Eş durumundan tayin için son söz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eş durumundan yılda elli bin öğretmenin yer değiştirdiğini ve eğitimin bundan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Eş durumundan tayin için son söz
Eş durumundan tayin için son söz
GİRİŞ 26.08.2012 07:00 GÜNCELLEME 26.08.2012 11:24

Mustafa Ünal'ın haberi

Daha çok doğudan batıya talep olduğunu, bu sebeple batıda yığılma yaşanırken, doğuda öğretmen açığı bulunduğunu anlatan Dinçer, önemli bir yeniliği de duyurdu. Bakan, eş durumundan atanma talebinin en fazla asker, hakim-savcı, hariciye görevlileri ve kaymakamlardan geldiğini dile getirdi. Bu nedenle Adalet, Dışişleri, İçişleri bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı'yla görüşülerek tayin durumlarının önceden bildirilmesi istenecek ve bu şekilde bir koordinasyon sağlanmaya çalışılacak. Eşleri özel sektörde çalışanlar için böyle bir uygulama olmayacak. Ancak daha önce kamu bankasında çalışanlar kamu görevlisi sayıldığı için bu durumdan yararlanabilecekler.

12 yıllık zorunlu eğitim dönemi 17 Eylül'de başlıyor. Yeni sistemle ilgili öğretmen, öğrenci ve velilerin kafasında onlarca soru var. Ders zilinin çalmasına 3 hafta kala merak edilen sorulara Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer cevap verdi. Derslik ihtiyacından eş durumundan tayinlere, okula başlama yaşından SBS'ye birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Birinci sınıflar, oynayarak öğrenecek: "Okula başlama yaşının küçültülmesi, birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Daha önce 31 Aralık tarihinde 6 yaşını dolduracak olanlar, eylül ayı itibarıyla okula alınıyordu. Yani 68 aylık olanlar zaten alınıyordu. Yeni uygulama ile bu sadece iki ay öne çekilmiş oluyor. Ancak eskiden şöyle bir durum vardı: 68 aylık çocuklarla, 84 aylık çocuklar (7 yaşındakiler) aynı sınıflara konuluyordu. Aradaki yaş farkı 18 aya kadar çıkıyor! Şimdi biz bunu 66 aya çekerek en fazla 72 aylıklarla birlikte, bu farkı 6 aya indiriyoruz. AB'nin 14 ülkesinde, çocuklar 60-64 aylıkken ilköğretime alınıyor. Önemli olan çocuğun eğitime başladığı yaş değil, önemli olan psikolojik hazırlık ve uygun müfredat. Şimdi biz çocuğu oyun oynatarak eğiteceğiz. 60 aylık çocuğu, velisi isterse durumu da uygun ise AB ile birlikte hazırladığımız müfredatı uygulayacağız."

10 büyük ilde derslik sıkıntısı olabilir: "60-66 aylık çocuk mevcudumuz yaklaşık 600 bin. Zaten 68 aylıkları öteden beri aldığımız için fazla etkilemeyecek. Ülkemizde bazı yerlerde ortalama sınıf mevcudu 18'e kadar iniyor. İstanbul'da ortalama 45 kişi. İlkokul kısmı 4 seneye indirildiği için 5. sınıf öğretmenleri yeniden görev alacak. Dolayısıyla öğretmen sayısında artış olacak. Derslik bakımından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Eskişehir gibi on büyük ilde bu yıl sıkıntı olabilir. Ama gelecek seneye kadar bu da giderilecek."

SBS mutlaka kaldırılacak: "İmtihanla öğrenci alma ve sınavla sıralama yapmanın bazı sakıncaları var. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) zaman içinde mutlaka kaldırılacak. Bu sistemden memnun değiliz. Sınavla iyi durumdaki öğrenciler seçilince, geriye kalan kitle içinde liderlik yapacak ve onları ileriye taşıyacak kimse kalmıyor. Bu da genel kaliteyi düşürüyor. İlerde okullar kendi yöntemiyle öğrenci seçecek. Her yıl 0 çeken öğrenci sayısının artmasından şikâyet ediliyor ancak 1 milyonun üzerindeki öğrenci kitlesi içinde 100-150 bin öğrenciyi seçebilmek için bazılarının 0 puan alması gerekiyor. Zira başka türlü bu kadar eleme yapılamaz. Sınavda ekstra sorularla en iyi öğrenciler belirleniyor. Bu sınav sistemi toplumu yoruyor. 1-2 sene içinde derslik, teknoloji ve öğretmen sorunu kalmayacak ve herkese eşit şartlarda eğitim imkânı sağlanacak."

LGS yılda birkaç kez tekrarlanacak: Bakan Dinçer'in verdiği bilgiye göre SBS kaldırıldığında ve LGS yılda birkaç kez tekrarlandığında, dershanelere fazla ihtiyaç kalmayacak. Diğer taraftan ilk-orta ve lise 1. sınıfların müfredatları değiştiriliyor. Kürtçe 5. sınıftan itibaren seçmeli ders oluyor. Yeteri kadar Kürtçe öğretmeni yetişene kadar Fars dili mezunu Kürtçe bilenler ile Kürtçe bilen Türkçe ve sosyal bilgiler öğretmenleri bu alanda görevlendirilecek. Seçmeli ders sayısı da artırılıyor. Her yıl okullar açılmadan evvel, velilere çocuğunun hangi dersleri seçmeli okumasını istedikleri sorulacak. Ortaokullarda en az 8 saat seçmeli ders okutulacak. Her seçmeli ders en az 2 saat olacak.

Seçmeli ders tablosu değişiyor: Seçmeli dersler 6 kategoride toplanıyor. 1. dil ve anlatma. Yerel dil ve lehçeler de bu bölümde yer alacak. 2. dini değerler ve din öğretimi. Bu bölümde Kur'an-ı Kerim, siyer-i nebi (peygamber efendimizin hayatı) ve temel dini bilgiler. Kur'an-ı Kerim dersi 8 seviyede uygulanacak. Hafızlık yapmak isteyenler, okula kaydını yaptırmak şartıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kontrolünde olan bir hafızlık okulunda bir yıl süre ile hafızlık yapabilecek. Bu bir yıl zarfında okuldaki kaydı dondurulacak. Temel dini bilgiler dersinde İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlıkla ilgili bilgiler verilecek.

Mesleki dersler, ortaokulda çocuk veya velinin tercihi ile alınacak. Lisedeki seçimlik dersler, öğrencinin meslek edinmesine yönelik olacak. Yeni eğitim sisteminde yabancı dil öğretimi konusunda da hayli geniş değişiklikler söz konusu. 2012 yılı içinde toplam 57 bin yeni öğretmen tayini yapılarak eğitime takviye yapıldı.

ZAMAN

ETİKETLER
atama
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • kartal tibet 5 yıl önce Şikayet Et
  ibrahim. özel harekatçıların çalışma şartları öyle diye tüm memurların şartlarının aynı hale gelmesini istemek yada özlük haklarında zorlaştırmlar olmasını istemek nasıl bir mantık? bi anlatıversene. eminim göreve giden özel harekatçı arkadaşların senin gibi düşünmüyordur.
  Cevapla
 • ibrahim 5 yıl önce Şikayet Et
  kartal tibet e. bende devlet memuruyum az öncede özel harekatçı arkadaşlar yanımdaydılar adamlar gecenin bi yarısında bilmem ne dağında olacaklarmış sende yarın sabah 8:30 da kalkıp işe gidecen akşam 3 dedimi mesai tamam onların aileleri önemli değil sanki bu devlette sadece öğretmenler var
  Cevapla
 • behlüldane 5 yıl önce Şikayet Et
  işini uyduran uydurana,dandik bir iş bul kendini sigortalı göster... bütün mesele devlete kapak atana kadar,attıkdan sonra maaş beğenme,yer beğenme,adam beğenme,hükümet beğenme,devleti beğenme.. sonrada git pkk,ya yataklık yap..
  Cevapla
 • memayaz 5 yıl önce Şikayet Et
  aileden sorumlu devlet bakanı şahin seni prıotesto ediyorum. milli eğitim aileyi yıkma politikasında son derece başarılı... bir de aile bakanı da varmış. peh peh pehh. :)) çok kıomik oluyorsunuz... başbakana tavsiyem milli eğitim baklanlığı ile aile bakanlığını lağvet.. olmamaları olmalarından daha iyi..
  Cevapla
 • memayaz 5 yıl önce Şikayet Et
  yazık oldu adam gibi öğretmene. eğitimin kalburüstü öğretmenleri hakim, savcı ve subay eşleridir. havalarından geçilmiyor. emirvaki şlekilde eğitim yapıyorlar. eğitime sıfır hatat eksi katkıları vardır. asıl hakim savcı ve subay eşlerine tayini durduracaksınız. bu ayrımcılıkla eğitime bir ağır darbe daha vurldu... eşi özel sektörde çalışan zavallı öğertmenler yazk kli sizin için yapılabilecek bir şey yok.. kadın hakkı safsatalar bu durmu protresto edecek misiniz. asıl ayrumcılık budur işte... koca şiddetinden beter bir ayrımcılık... demek ki devlet de eliyle kadınlara işyeri ayrımcılşığı adı altında şidewt uuyuguluyor... bir eli bnalda bir erli uyağda devbletin her türlü imkanını kullanan ayrıcalıklı zümre gene kayıırldı... mehmet, fatma öğretmen ayşe öğretmen yazık oldu size. suzan hoca sizden üstün.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milletvekili adayı Sofuoğlu'dan çarpıcı sözler
Merkez'in hamlesi sonrası hemen harekete geçtiler