Bu kez ikna odası Malatya'da iddiası

İnönü Üniversitesi'nde Serter'in 'ikna odası'na benzer uygulama... Eczacılık Fakültesi Dekanı'nın başörtülü derse giren öğrenciler hakkında tutanak tuttuğu, tehdit ettiği, sonuç alamayınca ikna yoluna gittiği ortaya çıktı.

Bu kez ikna odası Malatya'da iddiası
Bu kez ikna odası Malatya'da iddiası
GİRİŞ 02.01.2011 11:28 GÜNCELLEME 02.01.2011 11:28

Üsame Karakış'ın haberi

Üniversitenin Eczacılık Fakültesi’nde okuyan başörtülü öğrencilerin, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Göknur Aktay tarafından ikna odasına benzer bir girişimle başlarını açmaya zorlandığı ortaya çıktı.

Derslere ve sınavlara başörtülü giren öğrenciler hakkında tutanak tutan Malatya İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Göknur Aktay’ın, “Başörtüsü taktığınız için sonuçlarına katlanacaksınız" diyerek öğrencileri tehdit ettiği iddia edildi.

13 ÖĞRENCİYE BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞU GEREKÇESİYLE TUTANAK!

13 öğrencinin başından geçen olayı, bu kişilerin arasında bulunan ve ismini vermek istemeyen bir öğrenci şöyle anlattı: “Yaklaşık bir ay önce Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin ‘Biyo İstatistik’ sınavında, sınıfa giren Dekan Göknur Aktay, öğrencilerin başörtülü şekilde sınava giremeyeceklerini, aksi halde tutanak tutacağını söyledi. Benimle beraber 12 tane daha başörtülü öğrenci vardı. Asistanları bizim isimlerimiz tek tek not aldı ve gitti. Aradan bir ay geçtikten sonra sınıfa bir kâğıt asılmıştı. Kağıtta isimlerimiz yazılmış ve dekanlığa gelmemiz isteniyordu. Arkadaşlarla beraber dekanlığa gittik. Dekan önce tek tek bizi yanına aldı. Tutanak tuttu ve imza attırdı. Başörtülü şekilde öğrenime müsaade etmeyeceğini söyledi.”

NUR SERTER'İN İKNA ODALARINI HATIRLATTI

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Aktay’ın tutumunu Nur Serter’in ‘ikna odasına’ benzeten öğrenci, sonrasında yaşananları şöyle ifade etti: “Daha sonra bizi ikişer ve üçer gruplar halinde tekrar içeri aldı. Neden başörtüsü taktığımızı sordu. Buna mecbur olmadığımızı söyledi. ‘Birkaç saat saçınız açık kalsa ne olur? Okula gelirken açın, çıktıktan sonra tekrar kapatırsınız. Ya burada ilim öğreneceksiniz ya da başörtüsü taktığınız için sonuçlarına katlanacaksınız. Benim anneannem de başı örtülüydü ama bir topluma girdiği zaman saygıdan başını açıyordu. Şimdi bir çok yerde başörtüsüyle derslere giriliyor ama önümüzde seçim var, ileride ne olacağı belli olmaz. Bakarsınız ben bu tutanakları tuttum diye Silivri’den Ergenekoncu olarak size el sallayabilirim’ dedi. Bu söylediklerine bir anlam veremedik. Dekanımız adeta Nur Serter’in ikna odasına benzer bir tutum sergiledi.”

DEKAN AKTAY SORULARI CEVAPSIZ BIRAKTI

Öte yandan konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Göknur Aktay, sınava başörtülü giren öğrenciler hakkında tutanak tuttuğunu yalanlamazken, ikna odası benzetmesini reddetti. Aktay, konuyla ilgili bilgi vermek için rektörlükten izin alması gerektiğini söyledi.

“Ben özgürlüklerden yanayım” diyen Aktay, “Başörtülü öğrenciye tutanak tutmak ve ‘Başını bir saat açsan ne olacak’ demek özgürlük mü?” şeklindeki sorumuza ise cevap vermekten kaçındı.

YENİ AKİT

YORUMLAR 26
 • birikoray 7 yıl önce Şikayet Et
  BAZI GÜZEL ARKADAŞLARIM !!!. Hilmioğlundan önce inönüyü bilirlermi zannetmıyorum inönü bilim üretmemiş hmm baksen bugün türkiyede canlıdan canlıya karacıger naklı yapılan yer neresıdır ve bu kımın dönemınde geliştirilmiştir öğrensinler.ortadoğunun bircok hastasına nerede bu işlemler yapılmıstır baksınlar ve bunlar kımın dönemınde gerceklesmeye önü açılmaya baslamıstır baksınlarda hilmioğlu hakkında konussunlşar bugun malatyada hilmioğlundan nefret edenler bıle bu konuda hakkını teslım ederler !!!!
  Cevapla
 • vural kayhan oztas 7 yıl önce Şikayet Et
  Güzel Profesörüm benim. ceza verirken, tutanak tutarken rektörden izin mi aldın?Hayır alamdın.Aldınsa rektörde sadist ve barbar, gerici yobaz demek.Afrikadan geri.Yoksa inönü bilim üretirdi.Hangi buluş yaptı hiç.EEE bazı zeki yorumcularda övgüyle söz ediyorlar.
  Cevapla
 • onur bozkurt 7 yıl önce Şikayet Et
  hilmioğlu geliştirmiş!. üniversitede çalışan işçileri işten atarak,cumhuriyet mitinglerine otobüsler kaldırarak hemde sınavları erteleyerek büyük hizmetler yapmıştır ! sonunda ne olduğunu öğrendiniz,rektörünüz ergenekoncu çıktı gözünüz aydın !
  Cevapla
 • birikoray 7 yıl önce Şikayet Et
  fatih hilmioğlu. ben malatyalıyım ve üniversitenin bugun türkiyede sayılı yerde olmasınıda ıyı takıp ettım prof. hilmioğlu olmasaydı bu üniversite bu kadar gelişemezdi sayın hilmioğluna sonsuz tskler bır dönem oruc tutmayanların öldürüldüğü bir yerken şimdi ilim irfan yuvası oldu.gercı son gelen rektör yenıden eskı gunlerıne dondurmek ıcın ne kadar cabalasada göknur aktay gıbı dekanlar oldugu surece sorun yaratmaz !!!
  Cevapla
 • burakkaya 7 yıl önce Şikayet Et
  neden başkalarının yaşamlarına karışıyorsunuz.. her fırsatta çağdaşlıktan dem vuruyorsunuz.bu barbarlıktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kameraları gören 'Fuat Avni' böyle kaçtı!
ABD kongresi karıştı! Ağlama seslerini dinletti