50 üniversite uzaktan eğitime geçti

İnternet üzerinden ders veren üniversite sayısı 50'yi buldu. Sanal sınıflarda dersler daha verimli geçiyor çünkü dikkati dağıtan unsur yok.

50 üniversite uzaktan eğitime geçti
50 üniversite uzaktan eğitime geçti
GİRİŞ 27.06.2011 05:05 GÜNCELLEME 27.06.2011 05:05

Vakıf üniversitelerinde 10 bin liradan başlayan yüksek lisans eğitimi, uzaktan eğitimle 4 bin 500 liraya alınabiliyor.

Diplomalar arasında hiçbir fark bulunmuyor.Son 5 yılda internet hızının 5 kat artması ve internet abone sayısının 7 milyona çıkması, uzaktan eğitimi cazip hale getirdi. Türkiye'de uzaktan eğitim sistemine geçen üniversite sayısı 50'yi buldu. Uzaktan eğitim, çalışan aynı zamanda üniversite okumak isteyenler için oldukça cazip. Üniversiteler de bu sistemle daha az altyapı masrafıyla daha çok öğrenciye eğitim verebiliyor. Öğrenci, ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimini okula gitmeden internet üzerinden sürdürüyor. Uzaktan eğitimle okuyan bir öğrencinin diploması ile diğerleri arasında hiçbir fark bulunmuyor. Vakıf üniversitelerinde 10 bin liradan başlayan yüksek lisans eğitimi uzaktan eğitimle 4 bin 500 liraya alınabiliyor.

Uzaktan eğitimde 2 bin 400 öğrencisi bulunan İstanbul Üniver- sitesi'nde kontenjanların yüzde 90'ı her yıl doluyor. Üniversite sınavında ilk 1.000'e giren 4 adayın tercih ettiği uzaktan eğitim merkezinde 11 lisans, 3 yüksek lisans, 3 ön lisans ve 1 sertifika programı var. Sanal sınıflarda ders veren hocalardan biri de İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Seçkin Özmen. "Sanal sınıfta dersler daha verimli geçiyor. Çünkü dikkati dağıtan hiçbir unsur yok." diyen Özmen'in verdiği bilgiye göre dersler 18.00'de başlıyor. Öğrenciler, bilgisayar kamerasından dersi sesli biçimde anlatan hocayı takip ediyor. Eğer öğrencilerinden biri söz alıp soru sormak isterse, sanal sınıf ortamındaki 'söz iste' butonuna tıklıyor. Öğrenci söz aldıktan sonra sorusunu ister sesli isterse yazılı olarak belirtiyor. Yine sanal sınıf ortamındaki butonlar kullanılarak 'alkış' ve 'kahkaha' gibi tepkiler de gelebiliyor. Öğretmen sisteme ders notlarını ve isterse film gibi görsel materyal de yüklüyor. 50 dakika süren dersi kaçıran öğrenci ne zaman isterse dersi tekrar izleme imkânına sahip. Sistemde vize sınavları internetten yapılırken sadece final sınavları için üniversiteye gitmek gerekiyor.
Hapishaneden iki öğrencim var

Sanal hocalar, öğrencilerinin derse nereden katıldığını bilmiyor. Bir gün 'görülmüştür' kaşeli bir mektup alan Seçkin Özmen, iki öğrencisinin mahkûm olduğunu öğrenmiş. Biri Mardin Cezaevi'nde olan öğrenciler, hapishane yönetiminden izin alarak üniversitenin sanal sınıfına mecburi ikametgâhlarından bağlanıyor. Tutuklu öğrencileriyle irtibata geçen Seçkin hoca, onların her türlü sorunuyla ilgileniyor. "Çok farklı bir duygu. Ben de öğrencilerimden çok şey öğreniyorum." diyor. Bazı dönemler sadece ismini bildiği öğrencilerin kapısını çaldığını söyleyen Özmen, "Hiç tanımadığınız öğrencileriniz sizi o kadar seviyor ki. Kendini tanıtınca farklı bir iletişim oluyor aramızda." ifadelerini kullanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • good 6 yıl önce Şikayet Et
    güzel ama eksik. tabiki uygulama cok güzel ama okul hayati icinde ögrenme konusunda cok güzel videolar yapilarak günlerce sürecek bilgileri birkac saate indirmek mümkün ve daha saglam görerek. anlatilmaz yasanir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce kameramanı azarladı
İsmailağa Camiası’ndan seçim açıklaması