ÖSYM'de puan hesaplama yöntemi değişti!

ÖSYM, YÖK'ün 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararı ile yayımı uygun bulunan ''2012-ÖSYS Kılavuzu''nun ilk halindeki hesaplama yönteminin uygulanmasına karar verildiğini

ÖSYM'de puan hesaplama yöntemi değişti!
ÖSYM'de puan hesaplama yöntemi değişti!
GİRİŞ 18.07.2012 16:01 GÜNCELLEME 18.07.2012 16:27

ÖSYM, YÖK'ün 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararı ile yayımı uygun bulunan ''2012-ÖSYS Kılavuzu''nun ilk halindeki hesaplama yönteminin uygulanmasına karar verildiğini bildirdi. Buna göre, üniversiteye yerleştirmede puan hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yerine adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) esas alınacak.

ÖSYM'nin yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunun yayımlanması ve yerleştirme puanlarının hesaplanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, YÖK tarafından; Danıştay 8. Dairesi'nin kararı ışığında ÖSYM Başkanlığınca, 2012 yılı için yükseköğretime yerleştirme puanları hesaplanırken Yükseköğretim Kurulu'nun 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararıyla yayımı uygun bulunan ''2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu''na göre işlem tesisi suretiyle uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, bu karar gereğince 16 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa sürede adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacak. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor. YÖK tarafından verilen bu karar doğrultusunda adayların yerleştirme puanlarının hesaplanması işlemlerine başlandı.

Kara göre, ''2012-ÖSYS Kılavuzu''nun ilk halindeki hesaplama yöntemi uygulanacak. Adayların üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı yerine Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı esas alınacak.

Danıştay'ın kararı

Danıştay 8. Dairesi, 12. sınıf öğrencilerinin kılavuzun ortaöğretim başarı puanını düzenleyen bölümünün yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davayı, ''2012 ÖSYS Kılavuzu'nun revize edilmiş halinin dava konusu edilen 'Ortaöğretim Başarı Puanı' başlıklı 6. kısmının 2012 yılı yükseköğretim yerleştirme işlemleri için uygulanma kabiliyetini yitirdiği'' gerekçesiyle reddetmişti.

Daire kararında, ''2547 sayılı Kanun'un 12 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren geçici 62. maddesi ve madde gerekçesinden anlaşıldığı üzere, Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplama yönteminin, 2012 yılı içinde yapılacak yükseköğretim yerleştirme işlemlerinde uygulanmayacağı, 2012 yılı yerleştirme işlemlerinde Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihli kararıyla yayıma uygun bulunan 2012 ÖSYS Kılavuzu'nun ilk halinde öngörülen hesaplama yönteminin uygulanacağı'' vurgulanmıştı

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • özkan özturk 5 yıl önce Şikayet Et
  aobp uygulanmalı. puan hesaplama da obp değil aobp uygulanması gerekir, danıştay sonunda doğru bir karar verdi.... ey yöneticiler danışmanlarınız ve kılavuzunuz her kimlerse size yanlış işler yaptırıyorlar vebali sizin boynunuza bilesiniz... eğer obp ile hesaplama yapılırsa okullarda eğitim yapmak dahada güçleşir, özel okullarda notlar şişirilir vs vs daha yazmayım...
  Cevapla
 • Emir Selman 5 yıl önce Şikayet Et
  yap-boza döndü... eğitim işi oyuncak oldu, resmen milyonlarca insanla dalga geçiyorlar.. danıştay da iptal etmese...
  Cevapla
 • Burakhan Yıldız 5 yıl önce Şikayet Et
  doğru karar. fen ve anadolu liselerindeki sınavlarla diğerlerinki bir değil.olimpiyat sorularıyla sınav oluyor adamlar. yeni sistem uygulanacaksa şu anki 9. sınıflardan itibaren uygulanmalı ki herkes bundan sonra ona göre davransın.
  Cevapla
 • yunus nasır 5 yıl önce Şikayet Et
  ösym iyi yönetilmiyor. bu kararın alınacağını huhukçu olmama rağmen adım gibi biliyordum. aslında kararın okul bazında tekrar düzenlenmesi gerekiyor. ösym maalesef iyi yönetimlmiyor. şeffaf olamıyor, kendini iyi ifade edemiyor. güvenirliğini kaybediyor. bunu herkes görüyor ama gereği yapılmıyor. ösym gibi bir kurum ciddi bir değişim, şeffaf ve kaliteli bir yönetimi hak ediyor. umarım en kısa sürede bunlar vücut bulur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kim bu ünlü ekonomi uzmanı
BORA'nın nefes kesen atış görüntüleri