Robert Fisk: Erdoğan sözünde haklı

Ortadoğu'ya yönelik yazıları ve haberleri ile dikkati çeken Independent muhabiri Robert Fisk, Suriye'deki gelişmelere değinirken Erdoğan'ın gösterdiği tepki için 'haklı' dedi.

Robert Fisk: Erdoğan sözünde haklı
Robert Fisk: Erdoğan sözünde haklı
GİRİŞ 19.11.2011 01:51 GÜNCELLEME 19.11.2011 01:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Independent Muhabiri Robert Fisk, NTV’ye "Suriye'de güvenlik güçlerinin sivil göstericileri öldürdükleri söyleniyordu ama şimdi silahlı isyancılar var ve sormak gerekiyor; kim bunlar?" diye konuştu.
Silahlı isyancılar da kim?"

"Küçük bir çocukken babam beni her yıl Birinci Dünya Savaşı’nın yaşandığı cephelere götürürdü. Babam büyük savaşta askerdi. Adını hiç duymadığı Saraybosna diye bir şehirde sıkılan bir kurşun yüzünden Fransa cephelerinde savaşmıştı. Babamın derin endişelerine ve annemin gönülsüz rızasına rağmen hayatımın büyük bölümünü savaşlarda geçirdim.

Afganistan’da bir dağın tepesinde Usame bin Ladin’in çadırında onunla karşı karşıya oturduk. 11 Eylül 2001’de Atlantik üzerinde uçuyordum. Tam 1 yıl sonra Irak işgal edilirken Bağdat’ta füzeler üzerinden uçuyordum. Sabra ve Şatilla katliamını, Afganların Sovyetlere karşı kutsal savaşını, İran devrimini yakından izledim.

Bütün bu çatışmalar ölene kadar belleğimde kalacak, kalmalı da. Ama yine Amerika'nın 2003’teki saldırısından sonra elime yarım somun ekmeğine benzeyen şeyi tutuşturan babayı hatırlamam için gazete kupürlerine bakmaya gerek yok. Parçalanmış bebeğin yarısıydı o şey. Veya Nasıriye’de toplu mezarda gördüğüm o bacak kalıntısını hatırlamam için notlarıma bakmama da gerek yok. Babamın aksine savaşa bir savaşçı olarak değil tanık olarak gittim."

'Büyük Medeniyet Savaşı Ortadoğu’nun Fethi' kitabında kendini böyle tanıtan, Ortadoğu denince referans alınan isimler arasında bulunan Independent Muhabiri Robert Fisk, NTV’ye konuk oldu ve Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

Elbette ki ilk soru, gündemin sıcak maddesi Suriye’ydi. Fisk, bu konuda sorduğu soruyu bir kez de NTV ekranlarında yineledi: 'Peki Suriye’deki silahlı adamlar kim?'

"HİÇBİR ÜLKE BİRBİRİNE BENZEMİYOR"

"Benim bildiğim, devrimlerden öğrendiğim; ocak ayından bugüne baktığımda, hiçbir ülke birbirine benzemiyor.

Buradaki sorun bir rejimi istikrarsızlaştırmak ise Türk ordusunu sınıra dizin.. Ama Suriye’de silahlı isyanlar var.

İki Suriyeli askerin cenazesine gittim. Buradaki komutanlardan biri üniforma giymiyordu ve bunun nedenini sordum. Yanıt, 'Şam’dan buraya gelmek güvenli olmaz' oldu. Şam’da arkadaşlarım var ve bir şehirden diğerine uçmak zorundalar. Nedeni ise yoların tehlikeli olması. Annesi ölmüş bir hükümet yetkilisi kadın, onun mezarına gidemiyor aynı nedenle.

"KİM BU SİLAHLI ADAMLAR?"

Güvenlik güçlerinin sivil göstericileri öldürdükleri söyleniyordu ama şimdi silahlı isyancılar var ve sormak gerekiyor; kim bunlar? Ordudan ayrılanlar diyorduk ama daha da fazlası var ve ben 'kim bunlar?' diye soruyorum.

İlginç olan, Suriye devlet televizyonu benimle yarım saat röportaj yaptı ve 'süre doluyor, Arap halkını daha fazla çocuk yeğine koyamazsınız, yapmayın' dedim. Sordum ‘sansürleyecek misiniz?’ diye ama sansürlemediler."

"ERDOĞAN DOĞRUYU SÖYLEMİŞ"

Başbakan Erdoğan’ın, 'Batı, petrolü olmadığı için Suriye’de olup bitenlere kayıtsız kalıyor' sözleri sorulan Fisk, "Kesinlikle doğru söylemiş. Neden dünya Kaddafi’den kurtulmak için hevesliydi... Esad’ın gitmesini istemiyorlar, ufak da olsa koalisyonla varlığını sürdürmesini istiyorlar diyebiliriz.

Hillary Clinton 'inmeli' demedi, 'kenarıya çekilmeli' dedi. Kenarıya çekilmek demek,farklı bir hükümet tarzı demek değil...

Esma Esad’ın yakın çevresindeki yetkililerle konuştum. Hepsinin reformlarla, çoğulcu demokrasiyle siyasetle ilgili görüşleri var ama bunlar gerçekleşmiyor... Beşşar Esad’ı iyi tanıyanlarla görüştüm ve 'şu an güç onda mı?' diye sordum ve bana 'evet onda' dediler.

Kaddafi’nin öldürüldüğü fotoğrafları gördüler... Suriye devlet televizyonu da gösterdi. Tepkileri korku değildi. 'Batılılar bu resimleri kullanıp Arap ve Müslümanların barbar olduklarını söyleyecekler' dediler. Bu da başladı aslında. Suriye, Libya değil; çok farklı..."

YORUMLAR 1
  • sami baharlar 8 yıl önce Şikayet Et
    arap bahari. adam cok iyi tespit etmis ulkeler birbirine benzemiyor.neden?: cunku durum simdi bu.amerika birazda turkiyenin istegi ile arap baharina yon verdi ama buyuk haltlar yedi evvela bunlar kendi cikarlari olduguna zanettiler isral bilhassa kamp david anlasmasinda dayatinca daha o anlasmadaki maddeleri bilmeyen bir obama geri don yapti ama tren duraktan kalkmisti bi seyleri duzeltmek lazim bakin bence misirda amerikan secimlerine kadar ki daha 11 ay var ordu iktidarda kalacak ondan sonrada kendine en yakin bir hukumeti kurdurtacak mubarekin davasi ne oldu ansizin her sey unutuldu gibi ondandir tahrir meydani yine dolmaya basladi yani mesele hep israil mubarek falan degil wallstreeti yonetenlerin cogu degil hepsi yahudi asilli bunlar biri israilin sacina dokunsular amerikan ekonomisini altust ederler israilde amerikaya diyorki: arap bahari yazi kisi umurumuzda degil yeterki 1979da imzalanan kamp david anlasmasina dokunulmasin iran olayi 2. plandir ....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yaz-kış farketmez! Teröre göz açtırmıyorlar!
Başkan Erdoğan'dan son dakika Libya açıklaması