Gaziantep

Naksan Holding davası

16:13 09 Kasım 2017
Naksan Holding davası

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'e ilişkin, 21 sanığın yargılandığı davada ara karar verildi.

9. Ağır Ceza Mahkemesinde önceki gün görülmeye başlanan duruşmada "silahlı terör örgütü yönetme, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'a muhalefet, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçlarından cezalandırılması talep edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu ile tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın bugünkü bölümünde mahkeme heyeti, firari sanıklar Osman, Bahaddin, Beyhan ve Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun yakalama emrinin infazının beklenmesine ve tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar verdi.

Ayrıca, örgütün sözde "bölge imamı" Mehmet Kocatürk ile "il imamı" Murat Elmas'ı odasından kovduğunu iddia eden sanık Nakıboğlu'nun, konuyla ilgili tanıklık yapmalarını istediği iki kişinin dinlenmesine hükmetti.

- İddianameden

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan 628 sayfalık iddianamede, Naksan Holding bünyesindeki 51 şirketin terör örgütü FETÖ/PDY'nin sermayesi ile ticari alanda faaliyette bulunmak üzere kurulduğu ve örgüte ait iktisadi işletme oldukları belirtildi.

Nakıboğlu ailesinin, şehrin çeşitli bölgelerindeki iş yeri, konut ve iş hanı gibi taşınmazları satarak yaklaşık 2 milyon lirayı başka hesaba aktardığına işaret edilen iddianamede, kayyum atanmasından önce de holdingin içinin boşaltıldığı bilgisine yer verildi.

İddianamede ayrıca, holding yöneticilerinden tutuklu sanık Taner Nakıboğlu'nun, örgütün sözde "bölge abisi" firari sanık Mehmet Kocatürk ile sık sık toplantı yaptığı ve il mütevelli heyetinde yer aldığı bildirildi.

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.