İmam Hatip Ortaokulu haftalık ders çizelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, imam hatip ortaokulu haftalık ders çizelgesini yayınladı.

 • GİRİŞ11.07.2012 21:34
 • GÜNCELLEME11.07.2012 21:34
İmam Hatip Ortaokulu haftalık ders çizelgesi

 Söz konusu çizelge, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren beşinci sınıflardan başlayacak ve kademeli olarak uygulanacak.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun internet sitesinde yayınlanan çizelgeye göre, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, beden eğitim ve spor, teknoloji ve tasarım, rehberlik ve kariyer planlama, Kur'an-ı Kerim, Arapça, Hz. Muhammed'in Hayatı, temel dini bilgiler zorunlu dersler arasında yer alacak.

Seçmeli dersler ise Dil ve Anlatım (okuma becerileri, yazarlık ve yazma becerileri, yaşayan diller ve lehçeler, iletişim ve sunum becerileri), yabancı dil (Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilen diller), fen bilimleri ve matematik (bilim uygulamaları, matematik uygulamaları, çevre ve bilim, bilişim teknolojileri ve yazılım), sanat ve spor (görsel sanatlar, müzik, spor ve fiziki etkinlikler) ve sosyal bilimler (halk kültürü, medya okuryazarlığı, hukuk ve adalet, düşünme eğitimi) olarak belirlendi.

İmam hatip ortaokullarında, 5. sınıftan 8. sınıfa kadar 36 saati zorunlu, 4 saati seçmeli olmak üzere, ders saati haftada 40 saat olacak.

Türkçe ders saati, 5 ve 6. sınıflarda haftada 6'şar saat, 7 ve 8. sınıflarda ise 5'er saat olarak uygulanacak. Matematik, 5. sınıftan 8. sınıfa kadar 5'er saat, fen bilimleri dersi 4'er saat olarak verilecek. Sosyal bilgiler dersi, 5, 6 ve 7. sınıflarda 3'er saat olacak. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 8 sınıfta haftada 2 saat olarak verilecek. Yabancı dil, 5. sınıftan 8. sınıfa kadar 4 saat; din kültürü ve ahlak bilgisi 1 saat; görsel sanatlar 1 saat; müzik 1 saat; beden eğitim ve spor 1 saat olacak. Teknoloji ve tasarım 7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat, rehberlik ve kariyer planlama ise 8. sınıfta 1 saat olarak okutulacak. Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri, 4 yıl boyunca haftada 2'şer saat olarak verilecek. Arapça ders saati 5 ve 6. sınıflarda 4'er saat, 7 ve 8. sınıflarda ise 3'er saat olarak uygulanacak.

Çizelgenin uygulanması ile ilgili yapılan açıklamada; ortaokullarda okutulan ortak derslerin öğretim programlarının imam hatip ortaokullarında da kullanılacağı belirtildi. Açıklamada, "Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir." denildi.

 

KAYNAKİHA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • Buse Nur Aktepe 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok şikayetçiyim çünkü adam gibi ders programı koymuyorsunuz ya sonrada hocalar bize kızıyor niye kitabınızı getirmedi biz diye sonra direk eksi atıyor
  Cevapla
 • ceren 2 yıl önce Şikayet Et
  Ders programı nerde
  Cevapla
 • Muhammed verdil 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben iyi
  Cevapla
 • merve gül solmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Derslerin ne olduğunu yazdiğiniz îçîn tesekkurler.
  Cevapla
 • GÜVEN TÜRKÖZ 5 yıl önce Şikayet Et
  milli eğitim. buradan milli eğitim bakanına sesleniyorum şu inkılap tarihi ve atatürkçülük dersini kaldırın.böyle bir saçmalık yok zaten.bunu ders olarak okutmak için önce şu atatürkçülüğün ne olduğunun bir tarifini yapın millet olarak anlayalım ondan sonra bundan bir ders çıkarsa çocuklara okutun.inkılap tarihi denen şeyde milleti kıyım tarihi.bu yalanları ne zamana kadar çocuklarımıza ders diye okutacaksınız.bu millet ne zaman gerçekleri öğrenecek.çok cesur ve demokratsanız bu dersi seçmeli yapın isteyen okur istemeyen okumaz.bu kadar basit...
  Cevapla Toplam 44 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat