Öğretmenlik yolu TÜM fakültelere kapandı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), pedagojik formasyonla ilgili kararının sadece fen edebiyat fakülteleriyle sınırlı olmadığı öğrenildi.

Öğretmenlik yolu TÜM fakültelere kapandı
Öğretmenlik yolu TÜM fakültelere kapandı
GİRİŞ 27.04.2012 08:06 GÜNCELLEME 27.04.2012 08:06
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Nesrullah Sonay / Serdar Alakuş'un haberi

5 Nisan’da alınan karara göre, öğretmen olabilmek için öğrencilerin verilen pedagojik formasyon programı bütün fakültelerde kaldırılıyor. Ayrıca karar formasyon eğitimi alanlar hariç bütün öğrencileri kapsıyor. YÖK’ün, fen ve edebiyat fakülteleri mezunlarının öğretmenlik yapabilmesini sağlayan formasyon eğitimini kaldırması eğitim kadrosu ve öğrencilerde şok etkisi yaptı. Ancak YÖK’ün 5 Nisan’da aldığı karar sadece fen edebiyat fakültelerini kapsamıyor.

Buna göre bütün fakültelerdeki pedagojik formasyon programı kaldırılıyor. Örneğin Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri de artık öğretmen olamayacak. YÖK’ün üst düzey yetkililerinden edinilen bilgiye göre, karar bütün öğrencileri kapsıyor. Sadece pedagojik formasyon almakta olan öğrenciler istisna olarak bunun dışında tutuluyor

Yüz binlerce öğrencinin geleceği, 3 Mayıs’ta yapılacka YÖK Genel Kurulu’nda yeniden ele alınacak. Bazı üyelerin karara muhalefet şerhi verdiği bu nedenle geri adım atılabileceği öne sürülüyor. İlgili fakülte öğrencilerinin veya mezunlarının öğretmen olmasını sağlayan sistemin kalkmasının gerekçesi ise bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösteriliyor.

BUGÜN

YORUMLAR 49
 • ecrin 7 yıl önce Şikayet Et
  Geç Bile Kalındı!. Aynı şehirde olan fef ve eğitm fakülteleri arasında min 20 puan oluyor aynı bölümde.Bi sürü akıllı da bakıyor puanı eğitime yetmiyor hooopp fen edebiyata gidiyor sonra 2000-3000 tl verip formasyon satın alıp öğretmen oluyor.ooohhhh!!! ne ala!!!
  Cevapla
 • mehmet akif 7 yıl önce Şikayet Et
  ilginç. Bu Kararları alırken ruuh hallerı nasıl acaba ,ya da uykudamı alıyorlar acaba
  Cevapla
 • Gülderyası 7 yıl önce Şikayet Et
  .... Fen-Edebiyat Fakülteleri bilim açısından Eğitim Fakültelerini geçer,bunu eğitimciler de bilir.Devletin bir çok başarılı öğretmeni de gerek dersanede olsun gerek okulda olsun FEF'tendir.Bunu bitiriyorlar.
  Cevapla
 • nizam-ı cedit 7 yıl önce Şikayet Et
  bilim yapmak için öğretmen mi olmak lazım. bilimsel çalışmalar yok diye öğretmenlik mesleğini baltalıyorsunuz. insanların umudu kalmadı zaten.. elbette bu kara düzen herkesin başbelası..10 yıllardır insanların hayatını kararttılar. Eğitim fakültelerinin sorunu çözülürken FEF'lilerin durumunu da konuşmalıyız. FEF'liler ve diğerlerinin sorunu bizim de sorunumuzdur.
  Cevapla
 • samet 7 yıl önce Şikayet Et
  fef bilimin temeli.... fen fakültesini ve öğrecilerini engellemek bilimi baltalamaktır...eğer bu karar uygulanırsa bu memlekete çok yazık olur...feflilerle yarışamayan sözde eğitimciler ancak yasaklarla bizi engelleyebilirler..unutmayın bu memlekette uygulanan bi çok yasak bu ülkenin kara lekesi olarak tarih sayfalarında yerini aldı...bu yasakçı zihniyetten hemen vazgeçilmeli...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Köy muhtarı 'Allahu Ekber' diyerek görüntüledi!
İl seçim kurulu panoya astı! İşte sonuç