Aile danışmanlığı sertifikası alacaklar dikkat!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "Aile Danışmanlığı” sertifikası kurslarında kursiyerlere verilen bakanlıkca Aile Sosyal Destek Danışmanı olarak çalıştırılabileceği yönündeki taahhütler hakkında uyarıda bulundu.

  • GİRİŞ17.10.2012 12:08
  • GÜNCELLEME17.10.2012 12:08
Aile danışmanlığı sertifikası alacaklar dikkat!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Aile Danışmanlığı ile Aile Sosyal Destek Danışmanlığının iki farklı unvan olduğunu belirtildi.

"Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Hakkında Yönetmelik" ile çerçevesi çizilen Aile Danışmanlığının ailenin sınırları ve aile üyeleri arasındaki ilişkiler üzerinde çalışarak aile üyeleri arasındaki bozuk ilişkileri düzeltmeyi ve bu süreçte kazanılan yeni iletişim ve etkileşim kalıpları sayesinde, aile bireylerinin sorun çözme yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan özel teknik ve stratejileri içeren hizmeti ifade ettiği kaydedildi.

Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişiler İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Hakkındaki Yönetmelik gereği; Merkezde aile danışmanlığı hizmetlerinin verilebilmesi için en az bir aile danışmanı görevlendirilmesi gerekmektiği ifade edildi.

Aile danışmanının, çocuk gelişimi, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hemşirelik, tıp alanlarından birinde en az dört yıllık lisans düzeyinde eğitimi tamamlamış olmasının yanı sıra, en az yüz saati teorik olmak üzere aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamlamış olması gerekmektiği de hatırlatıldı.

Açıklamada Aile Sosyal Destek Danışmanlığı için de, 61. Hükümet Programında yer alan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında yer alan ve hane ziyareti yaparak, yerinde durum tespiti yaptıkları birey ve ailelerin, sosyal hizmet ve sosyal yardımın yanı sıra, sağlık, eğitim ve istihdam başta olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanması noktasında gerekli bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerini ifade ettiği belirtildi.

Farklı kurum ve kuruluşlar tarafından “Aile Danışmanlığı” sertifikası kursları açıldığı belirtilen açıklamada, "Bu bağlamda "Aile Danışmanlığı" sertifikası alan kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında işe alımlarda öncelik verileceğine dair bilgiler verilmektedir. Bakanlığımız bünyesinde özel hizmet alımı (güvenlik görevlisi vb.) dışında tüm personel KPSS puanlarına göre alınmaktadır. Aile Danışmanlığı sertifikası sahibi kişilerin Bakanlığımız bünyesinde başka herhangi bir şarta bağlı olmadan Aile Sosyal Destek Danışmanı olarak çalıştırılabileceği taahhütlerine itibar edilmemesi gerekmektedir" denildi.

KAYNAKHABER 7

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun