Başbakan imzaladı! Yüzde 51 yerli şartı

Yapılacak metro, hafif raylı sistem, tramvay ile benzeri araçların üretiminde "yerli ürün kullanılması"na yönelik Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • GİRİŞ07.11.2017 14:11
 • GÜNCELLEME07.11.2017 16:03
Başbakan imzaladı! Yüzde 51 yerli şartı

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, teleferik, füniküler, monoray, metro ve şehir içi raylı sistemlerinin proje ve şartnamelerinin onaylanması ile standartlarının belirlenmesine ilişkin görev ve yetkinin, 26 Eylül 2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 15'inci maddesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verildiği hatırlatıldı.

 

Genelgede, bu kapsamda emniyet, güvenlik, tasarruf ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesi kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve il özel idareleri ile bunlara bağlı veya ilgili kurum, kuruluş ve şirketlerin yapacağı metro, hafif raylı sistem, tramvay ile benzeri kullanılan çeken ve çekilen araçların asgari yüzde 51 yerli malı olacağı belirtildi.

Türkiye'de üretilen ürün ve hizmetlerin alımına dair teknik şartnameler başta olmak üzere yerli üretim ve hizmetlerin sunulmasını engelleyen ikincil mevzuat hükümlerine yer verilmeyeceği kaydedilen genelgede, yerli üretim ve alımlarla ilgili yapılacak ihale ve sair tedarik işlerinde yerli üretim ve hizmetlerin kullanımını sağlayacak teknik ve idari düzenlemelerin teşvik edilmesi için gerekli her türlü tedbirin alınması istenildi.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar4

 • Ramo 3 ay önce Şikayet Et
  Yerli ve Milli her şeyi sonuna kadar destekleriz. Bütün Milli Unsurlara Selam olsun.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Abdulhakim TAN 3 ay önce Şikayet Et
  olması gereken olmuştur
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • amca 3 ay önce Şikayet Et
  %51 neye göre hesaplanacak. sacını dökme demirini koltuğunu ikaz lambasını hesaplarsan asıl parçaları kaçırırsın. elektronik kontrol sinyalizasyon yazılım ve donanımları %35 motor ve aktarma organları %30 diğer malzemeler %35 oranla hesaplanmalı. böylece en az bir kritik ve stratejik unsurda yerlilk sağlanır. Bu da başarıdır. düz metal donanımlar ve önemsiz koltuk döşemesi falan tek başına %51 i sağlarsa hiç kıymeti yok.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • millet 3 ay önce Şikayet Et
  sen harcanıyorsun be amca reise başvur u yap bi ara
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat