğretmenim. Öğretmen miyim, başka bir iş mi yapıyorum bilemedim. Danıştay, şu ücretli öğretmenliği de kaldırsa da rahatlasak.
  Cevapla
 • serkan yazıcı 8 yıl önce Şikayet Et
  usta öğretici??. ogretmenler ustaca öğretici olmuyor mu? usta öğretici de neymiş, bir de utanmadan ücretli öğretmen alacaklarmış. neymiş? acıgı kapatmak için. ayıptır ayıp! kadrolu al da tum acıgı kapat, bu ulkenin eğitimi malıyesinden bile önce gelir. japonların yaptığını yapamıyoruz şurada.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Alman otomotiv devi 600 bin aracını geri çağırıyor
Türkiye'nin konuştuğu kızlar için karar çıktı!