Eskişehir

"Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesi

10:53 15 Mayıs 2017
"Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesi

Ülke genelinde ziraat odaları tarafından üyelere destek amacıyla başlatılan "Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesi kapsamında Eskişehir'de 5 bin tavuk çiftçilere dağıtıldı.

Tavuk yetiştiren firmalar ile çiftçileri buluşturan ziraat odalarının hedefi, sanayi tipi yumurta yerine doğal yumurta üretiminin artmasını sağlamak.

Merkez Tepebaşı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri "Kendi Yumurtanı Kendin Yetiştir" projesine ilginin arttığını söyledi.

Güvenilirlik açısından yumurtalık tavuk teminini kurum olarak sağladıklarını belirten Buluşan, "Burada hiçbir ticari amaç yok. Tavukların maliyetine üreticimizle buluşmasını sağlıyoruz. Bu, 'Planlı çalışma' dediğimiz sistemin bir örneğidir. Yaklaşık 5 bin tavuk bugün üreticiyle buluşuyor. Oda olarak güvenilir bir elçiyiz." dedi.

Buluşan, tüm tavukların resmi kayıtlarla satış alanına getirildiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Üyelerimiz burada sağlıklı hayvan alıyor. Haliyle üretim esnasında da sıkıntı yaşamamış oluyor. En önemli amacımız marketlerdeki yumurtaların fabrikasyon olduğunun farkındalığını oluşturmak. Sanayi tipi değil, doğal yumurtaya yönelmemiz gerekiyor. Yine satın alınarak tencereye giren tavuktan ziyade kendi yetiştirdiğimiz tavuğu tüketmeye dikkati çekiyoruz. Projeye ilgi gittikçe artıyor. İnanıyorum ki zamanla gelişim söz konusu olacak ve çiftçinin üretimi ticarete dönüşebilecek."

- Tek tavuktan yılda 250 yumurta

Üreticinin alım ve bakım gücü arttıkça "Çok olsun hepimizin olsun" mantığının gelişeceğini dile getiren Buluşan, "Bugünkü imkanlarla bir tavuktan yılda 250 yumurta alınıyor. Tamamen doğal yumurta. Eğer devlet destekleri doğru bir şekilde verilirse 'Az olsun benim olsun' yerine 'Çok olsun hepimizin olsun' denilir. Umarım devletimiz bu anlamda destek stratejisinde değişiklik yapar." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.