En çok tercih edilen bölüm ve üniversite

Bir internet sitesi üzerinden 66 bin üniversite adayının katılımıyla yapılan tercih provalarında en çok tercih edilen bölümler ve üniversiteler belirlendi.

En çok tercih edilen bölüm ve üniversite
En çok tercih edilen bölüm ve üniversite
GİRİŞ 03.08.2011 14:02 GÜNCELLEME 03.08.2011 14:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bir internet sitesi üzerinden 66 bin üniversite adayının katılımıyla yapılan tercih provaları, hukuk, tıp ve okul öncesi öğretmenliğin en çok tercih edilen bölümler olduğunu ortaya koydu.

İnternet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 66 bin üniversite adayının katılımıyla gerçekleşen tercih provalarından elde edilen verilerde, en çok tercih edilen ilk 15 bölümün hukuk, tıp, okul öncesi öğretmenliği, işletme, sınıf öğretmenliği, inşaat mühendisliği, işletme (ikinci öğretim), iktisat, iktisat (ikinci öğretim), bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, makine mühendisliği, mimarlık, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, tarih ve bilgisayar öğretmenliği olduğu görüldü.

En çok tercih edilen ilk 15 üniversite ise İstanbul, Marmara, Gazi, Dokuz Eylül, Ege, Ankara, Anadolu, Selçuk, Akdeniz, Kocaeli, Uludağ, Karadeniz Teknik, Sakarya, Çanakkale Onsekiz Mart ve Atatürk üniversiteleri oldu.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen proje yöneticisi Hasan Yaşar, şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz yıllarda öğretmen atamalarında karşılaşılan sorunlardan dolayı okul öncesi ve sınıf öğretmenliği bölümlerine ilgi azalmıştı. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağının duyurulmasıyla beraber bu bölümler yeniden en çok tercih edilen bölümler arasına girmeyi başardı. Bunun yanında bu yılki tercih eğilimlerinde dikkat çeken bir diğer unsur da ikinci öğretime ilginin artmış olması. Bunda bölümlerin ikinci öğretim puanlarının düşük olmasının yanı sıra ikinci öğretimin öğrenciye gündüzleri çalışma imkanı vermesi de etkili rol oynuyor.''

Yaşar açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

''Ayrıca son yıllarda yeni hastanelerin açılması nedeniyle tıp ile beraber hemşirelik, eczacılık, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik, ebelik, sağlık yönetimi ve tıbbi sekreterlik gibi diğer sağlık bölümlerine gösterilen ilgi de arttı. İnşaat mühendisliği ve mimarlık tercihlerinin artmasında ise inşaat sektörleriyle ilgili reklamların yaygınlaşması rol oynuyor. Bu reklamları gören üniversite adayları, bu sektörde para olduğunu düşünerek tercihlerini bu bölümlerden yana kullanmayı tercih ediyor.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Asmin 3 yıl önce Şikayet Et
  Nerde,..KTÜ,ARTVİN..Neden karadeniz hep unutuluyor..kardeşlerim ülkemizin her yeri ve tüm üni..çokk güzel tabi özel üni. Bunların dışında zengin züppelerinin yeri..;)
  Cevapla
 • mehmet ali bayraktar 7 yıl önce Şikayet Et
  HERKES BİR GÜN POLİS OLACAK..... valla bütün üni liler polis oldu...atanamayanların tek tercihi polislik...:)
  Cevapla
 • serhan dadaşça 7 yıl önce Şikayet Et
  salla. çukurova mı? o ne zaman top 10'a girdi ya hu.adanalı mısın? :):))
  Cevapla
 • selim 7 yıl önce Şikayet Et
  tercih sırası ve sayısına bakarak çıkan sonuç yanlış algılama yapıyor. adayların tercih listeleri baz alınırsa bu sonuç çıkar.çünkü herkes puanına göre tercih yapabiliyor.ama gönülden geçenler sıralaması yapılsa odtü, bilkent, boğaziçi, gazi, hacettepe, itü, marmara, ankara, ege vs. çıkar.
  Cevapla
 • Vatandaş 7 yıl önce Şikayet Et
  Saçma. Adayların tercihlerini manipule etmeye yönelik hazırlanmış, haber niteliği olmayan bir yazı.Nerede Boğaziçi,ODTÜ,Bilkent,Çukurova?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Trump'tan dünyaya tehdit: Artık kendinizi koruyun
Fırsatçılar şimdi yandı! Resmen devrede