Erzincan

Tartışma yaratan tez sosyal medyada olay oldu

09:31 07 Aralık 2017
Tartışma yaratan tez sosyal medyada olay oldu

Erzincan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı alanında, Meriç Aybar tarafından yazılan bir tez sosyal medyada olay oldu

“19.yy’da Osmanlı’yı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi” başlığını taşıyan doktora tezinin sadece “indeks” şeklinde hazırlandığı görülüyor. Yararlanılan kaynaklardan bilgilerin dahi aktarılmadığı tezde, o bilgilerin hangi kitapta kaçıncı sayfada olduğu belirtilmekte yetinilmiş.

Gazete Habertürk'ün haberine göre; Tartışmalar üzerine YÖK’ten yapılan açıklamada, “YÖK, kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır” denildi.

İNCELEME İÇİN KOMİSYON

Atatürk Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ise “Üniversitemizde 2015 yılında yapılan bir doktora tezi ile ilgili basın ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlara istinaden konunun incelenmesi amacıyla bir komisyon kurularak gerekli işlemler başlatılmıştır” ifadesi kullanıldı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.