En çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS sonuçlarına göre öğretmenliği seçecek adayların tercihlerini Bakanlığın en çok ihtiyaç duyduğu branşları dikkate alarak yapmaları önerisinde bulundu.

En çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları
En çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları
GİRİŞ 26.07.2012 14:39 GÜNCELLEME 26.07.2012 15:41

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Dinçer, 23 Temmuz'da LYS sonuçlarının açıklandığını anımsatarak, bu sınav sürecinde disiplinli ve gayretli çalışmalarıyla başarılı olan öğrencileri ve onlara her türlü desteği veren veliler ile öğretmenleri kutladı.

Üniversite adaylarının meslek tercihlerini yaparken hayatlarını nasıl sürdürmek istediklerine de karar verdiklerini vurgulayan Bakan Dinçer, gençlerin üniversite ve bölüm tercihlerini ilgi ve yeteneklerini, kişisel isteklerini ve gelecekten beklentilerini de dikkate alarak yapmasını önerdi.

Öğrencilerin, bu tercih sürecinde büyük gayretlerle elde ettikleri puanları, boş ve ihtiyaç yoğunluğunun olduğu alanlardan en uygun yükseköğretim programlarını tercih edeceklerine inandığını belirten Dinçer, son yıllarda yapılan çalışmalarla üniversitelerin kontenjanlarında önemli oranda artışlar yapıldığını ve tüm alanlarda geçen yıl 789 bin 167 öğrenciye üniversiteli olabilme imkanı sağlandığını hatırlattı.

Dinçer, ''Geçen yıl tercihlere yönelik yaptığımız açıklamalarda öğretmenlik mesleğine gönül veren öğrencilerimizin, tercihlerini yapmadan önce, Bakanlığımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalarının mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları açısından faydalı olacağına dikkat çekmiştik. Ayrıca aynı açıklamada, öğretmen ihtiyacı planlamalarına ilişkin Bakanlığımızca yürütülen öğretmen istihdam projeksiyonu çalışmasına da vurgu yapılmıştı'' ifadelerini kullandı.

-MEB-IKOP çalışmasının ilk aşaması tamamlandı-

Dinçer, Bakanlığın öğretmenlik meslek seçimi ve mezuniyet sonrası istihdam konusunda kalıcı ve sistematik bir çözüm bulmak amacıyla yürüttüğü ''Öğretmen İstihdam Projeksiyonları, Stratejileri ve Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi'nin (MEB-IKOP)'' ilk aşamasının tamamlandığını bildirdi.

Dinçer şunları kaydetti:

''Öğretmenlik mesleği arz-talep projeksiyonu çalışmasını da kapsayan MEB-IKOP proje çalışması, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi ülkemizin saygın üniversitelerinden akademisyenlerin içinde bulunduğu uzman bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen öğretmen arz ve talep projeksiyonlarıyla; MEB, 2023 vizyonu çerçevesinde ulusal öğretmen istihdam politikasını hazırlayarak öğretmenlik mesleğine ilişkin insan kaynakları politikasını ortaya koyacak ve bu alanda veriye dayalı etkili ve verimli planlama imkanına kavuşacak ve sistemin sürdürülebilirliğini sağlayacak BİT temelli sistem ile daha uzun vadeli yeni projeksiyonlar oluşturulacak. YÖK ve öğretmen yetiştiren fakülteler, gelecek vizyonu ile bilgiye dayalı planlama ve yönetim imkanına kavuşacak, eğitimin tüm kademelerinde devlet okullarında ve özel okullarda istihdam edilebilecek öğretmen sayılarına göre belirlenecek üniversite öğretmenlik program kontenjanları yükseköğretimde arzın rasyonel verilere göre şekillenmesine yardımcı olacak.''

Proje sonuçlarının öğrenciye, ailesine ve bu alanda eğitim hizmeti veren üniversitelerin kullanımına sunulacağına dikkati çeken Dinçer, bu bilgi sayesinde gençlerin kariyer planlaması ve meslek seçimini güvenilir verilere dayalı olarak çok daha bilinçli yapabileceğini vurguladı.

EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞLAR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın proje kapsamında, 2023 yılını hedef alarak yaptığı projeksiyonlarla öğretmen ihtiyacının hangi alanlarda yoğunlaşacağına ilişkin ilk belirlemeleri yaptığını bildiren Dinçer, ''Yükseköğrenim tercihlerinde öğretmenlik mesleğine yer vermek isteyenlerin tercihlerini yapmadan önce, eğitim sistemimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalarının, mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları açısından faydalı olacağını düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

2012 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre öğretmenlik mesleğini tercih edecek öğrencilerin İKOP projesi kapsamında geliştirilen sistem kullanılarak hazırlanan öğretmen projeksiyonunda en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını dikkate almaları gerektiğini işaret eden Dinçer, en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını şöyle sıraladı:

''Rehber Öğretmen,

İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,

Türkçe Öğretmenliği,

Beden Eğitimi Öğretmenliği,

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği,

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,

İngilizce Öğretmenliği,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,

Almanca Öğretmenliği, Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği,

Müzik Öğretmenliği,

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği,

Biyoloji Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği,

Coğrafya Öğretmenliği,

Kimya Öğretmenliği,

Fizik Öğretmenliği,

Felsefe Öğretmenliği,

Tarih Öğretmenliği.''

Öğretmenlik kariyer mesleğinde arz ve talep boyutunu birlikte ele alarak yapılan bu gelecek kestirimi çalışmasının, Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten Dinçer, çalışmada gelinen aşamayı ve saptanan verilere dayalı olarak hazırlanan öğretmen arz-talep projeksiyonlarının ayrıntılı sonuçlarını, ilerleyen günlerde yapılacak proje tanıtım ve ilerleme toplantısında kamuoyu ile paylaşacağını kaydetti.

YORUMLAR 11
 • ömer önder 5 yıl önce Şikayet Et
  bir tane meslek lisesi öğretmenliği var mı, bakar mısınız allah aşkına?. ne olacak bu ülkenin hali. meslek liselerini kapatın bari... çok yakında kalifiye işçileri yurt dışından ithal edersek sakın şaşırmayın... resmen öldürdüler, bitirdiler meslek liselerini...
  Cevapla
 • samet 5 yıl önce Şikayet Et
  kime göre bu sıralama...?. bu ülkenin proflarının bu ülkenin gerçeklerinden malesef haberleri yok,üniversitelerde kariyer yapacaz diye hem binlerce öğrencinin hayayıtını mahvediyolar hemde ülke gündeminden çok uzak kalıyolar...bütün liselerin programlarında olan iki ders var birisi matematik digeri türkçe ama sıralamada epey geride kalmışlar..bide bu hükümet eğitim konusunda fazlasıyla sınıfta kaldı..her gelen bakanın ilk icraatı eğitim sistemi ve sınav sistemini değiştirmek...
  Cevapla
 • Şehmus Ünverdi 5 yıl önce Şikayet Et
  fizik öğretmenliğimi?. biz neden göremiyoruz acaba atamaları? 90 altına düşmeyen puanlarla mı tercih etsinler öğrenciler. hiç öyle bir hataya düşmesinler bence. 3-4 yıl işsiz gezerler.
  Cevapla
 • ÖZCAN TEKİN 5 yıl önce Şikayet Et
  siz bunlara inanıyormusunuz?. bak görürsünüz yarın öbür gün bakan bu listeden çark edecek. benim tahminim bilipte söylemedi, her zamanki gibi tribünlere oynamış
  Cevapla
 • Rukiye kılıç 5 yıl önce Şikayet Et
  çok şükür atandım. geçen seneye kadar okulöncesi öğretmenliği başı çekiyodu,şimdi sıralamada yok,ancak yırtmışız desenize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçim öncesi bir küstah tehdit daha! Amaç belli...
3'üncü Havalimanı'ndan muhteşem fotoğraflar