Yeni yılda öğretmene 700 liralık ek ders müjdesi

Yeni eğitim sistemiyle birlikte ortaokullarda bile birçok seçmeli dersin verilecek olması öğretmenlere ek gelir kapısı açtı.

Yeni yılda öğretmene 700 liralık ek ders müjdesi
Yeni yılda öğretmene 700 liralık ek ders müjdesi
GİRİŞ 18.09.2012 07:29 GÜNCELLEME 18.09.2012 17:06

Ayda 80 saate kadar ek ders verme hakkı olan öğretmenlerin maaşlarına 700 TL ek gelir gelecek. Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemiyle birlikte artan seçmeli ders sayısı, maddi açıdan öğretmenlerin yüzünü güldürecek. Bu yıl ilk kez ortaokullarda 21, imam hatip ortaokullarında 18, liselerde 18 farklı seçmeli dersin verilecek olması, öğretmenlerin bütçesine büyük katkı sağlayacak.

AYDA 80 SAATE KADAR

Öğrenciler tarafından seçilen dersler için okulda öğretmenin bulunmadığı veya yeterince bulunmadığı durumlarda öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek. Bunun da mümkün olmadığı hallerde ise ücretli öğretmen temin edilerek dersler açılacak ve öğrencilerin bu dersi alması sağlanacak. Bir öğretmenin haftada en fazla 20 saat ek ders alabileceğini belirten yetkililer, ayda bir öğretmenin 80 saate kadar ek ders alabildiğine dikkat çekti.

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • mysel 5 yıl önce Şikayet Et
  ekdersten bi haberlerin dikkatine!2. maaş karşılığını dolduran öğretmene vereilen ekders karşılığı her dersten yaklaşık 7,5 tl ekders alır.bu rakam özel sektörde 14 tldir.haftada 30 saat derse giren bir ortaokul branş öğretmeni ortalama ayda 600 tl ekders alır.fakat bu durum şimdilerde biraz zor.ve en iyi ihtimal ile göreve yeni başlayan bir öğretmen ekdersi tam ise 2000 ile 2300 ilra arasında bir maaş alır.ama ekders alamıyorsa 1700'de kalır.bunlar içiresinde sınıf öğretmenleri her halukarda haftada 30 saat derse girer ama en çok alabileceği ekders saati haftalık 15 saatir.diğer yandan 1-4 bir öğretmenin maaşı ile yeni başlayan bir öğrtemenin maaşı arasında 300 tl kadar fark vardır.1-4 öğretmen ise en azından 20 yıllık öğretmendir.(istisnalar kaideyi bozmaz.)dah geniş bilgi için bknz.ek ders yönetmeliği.
  Cevapla
 • mysel 5 yıl önce Şikayet Et
  ekdersten bi haberlerin dikkatine!. bak, öğretmenin maaşı,nedendir bilinmez,kendisini rahatsız eden tip.göreve yeni başlayan bir öğretmen genel olarak 9-1'den başlar bu da aylık 1700 gibi bir maaş yapar.ek ders ise belli şartlara bağlı olrak alınır veya alınmaz.her şeyden önce öğretmenlerin haftalık maaş karşılığı denilen bir ders saati vardır.bu branşa göre değişir.örneğin sınıf öğretmenleri 18, orta okullardaki branşlar 15 saat gibi.öğretmenin önce kendi branşından yetmezse ön görülen branşlardan maaş karşılığı doldurulur.fakat bu öğretmen sadece 15 saat çalışıyor anlamına gelmiyor.maaş karşılığını dolduran öğrtemene verilen diğer derslerin her biri bir ekders saatine tekamül eder.genel olarak öğretmenler ilk ve orta okulda 30 saate kadar derse girebilirler.ve özel bir durum olmadıkça hiç bir öğretmen sadece maaş karşılığı çalışmak istemez.
  Cevapla
 • Mehmet YAVUZ 5 yıl önce Şikayet Et
  lütfen biraz araştıralım. son günlerde bu şekildeki haberlerle insanlar öğretmen düşmanı oldu. öncelikle kaç tane öğretmen sadece maaş karşılığı derse giriyorki 80 saat daha ders alabilsin. haberinizi okuyan biri de seçmeli derslerle öğretmene 700 tl lik ek gelir gelmiş sanacak. düzgün atama yapılsın öğretmen zaten alır o dersi
  Cevapla
 • atilla tarım 5 yıl önce Şikayet Et
  sayenizde efendim. akp sayesinde millet memur düşmanı oldu,
  Cevapla
 • namık kemal 5 yıl önce Şikayet Et
  yeni bir şey yok bu haberde. öğretmenlerin aldığı parayı kıskanan arkadaşlar çalışsınlar da öğremen olsunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce kameramanı azarladı
Vatandaş sandığa koştu! İşte ilk kareler