Çileden çıkan Yükselir, Alevilere fena çattı

Alevilik konusunda kendisine getirilen eleştirilerle ilgili sabır taşı çatlayan Sabah Yazarı Sevilay Yükselir, köşesinden zehir zemberek sözler etti. Canına tak eden Yükselir, okuyucularından gelen tepkileri köşesine “Alevilik kimin tekelinde söyler misiniz?” başlığıyla taşıdı.

Çileden çıkan Yükselir, Alevilere fena çattı
Çileden çıkan Yükselir, Alevilere fena çattı
GİRİŞ 02.07.2013 15:15 GÜNCELLEME 02.07.2013 17:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Okuyucuları Yükselir'i  "Aleviler'in yüz karası ve dönek" olmakla suçladı. Suçlamalar karşısında "Sanki dersiniz evvelden cemevinden çıkmıyordum da şimdi cami cami geziyorum. Sanki dersiniz doğduğum günden bu yana sahip olduğum seküler yaşam tarzından kopmuşum da mütedeyyin bir yaşam tarzını benimsemişim!" tepkisini gösterdi.

"Alevi'yim evet! Ama o kadar işte!" diyen Yükselir "Ayşe Arman ya da bir Ayşe Özyılmazel ne kadar Sünni ise o kadar Alevi'yim ben de! Sorun bakalım kendilerine! Acaba hükümeti eleştirdikleri yazılarda AKP'liler onlara kızınca "Sünnilerin yüz karasısın!" filan diyorlar mıymış?" diyerek sitem etti.

Yoğun hakarete maruz kaldığını söyleyen Yükselir, kabahatin "Asla saklamayacaksınız! Ve utanmayacaksınız" diyen annesinde olduğunu ve Aleviliğini açıklamasından pişman olduğunu da yazdı. Her zaman Aleviliğini saklamadan söylediğini ifade eden Yükselir 2003 yılında bir TV programında söylediğinde gerçekten başına bela aldığını vurguladı.

Yükselir,  Ufuk Güldemir'in programda Aleviliğini açıkladıktan sonra kendisine Kız naaptın sen? Bitirdin kendini!"  dediğini hatırlatıp "Meğer yaşayacaklarımı tahmin etmiş büyük usta. Onun da bi tarafı Alevi'ydi ama hiç sözünü etmezdi mesela. Bundanmış demek ki! Sizlerin tüm hücrelerini teslim alan o "sürü psikolojisi"ne karşı mücadele edilemeyeceğini bildiğindenmiş!  Resmen bela almışım ya başıma! Gerçekten enayilik benimkisi! Bakıyorum çünkü Alevi olanlar var ekranlarda yığınla! Köşelerde sıra sıra dizilmiş. Ne olduklarını sakladıklarından, en azından ekranlarına, yazılarına yansıtmadıklarından benim gibi yaftalayamıyorsunuz onları "Alevilerin yüz karasısın" diye" sitem etti.

"Gücünüz bana yetiyor! Çünkü koca ana akım medyada Alevi olduğunu açık açık söyleyen bir tek benim! Habertürk'te yok mu? Hürriyet'te yok mu?" diyen Yükselir "Var tabii! Var ama söylemiyorlar ve çok da iyi yapıyorlar bence! En azından sizin "Yüz karasısın!" yaftalamalarınızla karşı karşıya kalmıyorlar!" dedi.

Yükselir "Tam bi hükümet yandaşısın Sevilay!" diyenlere dahi itirazı olmadığını ama kimsenin kendisine köklerinden dolayı saldıramayacağını ve vurmayacağını belirtti. Sevilay "Böyle bir hakkınız yok! Kaldı ki Alevilik felsefesi, öğretisi böyle adice yaklaşımlarla da örtüşmez! Sizlerin küfürlerini, hakaretlerini görünce ister istemez merak ediyorum acaba cemevlerinde bitti mi, "Eline, beline, diline" felsefesinin ne demek olduğunun öğretilmesi!" dedi.

Türk medyasında 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesini eleştiren ilk kalemin kendisi olduğunu ve takdir edilmediğini söyledi. Yükselir "Niye? Çünkü ben sizin gözünüzde zaten bi düşkünüm di mi! Çünkü ben sizin hücrelerinizi teslim almış o sürü psikolojisiyle hareket eden biri değilim di mi? Çünkü ben aslında doğruya doğru, yanlışa yanlış diyenim di mi?" dedi.

Alevilerin,  iktidarla Aleviler arasındaki diyalogdan pek hazzetmediklerini yazan Yükselir çok açıkça belli etmeseler de Aleviler'e karşı keskin bir önyargılarının olduğunu inkar etmiyor..  Yükselir yazısının sonunda iktidarı kastederek "Peki, bu adamcağızların Alevilik için yaptığı hiç mi iyi bir şey yok?" diyor

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 5
 • baki aksu 6 yıl önce Şikayet Et
  DEMOKRATİK SOL HÜKÜMETLER. Hepimizin bildiği üzere alevi kardeşlerimiz sol hükümetlere daha yakın durmuşlardır peki soruyorum sol hükümetlerin iktidar olduğu dönemlerde neden seslerini bugünki kadar çıkarmamışlardır veya çıkaramamamışlardır neden o zaman şimdiki kadar yanlısı oldukları hükümetler iktidar iken bu günki taleplerini yaptırmak için bu kadar yaygara çıkarmamışlardır. Acaba o zamanlar ülke dahamı az demokratikti korkularımı vardı kendi hükütmetlerden istemeyenler ve ayrıca o günden bu güne birçok haklarıda bu hükümet tarafından verilmişken şimdi bu hükümeti neden sıkıştırmaya çalışıyorlar bir alevi kardeşim bunun cevabını verse iyi olur
  Cevapla
 • hasan yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  tekelcilik iyidir. sadece alevilik değil,dindarlık,müslümanlık,ilericilik,çağdaşlık,milliyetçilik vs birilerinin tekeli altındadır bu ülkede.ancak bir şeyler sallanıyorsa ne kadar koltuk çıkarsanız çıkın o yıkılır.
  Cevapla
 • anadolubeyi 6 yıl önce Şikayet Et
  DİKKAT!. "Aleviler CHP'nin çimentosudur" diyen gazeteciler tanırım. Ön yargı ve saplantıları olmayan hanımefendiyi yürekten kutluyorum. Hanımefendi, Aleviliği ile gurur duyarken çok iyi bir vatandaşlık profili çiziyor. Hem Sünni hem de Alevi kesiminde böyle insanlara ihtiyaç var.
  Cevapla
 • VELİ ABİ 6 yıl önce Şikayet Et
  SEVİLAY HANIM. '' Resmen bela almışım ya başıma! Gerçekten enayilik benimkisi! '' sözünüz o kadar sevimli SAMİMİYET arzediyor ki BU İFADENİZ DAHİ SİZİ TUTUCULARDAN AYIRMAYA YETER ... Siz hür vicdanınızla hareket ederken BAZILARI VİCDANLARINI O SÜRÜ PSİKOLOJİSİNE SÜRESİZ KİRA' YA VERMİŞLER, sizi hayatta anlamazlar... Böyle DEVAM EDİN KİMDEN OLDUĞUNUZ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL İNSAN OLMANIZ VE BÖYLE İNSANCA DÜŞÜNÜYOR OLMANIZ YETERLİ ... Aslolan bir gruba aidiyet değil KİŞİLİK SAHİBİ OLMAKTIR sözü ile örtüşen bir ruh haliniz var, TEBRİKLER...
  Cevapla
 • nurettin gül 6 yıl önce Şikayet Et
  Müthiş tespitler...Alevileri kurtarmak.... Alevîleri başka fena cereyanlara kaptırmamak ve müfrit Râfizîlik ve siyasî Bektaşîlikten bir derece muhafaza etmek lazım..Hubb-u Ehl-i Beyti meslek yapan Alevîler ne kadar ifrat da etse, Râfizî de olsa, zındıkaya, küfr-ü mutlaka girmez. Çünkü muhabbet-i Âl-i Beyt ruhunda esas oldukça, Peygamber ve Âl-i Beytin adavetini tazammun eden küfr-ü mutlaka girmezler. İslâmiyete o muhabbet vasıtasıyla şiddetli bağlanıyorlar. Böylelerini daire-i sünnete tarikat namına çekmek büyük bir fâidedir.""Ebu LA ŞEY""
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de yapıldı, 20 ülkede canlı yayınlandı
Binlerce araç sahibine 'af uyarısı': Elinizi çabuk tutun