e-okul çöktü, karneler tehlikede

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'nde meydana gelen bir arıza nedeniyle dün sabah saatlerinden itibaren notlar sisteme girilemedi, karne çıktıları alınamadı. Sorun öğle saatlerinde geçici bir süre çözüldü ancak karneler hala tehlikede.

e-okul çöktü, karneler tehlikede
e-okul çöktü, karneler tehlikede
GİRİŞ 21.01.2010 15:25 GÜNCELLEME 21.01.2010 15:25

İhsan AYDIN'ın haberi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle dünden beri e-okul’a ulaşılamıyor. Haber 7’ye ulaşan çok sayıdaki epostada e-okul’a not girişi yapılamadığı için yarın karnelerin verilemeyebileceği bildirildi. MEB sorunun giderilmeye çalışıldığını duyurdu. e-okul'a ilişkin sorun saat 12.00'de giderildi. Sisteme bir süre giriş yapıldı ancak 13.30 gibi tekrar  sistem çöktü.  İki günlük gecikme nedeniyle notların sisteme aktarılması ve karne çıktısı alınması, karnelerin yarın verilmesini tehlikeye soktu.

KARNELER TEHLİKEDE

Tüm okullarda öğretmenler sınav ve davranış notları  ile öğrencinin faaliyetlerini girdikleri http://e-okul.meb.gov.tr/ adresine ikin gündür ulaşılamıyor. Sisteme erişim olmayınca ne notlar girilebiliyor ne de karneler basılabiliyor. Şu an birçok okul bilgisayar başında sistemin çalışmasını beklerken Haber 7’ye bu konuda çok sayıda eposta geldi.

ÖĞRETMENLER BİLGİSAYAR BAŞINDA SABAHLADI

İşte iki okul yöneticisinden gelen eposta:
 Bir epostada; “19.01.2010 çarşamba saat 07.00’den beri MEB’in e-sistemi çöktü. Hala bir gelişme yok. Yöneticiler şaşkın. Karneler ve dönem sonu işlemleri gecikecek gibi” bilgisine yer verildi.

Başka bir epostada ise şu ifadeler yer aldı; “Yarın Türkiye’de karne günü fakat MEB e- okul sorununu halledemediğinden ötürü milyonlarca öğrenci yarın karnesini alamayacak durumda. Tüm okul idarecileri dün gece bilgisayar başlarında sabahladılar fakat e- okul sistemi halen çalışmıyor."

MEB: ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinde konuya ilişkin kısa bir açıklama yaparak “Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS)
MEBBİS sisteminde meydana gelen teknik bir arızadan dolayı, e-okul sisteminde hizmet verilememektedir. Ortaya çıkan sorunun giderilmesiyle ilgili çalışmalar devam etmekte olup en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.”

SANAL SALDIRI İDDİASI

Bu arada NTV'in konuya ilişkin haberinde sistemin sanal saldırı nedeniyle kilitlendiği ve bugün öğleden sonra öğretmenlerin not girişi yapabileceği bilgilerine yer verildi.

YOĞUNLUK NEDENİYLE ÇÖKTÜ

Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından aldığımız bilgiye göre sistemde aşırı yoğunluk nedeniyle sorun yaşandığı bildirildi. Bir günde yapılan giriş sayısının şu sıralar 1 saatte yapıldığını belirten yetkililer, aşırı yoğunluğun sistemi çökerttiğini belirtirken, NTV'nin dile getirdiği sanal saldırı konusunda net bir bilgi vermediler. Yetkililer sorunun öğleden sonra çözülmüş olacağı bilgisine de yer verdiler.

SORUN BİR SÜRELİĞİNE ÇÖZÜLMÜŞTÜ

MEB yetkililerin yaptığı açıklamanın ardınan sorun 12.00 gibi giderildi. Ancak 13.30 itibariyle sisteme giriş mümkün olmuyor. Kısa süreliğine giderilen sorun öğretmenleri sevindirse de sisteme saat 14.00 itibariyle erişim yapılamıyor.

E-OKUL'A 15.30 İTİBARİYLE ERİŞİLEBİLİYOR

E-okul'un öğretmenler için olan bölümüne 15.30 itibariyle giriş yapılabilmektedir.  Sistemdeki iki günlük aksamanın karnelere yansıyıp yansımayacağı ise kesin değil.

MEB akşam saatlerinde sistemdeki sorunun bugün saat 11.00'de giderildiğini bildirse de akşam saatlerinde de siteye erişimde sorunlar yaşanıyordu. Haber 7'yi takip eden pek çok eğitimci sisteme girişin mümkün olmadığını ve sorunun bu gece halledilmemesi durumunda karnelerin Cuma günü verilemeyeceğini bildirdi.

(Haber 7)

YAZDIR
YORUMLAR 72
 • rezillik 2 yıl önce Şikayet Et
  hangi işi doğru yapıyorkı meb bunu doğru yapsın her sene aynı rezillik ayıp
  Cevapla
 • GONCA 8 yıl önce Şikayet Et
  İMAM-HATİP İSMİNİ AĞZINA ALAN ADAMA. sen ne diyorsun ya.imam hatip lafını ağzına alma haddini bil de konuş."imam hatiplilere verdiler diye sistem çökmüş"saçmalığa bak ya.insan düşmanı.sakin imam hatipten bahsetme bir daha.imam hatip lafını insan olanlar ağzına alır.ANTİ İNSANLAR ALAMAZ.
  Cevapla
 • ahmet 8 yıl önce Şikayet Et
  bu ne saçmalık. önceden e okul yoktu ne güzel karnemizi alıyorduk zamanında serverlerini güçlendirselerdi de böyle bir sorun yaşanmasaydı örneğin google e okulun belkide 1000 katı fazla kişi giriyordur fakat hiç bişe olmuyor :((((((
  Cevapla
 • deniz 8 yıl önce Şikayet Et
  nolacak karneler ne zaman verilecek. kahrmanmaraşta hangi okullarda karne verilmiyor yha.olmazki böyle.
  Cevapla
 • osman 8 yıl önce Şikayet Et
  Liselinin Kaleminden.... Bu ne böyele ya herkes bakanlıktan şikayetçi yapsaydınız görevinizi 1 hafta önceden yatıp yatıp notları son hafataya bırakırsanız bu olur. adam 1.sınavı okuyo 3.sınavla giriyo e okula hemde son hafta elinde olsa 1.dönemde not girmeyip 2.dönem girceksiniz. görevini zamanında yapan öğretmenlere sözüm yok, sözüm öğrenci görmesin diye notları son haftaya bırakanlara
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti, Erdoğan'ın oy oranını açıkladı
24 Haziran bir ilk olacak!